Wizyta u psychologa może pomóc w przypadku przewlekłej choroby

Jeśli żyjesz z przewlekłą chorobą, psychoterapia może pomóc zmaksymalizować Twoje mocne strony. Powiemy Ci jak i dlaczego.
Wizyta u psychologa może pomóc w przypadku przewlekłej choroby
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 03 listopada, 2022

Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę, możliwe jest, że nigdy nie rozważałeś szukania pomocy u psychologa. Dzieje się tak, ponieważ masz tendencję do myślenia, że to, co się z tobą dzieje, nie ma nic wspólnego z twoim zdrowiem psychicznym, więc nawet nie rozważasz możliwości skorzystania z tego rodzaju pomocy.

Jednak wszystko, co fizyczne, ma związek z psychiką. Czy to na poziomie biologicznym, z powodu zmian w ciele, czy też z powodu konieczności znoszenia szeregu symptomów przez całe życie, twój umysł zawsze zostaje dotknięty. Nawet jeśli przystosujesz się do nowego stylu życia i nie rozwiniesz żadnych wtórnych zaburzeń, takich jak depresja, interwencja psychologiczna jest pozytywna.

Dlatego wyjaśnimy korzyści wynikające z interwencji terapeutycznej w przewlekłej chorobie. To dziedzina psychologii, o której rzadko się mówi, ale jest niezwykle korzystna.

Starsza kobieta myśli
Każda przewlekła choroba zmusza nas do ponownego uczenia się, jak żyć, zwykle w okolicznościach postrzeganych jako negatywne.

Fizyczne i mentalne są zjednoczone

Choroba fizyczna nieuchronnie ma związek ze stanem psychologicznym. Niemniej jednak nie musi to być częścią objawów samej choroby. Na przykład istnieją pewne przewlekłe choroby, takie jak niedoczynność tarczycy, choroba Alzheimera, cukrzyca lub stwardnienie rozsiane, które prowadzą do depresji.

Chociaż objawy choroby psychicznej zwykle znikają, gdy przystosowujesz się do nowego życia, mogą pozostać, nawet jeśli poprawi się twoje zdrowie fizyczne. Jak radzić sobie z tym niematerialnym elementem, który powoduje ból i uniemożliwia prowadzenie dotychczasowego życia, o którym nikt już nie wspomina?

Korzyści z wizyty u psychologa, jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę

Twoja choroba przewlekła pozostanie. Modyfikuje nawyki i stopniowo pogarsza stan zdrowia. Podsumujmy więc korzyści płynące z profesjonalnego wsparcia w takiej sytuacji:

  • Pozwala na przyjęcie realistycznego stylu życia. Możesz czuć się niechętny do zmiany swojego życia w świetle choroby. Jednak psychoterapia pomoże Ci zmienić nawyki i przyjąć realistyczną i pozytywną perspektywę.
  • Pomaga zrozumieć swój stan emocjonalny. Zrozumienie choroby przewlekłej nie ogranicza się tylko do tego, jak modyfikuje ona ciało. Musisz także zidentyfikować i popracować nad wpływem, jaki ma to na Twój nastrój i emocje.
  • Działa na „co powinno być”. Nostalgia, która wiąże Cię z życiem, które prowadziłeś przed chorobą, może powodować wiele dyskomfortu i smutku. Akceptacja choroby i wszystko, co się z nią wiąże, zostanie omówione podczas konsultacji psychologicznej.
  • Wzmacnia Twoją motywację. Pod koniec dnia musisz nie tylko radzić sobie z negatywnymi aspektami swojej choroby, ale także znaleźć nowe cele i dalej żyć. Terapia może pomóc.
  • Zapobiega zaburzeniom psychicznym. Nieodpowiednie przystosowanie do choroby predysponuje Cię do rozwoju stanów psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia odżywiania i wiele innych. Pracuje się nad tym w terapii, aby zapobiec ich pojawieniu się.
Dorosła kobieta u psychologa
Wizyta u psychologa w przypadku przewlekłej choroby zachęca do nauki nowego stylu życia, a tym samym do poprawy samopoczucia.

Co robi psycholog, gdy cierpisz na przewlekłą chorobę?

Z reguły działania podejmowane w terapii będą koncentrować się na dwóch fundamentalnych filarach: Twoich emocjach i tym, jak nimi zarządzasz.

Twoje emocje i przewlekła choroba

Choroby przewlekłe naturalnie niosą ze sobą pewien dyskomfort o różnym nasileniu. Oczywiście ten dyskomfort znajduje odzwierciedlenie w stanie Twojego umysłu, ale nie zawsze jest szczegółowo analizowany.

Każda osoba i jej okoliczności powodują inny scenariusz. Dlatego konieczna jest spersonalizowana interwencja.

Każda interwencja w odniesieniu do twoich emocji będzie koncentrować się na samopoznaniu i zarządzaniu. Dzięki samowiedzy identyfikujesz konkretne wydarzenia, które powodują u ciebie niepokój emocjonalny i zyskujesz głębsze zrozumienie tych emocji. Zarządzanie odnosi się do późniejszej pracy, którą z nimi wykonujesz. To prowadzi nas do następnej sekcji.

Interwencje behawioralne

Akceptacja choroby i odnalezienie nowego sensu w życiu to nie tylko kwestia eksploracji własnego umysłu. Udając się do psychologa, nauczysz się także wypracowywać nowe nawyki, które poprawiają Twoje codzienne życie z przewlekłą chorobą. Te nawyki nie tylko pomogą złagodzić objawy samej choroby, ale także wzmocnią Cię psychicznie. Na przykład, jeśli cierpisz na cukrzycę, poznanie odpowiedniej diety, skuteczności leków i odpowiedniej higieny snu poprawi Twoje życie fizyczne i psychiczne.

Znajdowanie nowych projektów do pracy, przełamywanie piętna związanego z chorobą i przejmowanie kontroli nad swoim życiem, gdy wszystko wydawało się stracone to kolejne korzyści. To wszystko i jeszcze więcej możesz osiągnąć dzięki skutecznej psychoterapii. Jeśli więc cierpisz na przewlekłą chorobę, nie wahaj się odwiedzić psychologa. W końcu zasługujesz na szczęście, bez względu na to, co dzieje się z twoim ciałem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muñoz Molina, F. J., & Ruiz Cala, S. L. (2007). Terapia cognitivo-conductual en la esquizofrenia. Revista colombiana de psiquiatría36(1), 98-110.
  • Alpi, S. V., & Quiceno, J. M. (2012). Calidad de vida relacionada con la salud y enfermedad crónica: estudios colombianos. Psychologia. Avances de la disciplina6(1), 123-136.
  • Maidana, G. M., Lugo, G., Vera, Z., Acosta, P., Morinigo, M., Isasi, D., & Mastroianni, P. (2016). Factores que determinan la falta de adherencia de pacientes diabéticos a la terapia medicamentosa. Memorias del instituto de investigaciones en ciencias de la salud14(1).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.