Wskazówki, jak wybierać dobrych przyjaciół

Chociaż zwykle wierzymy, że przyjaźń jest dziełem przypadku, istnieją pewne działania, które możemy podjąć, aby świadomie wybrać naszych przyjaciół.
Wskazówki, jak wybierać dobrych przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2022

Przyjaźń to jedna z najważniejszych relacji międzyludzkich, ale także ta, w której można przeżyć najwięcej rozczarowań. Czasami po latach bliskości przyjaciel może Cię zawieść lub nagle zdajesz sobie sprawę, że Wasza relacja jest toksyczna. Dziś przedstawimy wskazówki, jak wybierać dobrych przyjaciół.

W obecnych czasach dzięki technologii nawiązywanie przyjaźni jest znacznie łatwiejsze, a przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Ankieta przeprowadzona przez magazyn Time wykazała, że wiele osób nie ma bliskich relacji przyjacielskich. Być może powodem jest to, że tak naprawdę nie wiemy, jak wybierać dobrych przyjaciół.

Czy jest Ci przykro, bo nie możesz znaleźć prawdziwych przyjaciół? Jeśli tak, to może czas nauczyć się ich dobierać. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

przyjaciółki

Jak wybierać dobrych przyjaciół?

1. Porozmawiajcie o swoich wspólnych zainteresowaniach

Pierwsza wskazówka dotycząca wyboru znajomych i przyjaciół dotyczy rozmowy o wspólnych zainteresowaniach. Gdy spotykasz kogoś po raz pierwszy, możesz od razu poczuć, że lubisz tę osobę. Powinieneś jednak również z nią porozmawiać, aby dowiedzieć się, czy macie jakieś wspólne hobby lub zainteresowania.

Jest to ważne, ponieważ musisz umieć planować wspólne spędzanie czasu z przyjaciółmi, jeśli chcesz ich lepiej poznać i wzmocnić Waszą relację. Jeśli jednak nic Was nie łączy, ciężko będzie znaleźć ciekawą dla Was formę rozrywki. Tak więc rozmowa o wspólnych zainteresowaniach pozwoli Ci znaleźć osoby o podobnych poglądach, z którymi będziesz mógł dzielić swój wolny czas.

2. Upewnij się, że ktoś lubi Cię nie tylko wtedy, gdy Cię potrzebuje

Powinieneś przeanalizować, czy Twoi znajomi przychodzą do Ciebie, ponieważ chcą Cię zobaczyć i spędzać razem czas, czy też zwracają się do Ciebie tylko wtedy, gdy czegoś potrzebują. Bardzo łatwo jest zauważyć ten drugi rodzaj znajomości, ponieważ Wasze spotkania będą łączyć się z tym, że zawsze będziesz musiał coś dla nich zrobić.

Jeśli ta sytuacja będzie się utrzymywać przez dłuższy czas, zaczniesz się źle czuć. Zdasz sobie sprawę, że to Ty zawsze proponujesz spotkanie przy kawie lub pogawędkę. Przekonasz się też, że “przyjaciele” często nie będą dla Ciebie dostępni, gdy będziesz chciał po prostu porozmawiać lub dać upust swoim emocjom.

„Prawdziwy przyjaciel to taki, który wchodzi, gdy wychodzi reszta świata”.

-Walter Winchell-

3. Sprawdź, jak traktują innych

Chociaż ktoś może Cię dobrze traktować, nie oznacza to, że podziela Twoje wartości lub że jest osobą, z którą chcesz się przyjaźnić. Dlatego musisz sprawdzić, jak dana osoba traktuje innych ludzi: swoich znajomych, a nawet krewnych.

Wyobraź sobie przez chwilę, że masz przyjaciela, z którym czujesz się naprawdę komfortowo. Macie podobne poglądy i możesz z nim rozmawiać o wszystkim i o niczym. Jednak pewnego dnia, w sytuacji ze swoim partnerem lub jednym z rodziców, osoba ta pokazuje część swojej osobowości, która jest całkowicie przeciwna do tej, którą znasz.

Złe zachowanie przyjaciół nie powinno być tolerowane, nawet jeśli nie jest skierowane przeciwko Tobie.

4. Czy możesz porozmawiać z nimi na kontrowersyjne tematy?

Możesz wybrać temat polityki, aby przetestować ten konkretny punkt. Powinieneś wybrać najbardziej wrażliwe tematy i dowiedzieć się, jak reagują na nie Twoi znajomi. Niektórzy mogą uważać niektóre tematy za tabu, podczas gdy inni mogą myśleć, że ich opinia jest jedyną, która ma znaczenie.

Rozmowa na kontrowersyjne tematy pomoże Ci ocenić, jak tolerancyjni są Twoi znajomi. Chociaż możesz mieć inne zdanie na dany temat, ważne jest, abyście się wzajemnie słuchali i szanowali.

„Tych przyjaciół, których masz, przyciągaj ich do swojej duszy stalowymi hakami”.

-William Szekspir-

Przyjaciele rozmawiają w kawiarni

5. Upewnij się, że Cię szanują i dobrze Cię traktują

Chociaż ten punkt wydaje się oczywisty, budowanie bezpiecznego i opiekuńczego środowiska to coś, nad czym należy pracować każdego dnia. Nie wszyscy ludzie tolerują potrzeby innych lub są w stanie szanować nałożone na nich ograniczenia (lub ograniczenia, które sami sobie stawiają).

Dlatego ważne jest, aby od samego początku być otwartym na to, kim jesteś i czego potrzebujesz. Oczywiście przyjaźni nigdy nie należy zaniedbywać, ale obie strony muszą szanować ten aspekt.

6. Przyjaciele powinni być lepszą wersją Twoich poprzednich relacji

Przez całe życie poznawałeś różnych ludzi. Niektóre znajomości mogły się skończyć kłótnią, podczas gdy inne po prostu się rozpłynęły. Jak ze wszystkim w życiu, jeśli chodzi o przyjaźń, musisz uczyć się na swoich błędach i lepiej rozumieć, czego się od Ciebie oczekuje, a czego nie. Kiedy wybierasz nowych przyjaciół, zawsze powinieneś brać ten punkt pod uwagę.

Świadomość tych czynników pomoże Ci również nie popaść w starą toksyczną dynamikę, z której udało Ci się uwolnić.

7. Szukaj znajomości w różnych miejscach

Aby znaleźć dobrych przyjaciół, ważne jest, aby szukać w różnych miejscach. Jeśli to zrobisz, nie ograniczysz się do szukania zawsze w tym samym środowisku, a tym samym znajdowania tych samych typów profili psychologicznych.

To nie tylko oznacza, że będziesz miał więcej ludzi do wyboru, ale Twój umysł będzie bardziej otwarty i uważny, jeśli chodzi o analizowanie tego, co lubisz, a czego nie lubisz u innych. Poznawanie różnych ludzi może tylko wzbogacić Twoje życie.

8. Nie bój się samotności

Chociaż ta rada może wydawać się sprzeczna, jest ważna, jeśli chodzi o włączanie ludzi do swojego życia. Jeśli zaprzyjaźnisz się z kimś tylko z powodu chęci posiadania towarzystwa, w końcu będziesz wpuszczał do swojego życia przypadkowe osoby. Zwiększy to prawdopodobieństwo, że Twoje przyjaźnie skończą się niepowodzeniem.

Brak rozpaczliwej potrzeby posiadania kogoś w swoim życiu da Ci spokój i cierpliwość do poznawania nowych ludzi i decydowania, czy chcesz się z nimi zaprzyjaźnić. Ciesz się samotnością, uczyń ją swoją osobistą przestrzenią i opuszczaj ją tylko wtedy, gdy Ty tego chcesz.

9. Nie popadaj w obsesję na punkcie znalezienia idealnego przyjaciela

Jeśli masz obsesję na punkcie znalezienia idealnego przyjaciela, będziesz ciągle szukać i skończysz z poczuciem, że nie pasujesz do nikogo, jak wyjaśnia to badanie. Musisz nauczyć się wybierać lepszych przyjaciół, ale być przy tym elastycznym.

Twoim celem powinno być wybranie tych ludzi, którzy naprawdę mają wkład w Twoje życie. Ponadto powinieneś przeanalizować swoje stare przyjaźnie. Zadaj sobie pytanie, czy wnoszą coś pozytywnego do Twojego życia, czy nie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.