Walczyć z depresją skutecznie - 5 naturalnych metod

Walczyć z depresją skutecznie - 5 naturalnych metod

Ostatnia aktualizacja: 24 października, 2017

Depresja jest stanem spowodowanym przez wiele różnych czynników. Oznacza to, że jej pojawienie się i wpływ, jaki ma na życie jednostki, która na nią cierpi, zależy od wielu rzeczy. Dlatego by nauczyć się jak walczyć z depresją, najlepszym rozwiązaniem będzie jej jednoczesne zaatakowanie z różnych stron…

Ostatnio dużą wagę przywiązuje do zmian chemicznych zachodzących w mózgu, które są łączone z występowaniem depresji. Bardzo dużo mówi się o hormonach: szczęścia, stresu i innych.

Zastanawiamy się również nad działaniem neuroprzekaźników i ich wpływem na nasz nastrój. Obecnie, chociaż to podejście jest potwierdzone naukowo i odgrywa ważną rolę, należy jednak wyjaśnić kilka rzeczy. Oto podpowiedź jak walczyć z depresją

“Depresja to więzienie, w którym jesteś więźniem a zarazem okrutnym strażnikiem”.

-Dorthy Rowe-

Chemia depresji

Depresja powoduje zmiany chemiczne w mózgu i na odwrót. Jednak chemia mózgu stale się zmienia. Jakość naszych myśli i produktów, które spożywamy to dwa środki zdolne do modyfikowania chemii naszego mózgu. W przypadku depresji zwiększają lub zmniejszają ilość dostępnej serotoniny.

Produkcja serotoniny rozpoczyna się w jelitach. To tam powstaje prekursor tego hormonu, zwany “tryptofanem”. Dlatego niektórzy nazywają jelita naszym “drugim mózgiem”. Również z tego powodu bardzo ważny jest rodzaj żywności jaka spożywamy a także styl życia.

Tak więc, w celu wytworzenia większej ilości serotoniny, która pomoże w walce z depresją, możemy zastosować całkowicie naturalne metody. Poniżej znajdziecie tylko 5 z nich.

Smutna sylwetka.

Żywność, która pomaga walczyć z depresją i zmniejszyć jej skutki

Zacznijmy od stwierdzenia, że ​​istnieją pewne produkty, które hamują wytwarzanie serotoniny. Takie produkty zwiększają ryzyko depresji. Tymi produktami są w większości węglowodany i produkty o wysokiej zawartości cukru.

Ten rodzaj żywności jest niczym wyrzut energii wewnątrz naszego organizmu. Węglowodany ulegają szybkiemu rozkładowi i powodują ochotę na więcej. Innymi słowy, tworzą coś w rodzaju głodu narkotycznego.

Z drugiej strony, inne pokarmy takie produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa przyczyniają się do zwiększenia ilości tryptofanu w układzie krwionośnym. To przekłada się na większą produkcję serotoniny. Dlatego działają one jako środki chroniące przed depresją. Najnowsze badania medyczne wykazały, że szczególną zdolność do wywoływania takiego efektu ma kurkuma.

Najbardziej odpowiednie rodzaje ćwiczeń

Każdy rodzaj ćwiczeń zwiększa poziom serotoniny w mózgu. Efekt ten jest jednak znacznie lepszy, gdy ćwiczenia są połączone z konkretnymi sytuacjami. Idealnie będzie jeśli wykorzystamy do tego otoczenie uspokajające umysł. Środowisko, które obniża poziom cierpienia.

Ćwiczenia fizyczne będą znacznie bardziej wydajne, jeśli są wykonywane na świeżym powietrzu. Drzewa i zieleń natury zwiększają pozytywny efekt ćwiczeń. Zwykły spacer przez las, w szybkim tempie może przynieść niezwykłe efekty. Morze, to kolejne miejsce posiadające właściwości lecznicze, pomagające walczyć z depresją.

Stopy w pierzu.

Pozytywne myśli i medytacja

Myśli mają olbrzymi wpływ na nasz nastrój. Udowodniono na przykład, że u osób cierpiących na depresję efekt placebo jest bardzo wysoki . W niektórych eksperymentach pacjentom mówi się, że otrzymają nowy lek, który jest bardzo skuteczny w przypadku depresji. Większość ludzi bierze go i zaczyna czuć się lepiej. To efekt pozytywnego myślenia.

Techniki relaksacyjne i medytacja są również wskazane w przypadku osób, które odczuwają przygnębienie. Czasami wystarczy po prostu poświęcić chwilę na oddech, próbując opróżnić umysł. Udowodniono również, że w przypadku osób religijnych powtarzanie modlitw zwiększa ich poczucie szczęścia.

Literatura i pisanie

Literatura pozwala nam nawiązać kontakt z doświadczeniami innych ludzi, odzwierciedlonych w bohaterze książki lub samym narratorze. To oczyszcza nasze emocje. Inspirujące historie znalezione w literaturze poprawiają samopoczucie i przyczyniają się do modyfikacji naszej chemii mózgu w pozytywny sposób. Są stawiane na równi z pozytywnym myśleniem

Z kolei pisanie dostarcza nam uczucia katharsis. Joel Robertson, ekspert w tej dziedzinie, zaleca, aby każdy pisał coś przez 20 minut dziennie przez kolejne cztery dni. Temat powinien dotyczyć bolesnych przeżyć, a najlepiej jest pisać bez specjalnego zastanawiania się nad tym, co robimy, prawie automatycznie. Robertson zapewnia. że ​​doświadczenie to przyniesie naszej duszy głębokie ukojenie.

Wielka chmura z deszczem wisząca nad człowiekiem.

Słuchanie muzyki klasycznej

Udowodniono, że niektóre melodie mają zdolność zwiększania produkcji serotoniny. Harmonizują umysł i dostarczają wrażenia dobrego samopoczucia i entuzjazmu. Muzyka Bacha jest jedną z najbardziej polecanych. Kompozytor ten aranżował kompozycje w porządku matematycznym, który wydaje się pokrywać z niektórymi częstotliwościami w naszym mózgu.

Tak czy inaczej polecamy także innych kompozytorów: Brahmsa, Chopina, Hendla, Haydna oraz niektóre opery takie jak Madame Butterfly. Muzyka klasyczna inspiruje i wywołuje coś w rodzaju otwarcia na uczucia. Pomaga nawiązać kontakt z własnym bólem, co w rezultacie przynosi bardzo dobre efekty.

W przypadku osoby dotkniętej depresją, niełatwo jest działać na korzyść własnego samopoczucia, ponieważ jej ciało wysyła sygnały mówiące “poddaj się”. Być może potrzebuje dodatkowej motywacji. Może potrzebuje wsparcia, aby zacząć działać.

Jednak najtrudniejszą częścią jest właśnie to – rozpoczęcie działania. Metody pokonywania depresji w naturalny sposób okazują się w krótkim czasie skuteczne. Czy cierpisz na depresję, czy nie – odważysz się wypróbować je w celu poprawy nastroju i dobrego samopoczucia?

Jak walczyć z depresją? Słuchać muzyki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.