Prawdopodobnie często łapiesz się na tym, że angażujesz się w sytuacje i zadania, których tak naprawdę nie chcesz się podejmować. Myślałeś o odmowie, a może nawet miałeś takie słowa na końcu języka. Kiedy jednak nadchodzi czas, po prostu nie możesz tego powiedzieć. W poniższym artykule podamy kilka wskazówek, jak uniknąć tego rodzaju sytuacji i pokazujemy wartość mówienia “nie”
„Kiedy mówisz “tak” innym, upewnij się, że nie mówisz „nie” sobie”.
-Paulo Coelho-
Dlaczego tak trudno powiedzieć NIE?
To kwestia kulturowa. Nie nauczyłeś się prosić o to, co chcesz, lub stawiać się na pierwszym miejscu. Nauczono Cię rozwijać pasywną postawę. Prowadzi to do zaakceptowania prawie wszystkiego, co jest sugerowane lub proszone, niezależnie od tego, czy się na to zgadzasz, czy nie.
Nasza ideologia kulturowa sprawiła, że uwierzyłeś, że jeśli komuś odmówisz, zostaniesz uznany za niegrzecznego, a nawet złego człowieka.
To prowadzi Cię do zaakceptowania wielu sytuacji, których naprawdę nie chcesz. Zgadzasz się na nie tylko po to, czuć się kochanym i akceptowanym. Problem polega na tym, że bardzo boisz się izolacji lub oddzielenia od innych. Dlatego nie pozwalasz sobie na udzielanie zbyt wielu negatywnych odpowiedzi, nawet jeśli byłoby to całkowicie usprawiedliwione.
Kroki do powiedzenia NIE
1. Poznaj swoje ograniczenia. Musisz zrozumieć swoje potrzeby, pragnienia i ograniczenia. Wtedy dowiesz się, co jesteś w stanie zaakceptować i będziesz wiedział, kiedy powiedzieć NIE.
2. Nie spiesz się z udzielaniem odpowiedzi. Możliwe, że początkowo czujesz się zobowiązany do zaakceptowania pewnych próśb. Jednak kiedy myślisz o tej sytuacji, zdajesz sobie sprawę, że faktycznie możesz odmówić bez żadnych problemów. Ponadto, nie spiesząc się, możesz znaleźć uprzejmy sposób, by powiedzieć „nie” bez poczucia winy.
3. Ćwicz mówienie NIE, kiedy tylko możesz. Możesz próbować unikać tego rodzaju sytuacji, ponieważ boisz się odmówić. Nie rób tego. Kiedy tylko masz szansę i naprawdę nie chcesz robić tego, o co proszą inni, po prostu powiedz NIE. Z czasem i praktyką zdasz sobie sprawę, że te odmowy nie zniszczą Twojego świata ani Twoich relacji międzyludzkich.
4. Znajdź alternatywy. Opcją, która pomoże Ci powiedzieć „nie”, jest podanie alternatywy, która Ci odpowiada. Na przykład, jeśli znajomy zaprosi Cię na imprezę, na której wiesz, że będziesz czuć się niekomfortowo, możesz odmówić i zaproponować kolejny dzień na kawę. W ten sposób Twoja przyjaźń nie zostanie naruszona i unikniesz niezręcznej sytuacji.
5. Nagradzaj siebie. Naucz się nagradzać siebie, kiedy w końcu nauczysz się mówić NIE bez poczucia winy. Każdy mały postęp jest dla ciebie ważny i cenny, więc musisz nauczyć się naprawdę je doceniać.
6. Trzymaj się swojego zdania. Nie wystarczy nauczyć się mówić NIE, jeśli później zgodzisz się robić to, czego nie chcesz. To naprawdę ważne, abyś nauczył się być stanowczy i nie pozwalać się manipulować negatywnymi komentarzami lub postawami.
Wartość mówienia “nie”
Czasami możesz czuć się nieswojo, udzielając negatywnej odpowiedzi, ale nauczenie się mówienia NIE może Cię uwolnić. Uniemożliwi Ci to radzenie sobie z rzeczami, za które tak naprawdę nie jesteś odpowiedzialny, a przez które później nie jesteś w stanie spać w nocy.
„Twój czas jest ograniczony, więc nie marnuj go, żyjąc cudzym życiem. Nie daj się złapać w dogmat, jakim jest życie z rezultatami myślenia innych ludzi. Nie pozwól, aby hałas opinii innych zagłuszył Twój wewnętrzny głos.”
-Steve Jobs-