Kryzysy zdrowotne, zmiany społeczne, ekonomiczne wzloty i upadki, wojny i wieczny cień niepewności. Nie tylko w ostatnich latach, ale od czasu pojawienia się na świecie, ludzie musieli stawić czoła wielu wyzwaniom. Nie jest łatwo przystosować się do tego, co przyniesie przyszłość. Jednak wiedza, jak się do tego dostosować, zawsze będzie dla nas korzystna. Właśnie dlatego tak istotny jest współczynnik zdolności adaptacyjnych (AQ).
„Dostosuj się lub zgiń” głosi stare powiedzenie. Sugeruje ono, że niezdolność do przystosowania się wiąże się z dużą dozą kapitulacji i niewielką elastycznością umysłową lub pomysłowością. Ostatecznie, w trudnych czasach adaptacja może zadecydować o tym, czy przetrwamy.
Niektórzy eksperci twierdzą, że istnieje potrzeba wymyślenia nowego terminu. Terminu, który pozwoli nam ocenić zdolność adaptacji: umiejętności, która jest jednocześnie niezwykła i niezbędna. W końcu wszyscy raczej boimy się zmian i ingerencji w naszą rutynę. Co więcej, nic na tym świecie nie jest nigdy pewne ani w 100 procentach przewidywalne. Dlatego wiedza o tym, jak się przystosować, jest podstawowym aktem przetrwania.
Społeczeństwo, technologia, gospodarka i kultura ewoluują w niespotykanym dotąd tempie. Z tego powodu wiedza o tym, jak się dostosować, jest niezbędna.
Współczynnik zdolności adaptacyjnych (AQ)
Współczynnik zdolności adaptacyjnych określa kompetencję, dzięki której możemy odłożyć na bok wiedzę lub strategie, aby przystosować się do zmian za pomocą bardziej efektywnych zasobów. Termin ten został ukuty przez profesora Stuarta Parkina, dyrektora Instytutu Fizyki Mikrostruktur im. Maxa Plancka w Halle w Niemczech.
Celem współczynnika zdolności adaptacyjnych jest przeformułowanie świata biznesu i organizacji. Tak zwana czwarta rewolucja przemysłowa (technologia) wymaga wdrożenia nowych systemów i nowych sposobów myślenia. Stoimy w obliczu wielu nieuchronnych zmian i musimy mieć przewagę konkurencyjną i ewolucyjną.
Pomyśl przez chwilę o Karolu Darwinie i jego teoriach. Stwierdził on: „Przeżywa nie najsilniejszy gatunek ani najbardziej inteligentny. Przetrwa ten, który najlepiej przystosowuje się do zmian”. Ten mechanizm to właśnie adaptacja. Możliwość zmierzenia jej, tak jak robimy to z IQ lub inteligencją emocjonalną, jest interesującą koncepcją.
„Najlepszy czas na dostosowanie się lub przewidywanie potrzeby zdobycia nowych umiejętności, twardych lub miękkich, to po prostu wyprzedzanie czasu, w którym nastąpi zmiana”.
-Stuart Parkin-
Charakterystyka jednostki o wysokim współczynniku zdolności adaptacyjnych
Koncepcja ilorazu zdolności adaptacyjnych jest wciąż w trakcie kształtowania się. Jednak od 2010 roku okazuje się przydatna w wielu obszarach. Dane przedstawione przez Światowe Forum Ekonomiczne w 2017 roku sugerują, że 65 procent obecnych miejsc pracy przestanie istnieć, gdy dzieci w szkole podstawowej wejdą na rynek pracy.
Co więcej, nie tylko firmy muszą być bardziej elastyczne. Wszyscy musimy maksymalnie rozwinąć naszą zdolność adaptacji. Przyjrzyjmy się cechom ludzi z wysokim AQ.
- Nie boją się nowych sytuacji.
- Są mocno skupieni na przyszłości.
- Uważają się za poszukiwaczy wiedzy.
- Są empatyczni i posiadają dobre umiejętności społeczne.
- Są zainteresowani poznaniem nowych koncepcji i strategii.
- Wykazują dobre umiejętności rozwiązywania problemów.
- Ich celem jest zobaczyć i zrozumieć rzeczywistość z każdej perspektywy.
- Mają elastyczne podejście mentalne i posiadają dobre myślenie lateralne.
- Są niezwykle świadomi problemów społecznych i ekonomicznych.
- Są kreatywni i dobrze radzą sobie ze stresem.
- Mają otwarte umysły. Co więcej, są ciekawi i świadomi, że wszyscy mamy tendencję do wzmacniania pewnych uprzedzeń poznawczych, które musimy dezaktywować.
Przydatność ilorazu adaptacyjności
W 2016 roku University of South Carolina (USA) zaproponował metodę pomiaru indywidualnych różnic w adaptacji. Autorzy wyjaśnili, że osoby o wysokim poziomie zdolności adaptacyjnych posiadają lepsze zasoby psychologiczne w obliczu zmian i wyzwań. Posiadanie instrumentu do oceny AQ pozwoli nam szkolić tych, którzy potrzebują lepszych umiejętności w tym zakresie.
Jednak nadal możesz się zastanawiać, czym jest AQ i jak bardzo przydatna jest adaptacja. Omówimy to poniżej.
Pozwala nam przygotować się na przyszłość
Nikt nie ma kryształowej kuli i nie może zobaczyć, co wydarzy się jutro. Nikt na przykład nie przewidział, że czeka nas pandemia. Chociaż nie wykraczało to poza sferę prawdopodobieństwa, sytuacja ta zaskoczyła nas wszystkich: zarówno firmy, organizacje społeczne, jak i osoby prywatne.
Dlatego rozwijanie umiejętności przystosowania się do zmian, przy dobrych zasobach i bez oporu, ułatwia nam życie. W końcu wszyscy musimy zachować równowagę w obliczu każdego ruchu lub niewielkich wibracji rzeczywistości. Umiejętność przystosowania się oznacza możliwość pójścia naprzód bez strachu.
Daje nam lepsze umiejętności rozwiązywania problemów
Adaptacja nie oznacza uległości, rezygnacji, zaniedbania czy bierności. Jest to reakcja obejmująca zmotywowane zachowanie zorientowane na cel. Ponadto charakteryzuje się dużą dawką kreatywności, pewności siebie i odwagi. Adaptacja jest równoznaczna ze stawianiem czoła wyzwaniom. Obejmuje przyjmowanie rzeczywistości bez oporu, promowanie sytuacji na naszą korzyść i pójście naprzód.
Adaptacyjność sprzyja wizualizacji możliwych przyszłych wyników w różnych okolicznościach. Nie oznacza to, że na pewno się przydarzą, ale jeśli się pojawią, będziemy przygotowani.
Korzystnie wpływa na nasze samopoczucie psychiczne oraz perspektywy osobiste i zawodowe
Współczynnik zdolności adaptacyjnych sugeruje, że wszyscy powinniśmy nieco bardziej zoptymalizować ten wymiar. To mięsień, który sprzyja samorealizacji, postępowi, a nawet dobremu samopoczuciu psychicznemu. Aby to zrozumieć, pomyśl o ludziach, których znasz, którzy mają problemy z adaptacją i jak bardzo są nieszczęśliwi.
Wszyscy musimy wiedzieć, jak poruszać się po niepewnych terytoriach. To, czego nie akceptujemy, powoduje w nas stres i niepokój. Co więcej, brak zrozumienia, że życie oznacza zmianę, naraża nas na ignorancję i ślepotę. Społeczeństwo, praca, a nawet nasze relacje mogą się zmieniać z dnia na dzień. Adaptacja optymalizuje nasz rozwój.
Ostatnia refleksja
NASA zamierza wysłać ludzi na Marsa. Opracowywane są już programy w celu promowania fizjologicznych i umysłowych zdolności adaptacyjnych astronautów, którzy staną przed jednym z najtrudniejszych projektów w historii. Jednak wracając na chwilę na naszą małą niebieską planetę, my również będziemy musieli stawić czoła wielu wyzwaniom.
Na przykład technologia będzie nadal zmieniać nasze życie na wiele sposobów. Pojawią się również nowe wyzwania społeczne, pracownicze i psychologiczne. Musimy być zmotywowani i przygotowani. Nasza zdolność adaptacji musi obejmować optymizm, nadzieję i pasję. Musimy także ufać naszym zdolnościom reagowania i tworzenia lepszej przyszłości. Jest to kluczowe.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Gao X, Xin X, Zhou W, Jepsen DM. Combine Your “Will” and “Able”: Career Adaptability’s Influence on Performance. Front Psychol. 2019 Jan 22;9:2695. doi: 10.3389/fpsyg.2018.02695. PMID: 30723445; PMCID: PMC6349723.
- Ployhart, R. E., & Bliese, P. D. (2006). Individual adaptability (I-ADAPT) theory: Conceptualizing the antecedents, consequences, and measurement of individual differences in adaptability. In C. S. Burke, L. G. Pierce, & E. Salas (Eds.), Understanding adaptability: A prerequisite for effective performance within complex environments (pp. 3–39). Elsevier. https://doi.org/10.1016/S1479-3601(05)06001-7
- Stockinger K, Rinas R, Daumiller M. (2021). Student adaptability, emotions, and achievement: Navigating new academic terrains in a global crisis. Learn Individual Differences, 90:102046. doi: 10.1016/j.lindif.2021.102046. Epub 2021 Aug 7. PMID: 36569365; PMCID: PMC9759342.
- Zhou M, Lin W. (2016). Adaptability and Life Satisfaction: The Moderating Role of Social Support. Front Psychol, 7:1134. doi: 10.3389/fpsyg.2016.01134. PMID: 27516753; PMCID: PMC4963457.