Wszystko, co musisz wiedzieć o psychologii

Czy wiesz, że psychologia to naukowa nauka o umyśle i zachowaniu? Ta wieloaspektowa dyscyplina obejmuje wiele poddziedzin. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej intrygującej dyscyplinie.
Wszystko, co musisz wiedzieć o psychologii
Rocío García Garzón

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Rocío García Garzón.

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2023

Psychologia to dyscyplina naukowa, która bada stany psychiczne, procesy i zachowanie u ludzi i innych zwierząt. Dyscyplina ta jest zasadniczo podzielna na dwie części. Po pierwsze, istnieje duża grupa praktyków. Po drugie, jest mniejsza, ale rozwijająca się nauka o umyśle, mózgu i zachowaniach społecznych. Chociaż obie mają różne cele i praktyki, niektórzy psychologowie integrują je ze sobą. Dzisiaj omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o psychologii.

Psychologia to, innymi słowy, nauka o umyśle i zachowaniu. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) jest to dyscyplina mówiąca o umyśle, o tym, jak działa i jak wpływa na zachowanie. APA stwierdza również, że „obejmuje wszystkie aspekty ludzkiego doświadczenia – od funkcji mózgu po działania narodów, od rozwoju dziecka po opiekę nad osobami starszymi”.

Dyscyplina ta obejmuje wiele poddziedzin nauki, takich jak rozwój człowieka, sport, zdrowie, medycyna, zachowania społeczne i procesy poznawcze. Psychologia jest dość nową nauką, a większość postępów dokonało się w ciągu ostatnich 150 lat. Jednak jej początki sięgają starożytnej Grecji, 400-500 lat p.n.e.

Chociaż psychologowie i psychiatrzy współpracują ze sobą, aby pomóc ludziom z zaburzeniami psychicznymi, ich praca nie wygląda tak samo. Psychologowie “leczą” pacjenta poprzez psychoterapię, pomagając złagodzić dane objawy poprzez zmianę zachowania. Rolą psychiatry jest przepisywanie leków i inne interwencje w celu radzenia sobie z chorobami psychicznymi.

Psychologia, w przeciwieństwie do chemii, w przeciwieństwie do algebry, w przeciwieństwie do literatury, jest podręcznikiem użytkownika do jego własnego umysłu. To przewodnik po życiu”.

-Daniel Goldstein-

Nauka o psychologii

Nauka o psychologii przynosi korzyści społeczeństwu i poprawia nasze życie. Psychologowie badają związki między funkcją mózgu a zachowaniem. Następnie przechodzą przez środowisko i zachowanie, wykorzystując to, czego się uczą, aby rozjaśnić nasze zrozumienie i ulepszyć otaczający nas świat.

Pomocna nauka

Ciekawość jest częścią ludzkiej natury. Jednym z pierwszych pytań, jakie dzieci zaczynają zadawać, jest „dlaczego?” Jako dorośli nadal się zastanawiamy nad wieloma rzeczami. Wykorzystując metody empiryczne, psychologowie wykorzystują uniwersalną ciekawość do zbierania danych badawczych. To pozwala im lepiej zrozumieć i rozwiązać najtrudniejsze problemy społeczne.

Następnie stosują metodę naukową. Później analizują informacje zebrane w badaniach, tworząc strategie oparte na dowodach. Rozwiązują problemy i poprawiają życie. W rezultacie nauki psychologiczne odkrywają lepsze sposoby na egzystencję ludzi w złożonym świecie.

Nauka w działaniu

Psychologia to zróżnicowana dziedzina. Psychologowie prowadzą badania podstawowe i stosowane, służą jako konsultanci społeczności i organizacji, diagnozują i leczą ludzi oraz uczą przyszłych psychologów i tych, którzy będą zajmować się innymi dyscyplinami. Na przykład testami na inteligencję i osobowość.

Wielu psychologów pracuje jako świadczeniodawcy opieki zdrowotnej. Oceniają funkcje behawioralne i psychiczne oraz samopoczucie. Inni badają, w jaki sposób ludzie odnoszą się do siebie i do maszyn, pracując nad poprawą tych relacji. Podobnie zastosowanie badań psychologicznych zmniejsza ekonomiczne obciążenie społeczeństwa chorobami.

Nauka psychologii jest wszechobecna. Psychologowie pracują w niektórych z najbardziej znanych firm i organizacji w kraju. Od Google, Boeinga i NASA po rząd federalny, organizacje opieki zdrowotnej, grupy badawcze, Disney i NASCAR – specjaliści ci odgrywają tam ważną rolę.

Gałęzie psychologii

Istnieją różne rodzaje psychologii, które służą różnym celom. Nie ma ustalonego sposobu ich klasyfikacji, ale oto kilka najbardziej znanych typów:

  • Psychologia kliniczna. Psychologowie kliniczni integrują naukę, teorię i praktykę, aby zrozumieć, przewidzieć i złagodzić problemy związane z przystosowaniem, niepełnosprawnością i dyskomfortem. Promuje adopcję, przystosowanie i rozwój osobisty.
  • Psychologia kognitywistyczna. Bada wewnętrzne procesy umysłowe, takie jak rozwiązywanie problemów, pamięć, uczenie się i język. Psychologowie kognitywni przyglądają się temu, jak ludzie myślą, postrzegają i uczą się. Analizuje też, w jaki sposób przetwarzamy informacje.
  • Psychologia rozwojowa. To naukowe badanie systematycznych zmian psychologicznych, jakich ludzie doświadczają w swoim życiu. Często odnosi się do rozwoju człowieka. Koncentruje się nie tylko na niemowlętach i dzieciach, ale także na nastolatkach, dorosłych i osobach starszych.
  • Psychologia ewolucyjna. Przygląda się, jak ludzkie zachowanie wpływa na psychologiczne dostosowania podczas ewolucji. Psycholog ewolucyjny uważa, że cechy psychologiczne człowieka są adaptacyjne, umożliwiając nam przetrwanie w czasie.
  • Psychologia sądowa. Polega na zastosowaniu psychologii do dochodzenia karnego i prawa. Psycholog sądowy praktykuje to jako naukę w ramach systemu sądownictwa karnego i sądów cywilnych. Ta ważna pozycja ma duży wpływ na sprawę.
  • Psychologia zdrowia. Znana również jako medycyna behawioralna, obserwuje, jak zachowanie, biologia i kontekst społeczny wpływają na choroby i zdrowie. Psychologowie skupiają się na całej osobie i na tym, co dokładnie wpływa na jej stan zdrowia.
  • Psychologia pracy. Psychologowie pracy oceniają i wydają zalecenia dotyczące wydajności pracy ludzi. Pomagają firmom znaleźć skuteczne sposoby funkcjonowania, ucząc się, jak ludzie zachowują się w pracy.
  • Psychologia społeczna. Psychologowie społeczni używają metod naukowych, aby zrozumieć, w jaki sposób wpływy społeczne wpływają na ludzkie zachowanie. Ma na celu wyjaśnienie, w jaki sposób rzeczywista lub domniemana obecność innych ludzi wpływa na uczucia i zachowanie.

Inne gałęzie obejmują psychologów wojskowych, konsumenckich, edukacyjnych, międzykulturowych i środowiskowych . Wierzcie lub nie, ale liczba oddziałów wciąż rośnie.

Zaskakujące mity psychologiczne i stojąca za nimi nauka

Wiele z tego, co wiesz o psychologii, może być kłamstwem. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wokół tej dziedziny narosły dziesiątki mitów. Dało to ludziom fałszywe poczucie zrozumienia, jak działają ich mózgi i jak interpretować zachowania innych. Dziś jednak poznasz wszystko, co musisz wiedzieć o psychologii.

Naszym celem jest przekazanie prawdziwej nauki, która kieruje naszymi myślami i zachowaniami. Postanowiliśmy więc obalić trzy popularne mity i wyjaśnić, dlaczego są fałszywe.

Ludzie są kreatywni, kiedy przeprowadzają burzę mózgów w grupach

Mit

Dzisiejszy świat biznesu jest bardziej niż kiedykolwiek chętny do promowania współpracy. Opiera się jednak wyłącznie na powszechnym przekonaniu, że “co dwie głowy, to nie jedna”. Czerpiemy korzyści z otrzymywania informacji zwrotnych i uczenia się od siebie nawzajem. Ale to mit, że grupy mogą mieć więcej lepszych pomysłów niż jednostka.

Nauka

Według American Institute of Graphic Arts i wielu innych badaczy grupowe burze mózgów działają dokładnie odwrotnie. Przede wszystkim ograniczają kreatywność, zamiast ją wzmacniać.

Przeciwieństwa się przyciągają i tworzą lepsze relacje

Mit

To mit, że podczas randkowania prawdopodobnie pociągają Cię ludzie, którzy bardzo się od Ciebie różnią. Głównym powodem, dla którego ten mit jest tak popularny, jest to, że ludzie wierzą w fałszywą logikę. Z pewnością przyjmują, że potencjalni partnerzy o przeciwnych cechach przyciągają nas, ponieważ razem możemy stworzyć zrównoważony związek.

Nauka

Badania pokazują, że jest na odwrót. Przyciągają nas potencjalni partnerzy, którzy są do nas podobni. Podobieństwo między partnerami wskazuje również na długotrwały sukces w związku. Podobni ludzie zazwyczaj zgadzają się w wielu kwestiach, dzieląc te same preferencje komunikacyjne.

Różne rodzaje psychoterapii

Czy próbujesz radzić sobie z lękiem lub depresją, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie jesteś sam. Świat psychoterapii jest zagmatwany dla nowych osób. Istnieje wiele podejść terapeutycznych, ale żadne z nich nie jest odpowiednie dla wszystkich. Aby pomóc Ci zapoznać się z poszczególnymi podejściami, oto przewodnik po czterech powszechnie stosowanych formach:

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna to krótkoterminowa, zorientowana na cel terapia skupiająca się na związku między naszymi myślami a naszymi działaniami. Pomaga ludziom zmienić wzorce myślowe, które powodują niezdrowe, nieproduktywne lub obezwładniające zachowania.

Psychoterapeuci często stosują to podejście w przypadku osób cierpiących na lęki, depresję, stres lub fobie. Jest również popularne wśród osób, które chcą przezwyciężyć szkodliwe nawyki i uzależnienia, takie jak palenie, przejadanie się czy hazard .

Terapia psychodynamiczna

Terapia psychodynamiczna podkreśla, w jaki sposób pewne wydarzenia życiowe i relacje, zarówno przeszłe, jak i obecne, wpływają na Twoje obecne uczucia. Co najważniejsze, skupia się również na tym, jak wydarzenia życiowe wpływają zarówno na obecne relacje, jak i wybory.

Jego celem jest pomoc w zrozumieniu negatywnych uczuć i tłumionych emocji. W ten sposób możesz rozwiązywać wewnętrzne konflikty i poprawiać doświadczenia życiowe. Wreszcie osoby z depresją, lękiem i zaburzeniami paniki mogą wyciągnąć korzyści z tego podejścia.

Dialektyczna terapia behawioralna

DBT to forma terapii poznawczo-behawioralnej. Jej głównym celem jest nadanie ludziom umiejętności regulowania emocji i zdrowego radzenia sobie ze stresem. Poprawia także relacje i życie.

Choć stworzona dla osób z zaburzeniem osobowości typu borderline, DBT jest stosowana w leczeniu stanów psychicznych. Ponadto jest szczególnie pomocna dla osób z pozornie niekontrolowanymi i intensywnymi negatywnymi emocjami, skłonnymi do samookaleczenia.

“Ego nie jest panem we własnym domu.

-Zygmunt Freud-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.