Słuchanie relaksacyjnej muzyki - 10 korzyści

Słuchanie relaksacyjnej muzyki - 10 korzyści
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Być może masz swój własny zbiór relaksacyjnej muzyki. Włączasz, gdy potrzebujesz się wyciszyć. Muzyka potrafi nas ukoić. Podczas słuchania muzyki produkuje się serotonina, rozładowująca nasz stres i uśmierzająca ból. Muzyka jest zawsze dostępna.

I to nie jest przypadek. Muzyka wywiera ogromny wpływ na nasz mózg, a słuchanie relaksacyjnej muzyki sprawia, że czujemy się lepiej. Na przykład, istnieje bardzo dobrze znana teoria – choć nie jest jeszcze empirycznie sprawdzona – o tym, że częstotliwość 528 Hz dobrze wpływa na nasze ciało.

Nazywa się to częstotliwością Solfeggio, początkowo używaną w śpiewach gregoriańskich. Niezależnie czy to prawda, czy też nie, to co wiemy na pewno, to fakt, że muzyka potrafi odmienić nasz umysł i nasze ciało.

Przyjrzyjmy się wpływowi relaksacyjnej muzyki na nasz umysł.

Mężczyzna słuchający relaksującej muzyki

Korzyści wynikające ze słuchania relaksacyjnej muzyki

Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne co trzy miesiące publikuje badania na dany temat w magazynie muzycznym. Wiele z tych eksperymentów, badań naukowych i teoretycznych rozprawek udowadnia, to, o czym wspominaliśmy powyżej. Muzyka, zwłaszcza relaksacyjna przynosi wspaniałe korzyści poznawcze, emocjonalne i neurobiologiczne.

Przyjrzymy się niektórym pozytywnym aspektom:

1. Redukuje stres

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę “muzyka relaksacyjna” znajdziemy tysiące wyników. Ale czy słuchanie relaksacyjnej muzyki naprawdę redukuje stres? Odpowiedź brzmi tak. W rzeczywistości, kilka lat temu, naukowcy z Mindlab, specjalizujący się w eksperymentach neurobiologicznych, doszli do ciekawych wniosków.

Stwierdzili, że piosenka “W stanie nieważkości” (Weightless”) jest najskuteczniejsza w uspokojeniu bicia serca, oddechu i aktywności mózgu. To piosenka brytyjskiego zespołu – Marconi Union.

2. Odgłosy natury poprawiają naszą koncentrację

Odgłos deszczu stukającego o szybę, płynącej rzeki, niestrudzonych fal oceanu odbijających się o rafę, pieśń wieloryba… Odgłosy natury mają oczyszczający wpływ na nasze ciało. To jak powrót do korzeni. Koncentruje nas i jednocześnie wyzwala.

Ostatni project Bird Life Focus Natura pokazał, że słuchanie relaksacyjnej muzyki z odgłosami natury i dźwiękami zwierząt, poprawia koncentrację i wydajność u dzieci z ADHD.

3. Redukuje postrzeganie bólu

Słuchanie relaksacyjnej muzyki po operacji, poprawia proces rekonwalescencji u pacjenta. Pomaga także przeżyć ten trudny czas nieco przyjemniej i mniej stresująco. Warto wspomnieć, że w artykule umieszczonym w Psychology Today stwierdzono, iż muzyka relaksacyjna zmniejsza doznania bólu, wyzwala produkcję endorfin, a nawet wzmacnia nasz układ odpornościowy.

Kobieta relaksująca się przy pracy

4. Pomaga nam lepiej spać w nocy

Wszyscy to przeżyliśmy. Leżymy w łóżku, wyłączyliśmy światła, pogrążamy się w spokoju, cieple i wspaniałym świecie muzyki. Słuchanie relaksacyjnej muzyki przez słuchawki w nocy pomaga nam lepiej spaćPomaga nam uwolnić nasze troski i te męczące myśli, które karmią nasze niepokoje.

5. Poprawia funkcjonowanie naszego mózgu

Nasz mózg jest fanem muzyki. Wiemy, że wczesne rozpoczęcie nauki gry na instrumencie wspomaga rozwój mózgu, a nawet poprawia naszą matematyczną wydajność. Muzyka relaksacyjna działa prawie tak, jak witaminy na nasze neurony.

Buduje optymalną ekspresję emocji, co do powiązań przyczynowych oraz wspomaga zdolności przestrzenno-czasowe. Jednocześnie, poprawia połączenie między dwiema półkulami mózgu, sprzyjając szybszej komunikacji między neuronami.

Mózg pod wpływem relaksacyjnej muzyki

6. Twoje serce również jest Ci wdzięczne za muzykę relaksacyjną

Powyżej wspomnieliśmy o korzyściach płynących ze słuchania relaksacyjnej muzyki po operacji. Jednym z powodów jest fakt, iż jest to dobre dla naszego serca. Obniża nasze ciśnienie krwi i spowalnia bicie serca. Uderzenia naszego serca stają się bardziej regularne i rytmiczne, występuje mniej arytmii i czujemy się spokojniejsi.

7. Więcej serotoniny i endorfin

Dwa hormony, które naprawdę lubimy, to serotonina i endorfiny. Uaktywniają nasze neuroprzekaźniki. I chociaż każdy z nas ma inny gust muzyczny i czasami jesteśmy w nastroju na bardziej energetyczną muzykę, nie możemy zignorować korzyści relaksacyjnej muzyki na nasz mózg.

Melodyjna harmonia, perfekcyjna częstotliwość i odgłosy natury, uwalniają serotoninę i endorfiny. Dlatego, znajdź chwilkę każdego dnia, aby dać sobie odrobinę muzycznego szczęścia.

“Zwierzęta, atomy i gwiazdy tworzyły muzykę, zanim człowiek odkrył, czym ona jest”

– Karlheinz Stockhausen –

8. Pomaga nam jeść bardziej uważnie

A to może Ciebie zaskoczyć. Czasami taka prosta czynność, jak słuchanie relaksacyjnej muzyki podczas jedzenia, pomaga nam jeść bardziej świadomie, zbilansowanie i zdrowo.

Ma to wiele wspólnego ze świadomością. Pozwala nam jeść wolniej, jako, że potrafimy w porę rozpoznać, kiedy jesteśmy pełni. Smakujemy posiłki bardziej intensywnie oraz rozkoszujemy się doznaniami podczas jedzenia.

9. Pomoże Ci w medytacji

Nauka medytacji nie jest prosta, zwłaszcza jeśli prowadzisz zapracowany tryb życia. Czasami, gdy próbujemy relaksować się poprzez medytację, to nie działa. Może w tym pomóc, między innymi, muzyka relaksacyjna. Po prostu znajdź spokojne miejsce, ubierz wygodne ubrania, załóż na uszy słuchawki i daj się ponieść…

10. Relaksacyjna muzyka do nauki

Muzyka relaksacyjna optymalizuje nasze procesy poznawcze. Pomaga nas się lepiej skoncentrować i przyswoić nowe informacje szybciej i bardziej efektywnie. Tak jak już wspomnieliśmy, nasz mózg lubi harmonijną muzyczną stymulację. Właściwie istnieją częstotliwości, które pomagają naszemu mózgowi lepiej pracować.

Spróbuj! Podejmij wyzwanie i następnym razem, gdy czeka Cię egzamin, słuchaj relaksacyjnej muzyki. Inną interesującą kwestią, o której wspominają eksperci w psychologii muzyki, jest fakt, iż wystarczy słuchać relaksacyjnej muzyki 10 – 15 minut dziennie przez kilka tygodni, by zauważyć płynące z tego korzyści.

Będziesz czuć wewnętrzny spokój, lepiej radzić sobie ze stresem oraz poprawisz swoją koncentrację. Czy potrzebujesz więcej powodów, by zacząć słuchać relaksacyjnej muzyki?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.