Decyzja o rezygnacji z pracy - objawy zwiastujące

Musisz wiedzieć, kiedy decyzja o rezygnacji z pracy jest zasadna. W tym miejscu mówimy o kilku powodach złożenia rezygnacji.
Decyzja o rezygnacji z pracy - objawy zwiastujące

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2022

Zazwyczaj decyzja o rezygnacji z pracy wiąże się z ważnymi konsekwencjami, więc jest to temat, który zasługuje na refleksję. Jednak każda analiza powinna być przeprowadzana z poziomu neutralnego stanu emocjonalnego, mimo że często jest to dość emocjonalny proces.

Ważne jest, aby nauczyć się odczytywać znaki wskazujące, że decyzja o rezygnacji z pracy ma sens. Jeśli naprawdę uważasz, że nadszedł czas, aby rzucić palenie, nie powinieneś tego odkładać. Chociaż możesz odczuwać strach z powodu niepewności, jeśli za Twoją decyzją stoją dobre powody, powinieneś iść dalej i zrezygnować. Z drugiej strony możesz mieć ochotę rzucić palenie, ale zdajesz sobie sprawę, że nie jest to odpowiedni czas, ponieważ koszty byłyby zbyt wysokie.

„Istnieje różnica między poddaniem się a uświadomieniem sobie, że czas odejść”. 

-Anonimowy

1. Decyzja o rezygnacji z pracy – zaczynasz się nudzić

Większość czynności związanych z pracą obejmuje kilka zadań, których pracownicy nie lubią. To często powoduje nudę lub demotywację. Jeśli jednak ciągle czujesz się tak w odniesieniu do praktycznie wszystkich swoich zadań, być może nadszedł czas, aby pomyśleć o odejściu z pracy. Twoje odrzucenie może przełożyć się na demotywację, a jeśli tak jest, musisz zmienić kurs.

Znudzona dziewczyna w pracy
Jeśli uczucie demotywacji i nudy w pracy jest stałe, należy rozważyć rzucenie palenia.

2. Martwisz się o swoją pensję

Wynagrodzenie, jakie otrzymujesz za swoją pracę, rzadko spełnia Twoje aspiracje. Rzeczywiście, to ciekawy fakt, ale masz tendencję do bardzo szybkiego dostosowywania się do pozytywnych zmian. Na przykład motywacja lub szczęście po otrzymaniu podwyżki są zwykle dość krótkotrwałe. Z drugiej strony dyskomfort, który odczuwasz z powodu nieotrzymania odpowiedniej rekompensaty, ma tendencję do utrzymywania się znacznie dłużej.

Jeśli twoja pensja jest częstym problemem i powoduje dyskomfort, możesz potrzebować zmiany. W zasadzie właściwą rzeczą byłoby poprosić o podwyżkę. Jeśli nie masz takiego, czas poszukać innych alternatyw pracy.

3. Napięcie między Tobą i szefem

Często istnieje margines napięcia między szefami a pracownikami, zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych. W rzeczywistości niektóre nieporozumienia mogą być nawet zdrowe w ramach dynamiki organizacyjnej. Może to prowadzić do pozytywnych zmian dla obu stron.

Jeśli jednak napięcie staje się ekstremalnie wysokie, do tego stopnia, że staje się osobiste, to już inna sprawa. W przypadku obraźliwego zachowania, prześladowania lub braku szacunku ważne jest, aby znaleźć inną pracę. Okoliczności takie jak ta z pewnością uzasadniają rzucenie palenia.

4. Czujesz, że nie ma przyszłości

Decydującym czynnikiem o Twojej motywacji i poczuciu przynależności do pracy jest przekonanie, że Twoje dobre wyniki zasiewają ziarno na przyszłość. Rzeczywiście, wszystkie zdrowe organizacje mają programy motywacyjne lub promocyjne.

Dlatego jeśli czujesz, że twoje wysiłki nie są doceniane lub że nie ma szans na ewolucję w tym, co robisz, być może nadszedł czas, aby zrezygnować. W przeciwnym razie możesz tylko zmierzać w kierunku konformizmu i stagnacji.

5. Twoja praca stwarza problemy osobiste

Pogorszenie w Twoim życiu osobistym z powodu pracy jest znakiem, że nie  wszystko  idzie dobrze. Może to być widoczne w aspektach fizycznych, takich jak zdrowie lub wygląd. Dzieje się tak, ponieważ ciągły stres w pracy powoduje częstszy dyskomfort fizyczny, który często znajduje odzwierciedlenie w dbaniu o siebie.

Co więcej, nieodpowiednia praca może sprawić, że staniesz się emocjonalnym wrakiem. Czujesz ciągły gniew, izolację i poczucie beznadziejności. Jeśli tak jest, czas przejść dalej.

6. Twoje możliwości zostały wyczerpane

Niezwykle ważne jest, abyś przed podjęciem decyzji o odejściu z pracy wyczerpał wszystkie możliwe alternatywne opcje. Oznacza to nie tylko identyfikację istniejących problemów, ale także próbę ich rozwiązania.

Jeśli to zrobiłeś, a rzeczy nadal się nie zmieniły, zdecydowanie nadszedł czas, aby obrać inną ścieżkę. Niezastosowanie się do tego byłoby działaniem przeciwko twojemu dobremu samopoczuciu i stworzyłoby dla ciebie ponurą przyszłość.

Zmartwiony mężczyzna pracuje
Jeśli rzucenie pracy jest opcją, możesz zbadać możliwe alternatywy.

7. Decyzja o rezygnacji z pracy – przygotuj plan B

Najlepiej, zanim rzucisz pracę, powinieneś mieć plan B. Innymi słowy, konkretną opcję generowania nowego dochodu. Może to być nowy biznes lub inna praca, ale przynajmniej musisz mieć jakieś wsparcie finansowe, aby nie wpaść w próżnię.

Jeśli wszystkie oznaki wskazują, że czas rzucić palenie, zawsze staraj się robić to w jak najbardziej serdeczny sposób. Zaplanuj, jak i kiedy rzucisz. Chociaż może to być decyzja bez gwarancji sukcesu, będzie to lepsze, niż pozostanie i podsycanie destrukcyjnej sytuacji.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García, J. I. U. (2008). La remuneración del trabajo. Universidad Catolica Andres.
  • Rivas, A. M. (2006). El empleo o la vida: Perder el empleo para conservar la vida o renunciar a la vida para conservar el empleo ¿de qué conciliación hablamos? AIBR. Revista de Antropología Iberoamericana, 1(3), 361-368.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.