Jeśli Ty tego nie zrobisz, nikt tego nie zrobi. Wiara w siebie nie jest sprawą dumy, ale godności. Potrzebujemy jej, aby zaufać naszym własnym decyzjom, nie bać się zrobić błędu i wstać za każdym razem, gdy upadniemy. Wiara w siebie to odważne traktowanie siebie z uczuciem i pewność, że zasługujemy na najlepsze.
Być może sformułowanie „uwierz w siebie” przywodzi Ci na myśl tylko książki o samopomocy. Jednak te trzy słowa są popularne nie bez powodu. Ciągłe ich przytaczanie wynika z tego, że ludziom bardzo trudno jest zaufać własnym umiejętnościom i osiągnąć cały swój potencjał.
„Nigdy nie jest za późno, aby być tym, kim możemy być”.
Jeśli tak jest, to przede wszystkim ze względu na sposób budowania naszej wewnętrznej rzeczywistości. Zaczynając w dzieciństwie, kształtujemy nasz obraz siebie w oparciu o bodźce, które otrzymujemy i o to, jak je interpretujemy. W zależności od tego, co inni nam powiedzą lub co projektują, nasza tożsamość stanie się silna lub słaba.
Wiara w siebie nie jest łatwa, a otoczenie wcale nie pomaga. Poleganie na naszych umiejętnościach nie jest łatwe, gdy bardziej skupiamy się na porażkach niż na ich pokonywaniu. Projektowanie silnego, odważnego poczucia tożsamości jest trudne, szczególnie jeśli nauczyliśmy się bardziej skupiać się na tym, co robią, mówią i myślą inni niż na tym, co robimy i myślimy my sami.
Wiara w siebie jest niezbędna
Często jesteśmy po prostu nieświadomi naszych własnych myśli, postaw i rozumowania. Ale to właśnie one tworzą to, kim jesteśmy. Ograniczają nas lub wzmacniają. To one ostatecznie wpływają na to, jak się czujemy i jak się zachowujemy.
Wiara w siebie to sztuka polegająca tak naprawdę na ćwiczeniu silnej woli. Wola jest prawie jak mięsień, który można ćwiczyć przy użyciu pewnych myśli w celu pielęgnowania dobrego samopoczucia i rozwoju osobistego. Jednak, jak dobrze wiemy, nie jest łatwo myśleć pozytywnie i zachować pewność siebie, gdy mamy niską samoocenę, a nasze życie jest pełne apatii i frustracji.
Wygląda na to, że nasi rodzice i szkoły zapomnieli nauczyć nas, czym jest wiara w siebie. Nauczyli nas, aby być jak wszyscy inni. Nauczyli nas, że „być normalnym” oznacza robić, myśleć i zachowywać się tak samo jak ludzie wokół nas.
Powinniśmy osłabić naszą indywidualność i uczynić siebie „zwykłymi”, niczym się niewyróżniającymi ludźmi. Powodem tego jest to, że czasami bycie wyjątkowym oznacza bycie innym. A bycie „innym” nie jest dobre. Wywołuje to dysharmonię w świecie, który uwielbia przewidywalność.
Okazuje się, że na ogół zapominamy o pewnym podstawowym fakcie. Nie powstajemy na linii montażowej; jesteśmy całkowicie unikalni: wyjątkowi i niepowtarzalni. Posiadamy unikalne odciski palców, indywidualną osobowość i różne cechy fizyczne. Nie istnieje drugi człowiek, który jest identyczny pod każdym z tych względów.
Urodziliśmy się, aby zostawić swój ślad na tym świecie i możemy to zrobić tylko, jeśli wierzymy w siebie i w nasz własny potencjał.
Psychologia woli: wiara jest siłą
Wiara w siebie to coś, co powinniśmy praktykować. Nikt nie powinien opuszczać domu rano, nie wierząc w siebie i bez przekonania, że może zrobić wszystko. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić z punktu widzenia psychologii woli:
Zaczynaj z czystym kontem
To samo robimy z naszymi urządzeniami elektronicznymi i gadżetami. Nie ma lepszego sposobu niż zresetowanie telefonu komórkowego lub komputera, aby urządzenie zaczęło działać szybciej i efektywniej. Najpierw jednak musimy wiedzieć, które pliki zachować, a które usunąć.
Wiara w siebie wymaga pozbycia się pewnych odziedziczonych postaw. Często sami jesteśmy naszymi najgorszymi wrogami, nie doceniając siebie i porównując się z innymi. Usuńmy te nieprzydatne podejścia i zacznijmy od czystej karty.
Przenoś góry, niosąc najpierw małe kamienie
Aby osiągnąć cel niezbędna jest szczera wiara w siebie. Jednak psychologia woli przypomina nam, że, jak powiedział Konfucjusz, wielkie osiągnięcia realizuje się, osiągając najpierw małe zwycięstwa.
Dlatego zanim postawimy przed sobą nieosiągalne cele, pracujmy nad małymi codziennymi wyzwaniami. Dadzą nam one pewność siebie i bardziej pozytywny obraz siebie. Odważmy się podejmować trudne decyzje. Czas wyjść ze strefy komfortu. Spokojnie, ale pewnie stawmy czoła naszej niepewności.
Gdziekolwiek jesteś, zawsze bądź sobą
Jeśli chcesz wierzyć w siebie, bądź sobą. Gdziekolwiek jesteś, nie trać swojej prawdziwej tożsamości, nie zapominaj o swoich wartościach i pasjach. Pozwól, by Twoja esencja prowadziła Cię naprzód krok za krokiem. Nie bój się tego, co inni mogą myśleć. Bycie sobą przez cały czas, niezależnie od sytuacji nie zawsze jest łatwe. Musimy ćwiczyć naszą wolę poprzez codzienny wysiłek. Tylko wtedy będziemy mogli nabrać pewności siebie i poczuć się bezpiecznie.
Podsumowując, chociaż nigdy nie będziemy mieli wpływu na to, co życie postawi na naszej drodze możemy kontrolować nasze reakcje na te okoliczności. Wiara w siebie sprawia, że łatwiej przezwyciężyć trudności, a góry nie są tak wysokie jak początkowo się wydawały. To jest coś wartego zastanowienia…
Główne zdjęcie dzięki uprzejmości Dimitra Milana