Osiem wskazówek, które pomogą Ci, gdy nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem

Wątpliwości dotyczące Twojej przyszłości są tak naprawdę cenne, ponieważ pomagają zmienić Twoje życie i kierują Cię w stronę szczęścia. Te osiem wskazówek pomoże Ci znaleźć właściwą drogę.
Osiem wskazówek, które pomogą Ci, gdy nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Podążaj za marzeniami. Idź swoją własną drogą. Rób to, co kochasz. Ile razy słyszałeś lub czytałeś takie rzeczy? Chociaż są to wspaniałe pomysły, nic nie znaczą, jeśli nie określiłeś jeszcze dokładnie swoich marzeń i po prostu nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem.

Zwątpienie to odwieczny motyw przewodni, który często pojawia się w Twoim życiu. Nieważne, czy masz dwadzieścia czy sześćdziesiąt lat, ta niezgłębiona pustka wciąż pojawia się jak cień na horyzoncie, często narażając Cię na cierpienie. Co więcej, jeśli nie wiesz, w którym kierunku pójść, co wybrać lub czego się trzymać, często oznacza to, że robisz tylko jedną rzecz. Improwizujesz zamiast kształtować dla siebie sensowne życie.

Jednak surowiec, z którego budujesz swoją egzystencję, tak naprawdę pochodzi z chwil zwątpienia. Są to chwile, w których utknąłeś w poczuciu niepewności i możesz po prostu zastanowić się nad swoją sytuacją. To w tych momentach, krok po kroku, angażujesz się w nowy plan i wyznaczasz sobie nowe cele. Czasami wystarczy chwila odpoczynku przed podjęciem nowego wyzwania.

„Bóg dał mi spokój, by zaakceptować to, czego nie mogę zmienić, odwagę, by zmienić to, co mogę, i mądrość, by poznać różnicę między nimi”.

-Reinhold Niebuhr-

Kiedy nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem, pamiętaj, aby się nie poddawać i nie tracić czasu na żałowanie lub podsycanie własnej frustracji. Po prostu weź głęboki oddech i postępuj zgodnie z naszymi ośmioma wskazówkami. Zmiana, której potrzebujesz, jest w Twoim zasięgu, ale najpierw musisz wiedzieć, jak nią kierować.

Osiem wskazówek, kiedy nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem

Jedną z najlepszych odpowiedzi na pytanie, co zrobić ze swoim życiem, zaproponował niemiecki filozof Fryderyk Nietzsche. Warto zastanowić się nad jego słowami. Pomogą Ci pomyśleć o krokach, które powinieneś podjąć, aby lepiej radzić sobie z chwilami egzystencjalnego strachu i wątpliwości.

Niech młodzieńcza dusza spojrzy wstecz na życie z pytaniem: co tak naprawdę kochała do tej pory, co ją podnosiło po upadku, co ją opanowało i jednocześnie zachwyciło? Umieść te czczone przedmioty przed sobą w rzędzie, a być może Ci ulegną, poprzez swoją naturę i kolejność, prawo, fundamentalne prawo Twojego prawdziwego ja.

nie wiesz, co zrobić ze swoim życiem

1. Opracuj wizję swojego życia za pięć lat

Świat jest pełen możliwości. Jednak kiedy pojawiają się wątpliwości i niepewność, tak naprawdę powstrzymujesz się od osiągnięcia szczęścia. Zmiana codziennego życia na lepsze oznacza najpierw wybranie miejsca docelowego i zrobienie kroku w jego kierunku. Dlatego, aby wiedzieć, co chcesz zrobić ze swoim życiem, musisz najpierw określić, jakiego rodzaju cel chcesz osiągnąć.

Bez względu na sytuację wyobraź sobie przez chwilę, że spełniły się wszystkie Twoje marzenia z ostatnich lat. Chwyć ołówek i papier lub otwórz dokument tekstowy na komputerze i zapisz wszystko, co możesz wymyślić o tym wyimaginowanym życiu. Pisz przez dziesięć minut (użyj minutnika) o takich rzeczach, jak o której wstajesz, ile zarabiasz, gdzie pracujesz, z jakimi ludźmi masz kontakt, jaki jest Twój dom, jakim samochodem jeździsz, co jadasz na obiad, jakie życie prowadzisz i jak się czujesz.

Te pomysły, które zapisałeś, są w rzeczywistości Twoimi prawdziwymi celami.

2. Czytaj, łącz się ze swoim otoczeniem, inspiruj się, bądź otwarty

Czytanie dobrej książki o samopomocy może być niezwykle skuteczne, o ile potrafisz wcielić w życie pomysły, które tam znajdziesz. Samo czytanie nic nie znaczy, jeśli nie zastosujesz się do rad, które odkryjesz.

Istotne jest również, abyś zaczął stosować odpowiednią mentalną, emocjonalną i empiryczną otwartość. Nawiązuj relacje i łącz się z ludźmi i otoczeniem. Otwórz swoje serce i zmysły, aby ukryć swoje lęki i zrobić miejsce na nowe rzeczy. Takie, które Cię inspirują i zapraszają do projektowania nowych ścieżek i wyższych celów.

3. Weź udział w wolontariacie: sposób na nadanie sensu swojemu życiu

Udział w wolontariacie pozwoli Ci poznać ciekawych, zmotywowanych i pozytywnych ludzi. Ponadto pomoże Ci odkryć głębsze aspekty siebie, te, które często pomagają nadać więcej sensu Twojemu istnieniu. Jeśli nie wiesz, co chcesz zrobić ze swoim życiem, ten krok często może być niezwykle oczyszczający, wyzwalający i satysfakcjonujący.

wolontariat

4. Znajdź pasję

Musi być coś, co zawsze chciałeś zrobić, ale nigdy nie miałeś odwagi. Może być wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, od „Nie mam czasu” po „co powiedzą inni?” na „Jak mogę to robić w moim wieku?”. Jeśli często mówisz sobie takie rzeczy, wykonaj reset mentalny i przestań je wypowiadać.

Trzeba żyć z pasją. Tylko w ten sposób ujawnia się prawdziwe znaczenie życia. Tylko w ten sposób możesz rozkoszować się swoim ciałem, umysłem i emocjami.

5. Naucz się podejmować decyzje

Kiedy nie wiesz, co chcesz zrobić ze swoim życiem, oznacza to, że pewien element Twojego osobistego rozwoju zawodzi. Mamy na myśli Twoją niezdolność do podejmowania decyzji. Jest to dla Ciebie trudne, pojawiają się wątpliwości i niepewność. Masz tak wiele obaw, że w końcu nic nie decydujesz i pozostajesz w miejscu, w którym nic nowego się nie dzieje: w Twojej strefie komfortu.

  • Jeśli nie wiesz, w którym kierunku iść i co robić, a czego nie, spróbuj zastosować podejście przedstawione w dziele Sześć Myślących Kapeluszy Edwarda Bono. Analizuj sytuację z wielu punktów widzenia, w tym z perspektywy racjonalnej, emocjonalnej, intuicyjnej, kreatywnej, pozytywnej i negatywnej.

6. Odpowiadaj bez lęku na pytanie „co chcę robić?”. Naucz się wyjaśniać

Odważ się odpowiedzieć bez żadnych ograniczeń na pytanie „Co chcę zrobić ze swoim życiem?” Nie powstrzymuj się. Nie szukaj wymówek. Odpowiedzi takie jak „Chciałbym zrobić to i to, ale nie mogę, ponieważ…” są nieprawidłowe. Odpowiedz szczerze i pewnie bez używania czasu warunkowego. Ponieważ równie ważne, jak wyjaśnienie celów, jest umiejętność podejmowania decyzji. Powiedz sobie:

  • Chcę być szczęsliwy.
  • Zależy mi, by czuć się samowystarczalny.
  • Chcę popracować nad tym, co naprawdę lubię
  • Najbardziej zależy mi na tym, aby moja rodzina i przyjaciele byli szczęśliwi, więc wiem, że muszę dokonać zmian, aby dać im z siebie wszystko.
  • Chcę wspinać się po szczeblach kariery w mojej pracy.

7. Zidentyfikuj swoje obawy

Co Cię przeraża? Przyznaj się do swoich obaw. Kiedy się z nimi mierzysz, nakreślasz również pewne istotne aspekty swojej postaci. Generuje to w Tobie wielkie poczucie pewności siebie, takie samo, które pojawia się, gdy jesteś na tyle odważny, aby opowiedzieć o nich przyjacielowi.

Kobieta w obliczu swoich lęków

Ponadto, identyfikując te obawy, możesz również zbadać ich pochodzenie. Są one źródłem wielu twoich podstawowych problemów, tych, które ignorujesz. Są to te same problemy, które powodują, że dryfujesz bez celu i spowalniają Twój rozwój osobisty. Nie jest to łatwe ćwiczenie , ale pomoże Ci w naprawdę pozytywny sposób.

8. Twoje obecne cierpienie nie jest stałe: to proces poprzedzający zmianę

Kiedy nie wiesz, co chcesz zrobić ze swoim życiem, cierpisz. To przykre czuć się tak pustym bez celu i znaczenia. Wygląda to tak, jakby reszta świata wiedziała, w którą stronę iść, a Ty utknąłeś jak stary zardzewiały statek, który osiadł na mieliźnie. Jednak cokolwiek Ci się przydarzy, dobre czy złe rzeczy, pamiętaj, że to tylko proces, a nie trwały stan. Zrozum, że wszystko przychodzi i odchodzi, ostatecznie się zmienia.

To, co możesz zacząć robić, to postrzegać swoje wątpliwości jako etap, z którego możesz się uczyć. To tak, jakby zrobić krok do tyłu, aby nabrać większego rozpędu w swoim gigantycznym skoku do przodu. Pamiętaj, zmiana jest tuż za rogiem, po prostu musisz zaufać sobie i swoim możliwościom.

Na koniec wykonaj powyższe kroki i wprowadź je jako nawyk w swojej rutynie. Chociaż nie zobaczysz natychmiastowych rezultatów, pojawią się, gdy najmniej się tego spodziewasz. Warto będzie czekać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.