Emocje - jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Emocje - jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2017

Emocje można w najprostszy sposób opisać jako specyficzny rodzaj interakcji między myślami a fizycznymi impulsami i odczuciami. Niemniej jednak emocje powodują liczne obawy u wielu osób, ponieważ nie są one zbyt pewne, jak sobie skutecznie z nimi radzić.

Zamiast tego w wielu wypadkach starają się podejmować różnego rodzaju decyzje alternatywne, takie jak zajmowanie się innymi czynnościami. Ma to na celu próbę skupienia się na czymś konkretnym i zmuszenie własnych myśli do porzucenia problematycznej kwestii.

Jednak musimy pamiętać zawsze o tym, że emocje są cenne i zawsze oferują nam coś w zamian. Ma to miejsce jednak tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie stawić im czoła w skuteczny sposób.

Dzięki nim możemy się nauczyć wiele interesujących rzeczy o nas samych i naszych potrzebach. Pomagają nam one nawiązywać kontakty z innymi ludźmi i osiągać w życiu bardziej odległe i trudniejsze cele.

Na dodatek jeśli nauczymy się radzić z własnymi emocjami, to tak uzyskana umiejętność pozwoli nam skutecznie radzić sobie z nadmiernym poziomem stresu.

W zamian będziemy mieli zawsze zdrowy i wydajny układ odpornościowy. Oznacza to, że znacznie rzadziej będziemy chorować, a także będziemy w stanie utrzymywać dużo zdrowsze relacje zarówno towarzyskie, jak i partnerskie.

Emocje – jak sobie skutecznie z nimi radzić?

Proces przejęcia pełnej kontroli nad swoimi emocjami należy rozpocząć od ich rozpoznania i sklasyfikowania. Jest to niezmiernie istotny krok, bez którego nie ma nawet co marzyć o końcowym sukcesie.

Aby poprawnie zidentyfikować swoje emocje, najpierw musisz zrozumieć to, co tak naprawdę czujesz. Następnie będziesz musiał przypisać swoje uczucia do jednego z czterech podstawowych rodzajów emocji. Są to kolejno gniew, smutek, szczęście i lęk.

Jeśli Twoje myśli na temat przyszłości skupiają się głównie na tym wszystkim, co może pójść nie tak, a dodatkowo odczuwasz fizyczne aspekty tych myśli, czyli na przykład wzrastające tętno, mimowolnie napięte mięśnie i zaciśnięte szczęki, warto zadać sobie w tym momencie pytanie, czego się tak naprawdę boisz.

W tym konkretnym przypadku masz bowiem do czynienia z emocjami bezpośrednio związanymi z lękiem i niepokojem.

Gniew kobiety

Inny przykład obejmuje emocje, które ogólnie rzecz biorąc można określić jako smutek. Kiedy masz negatywne myśli na temat swojej przeszłości i dawnych wydarzeń, możesz odczuwać ogólne zmęczenie i przygnębienie. Towarzyszy im skłonność do płaczu i brak zdolności do pełnej koncentracji.

W tym momencie powinieneś zapytać sam siebie, co tak naprawdę straciłeś. Smutek i przygnębienie to naprawdę niekorzystne emocje, gdyż po przekształceniu się w niekontrolowaną postać chroniczną mogą stanowić prostą drogę do depresji.

Obserwuj reakcje swojego ciała

Jeśli z kolei miewasz myśli na swój temat lub wyznawanych przed siebie wartościach, które są wypełnione poczuciem zagrożenia, zaobserwuj swoje reakcje fizyczne z nimi związane. Będą one bardzo zbliżone do tych, jakie występują w przypadku lęku. Czyli są to szybsze tętno i napięcie mięśni ciała.

Zadaj sobie wtedy pytanie, czy Ty i Twoje wartości zostały w jakiś sposób zaatakowane. A jeśli tak, to w jaki konkretnie sposób? Są to bowiem emocje, które należy zaklasyfikować jako gniew. Pamiętaj jednak, że łatwo pomylić je z lękiem, musisz więc uważnie je przeanalizować, aby nie popełnić błędu.

Kiedy natomiast Twoje myśli skupiają się na tym wszystkim, co już osiągnąłeś lub jak daleko dotarłeś, to w przeważającej większości przypadków możesz mieć poczucie pełnego spokoju. Często towarzyszy mu także radość i skłonność do śmiechu.

W takim przypadku zadaj sobie pytanie, co udało Ci się do tej pory osiągnąć. Są to emocje bezpośrednio związane z szczęściem. Tutaj akurat nie powinieneś napotkać na jakiekolwiek trudności z ich poprawnym rozpoznaniem.

Należy radzić sobie ze swoimi emocjami, zamiast dusić je w sobie

Kiedy już poprawnie rozpoznałeś i zrozumiałeś wszystkie swoje emocje, a także te okazywane przez inne osoby z Twojego otoczenia, pora przejść do kolejnego etapu.

Oznacza to, że musisz uwzględnić następujące aspekty swojego stanu psychicznego, aby lepiej poznać sposoby postępowania w różnych sytuacjach i nauczyć się kontrolować swoje emocje:

Spróbuj zlokalizować i zrozumieć pochodzenie tych wszystkich uczuć

Niezależnie, czy są to emocje okazywane przez Ciebie, czy też przez kogoś innego.

Mów śmiało o swoich uczuciach, a także tych okazywanych przez inne osoby

Nie próbuj negować swoich uczuć, lekceważyć ani z nimi walczyć. Wręcz przeciwnie, powinieneś zawsze w bezpośredni sposób stawić im czoła temu, jak się czujesz w danej chwili.

Wyraź swoje uczucia w sposób taki, aby nie doprowadzać do konfrontacji

Możesz w tym celu użyć dowolnej skutecznej formy komunikacji. Przykładowo staraj się mówić coś w stylu “Czuję się źle, ponieważ…” zamiast używanego przez Ciebie do tej pory “Przez Ciebie jestem zły, ponieważ…”. Wyrażaj swobodnie swoje emocje bez jednoczesnego oskarżania innych osób.

Różnica pomiędzy zaprezentowanymi przez nas powyżej przykładowymi wypowiedziami polega na tym, że jeśli zdecydujesz się na drugą wersję, automatycznie podświadomie zrzucisz winę na tę drugą osobę. Uzna ona, że jest atakowana (bez znaczenia w tym momencie, czy słusznie, czy też nie).

Wynika to z tego, że Twoja reakcja brzmi jednocześnie zarówno defensywnie, jak i ofensywnie, a w obu przypadkach po prostu wrogo.

Komunikacja

Rozpoznaj emocje okazywane przez inne osoby

Potraktuj je jako coś w pełni normalnego. Są one tak samo realne i ważne jak Twoje własne uczucia. Nie powinieneś więc okazywać wobec nich wrogości, czy też agresji. Poza tym jest to świetny sposób na uwolnienie się od tych uczuć, kiedy widzisz je także u kogoś innego.

Dzięki temu możesz więc skoncentrować się na tym, aby dotrzeć do samego sedna problemu.

Nie reaguj pochopnie na emocjonalne wybuchy innych osób

Spróbuj w takim momencie w pełni kontrolować własne emocje. W tym celu zazwyczaj wystarczy po prostu słuchać i rozumieć siłę uczuć drugiej osoby.

Ale nie należy reagować zbyt emocjonalnie ze swojej strony. Wynika to z tego, że jest całkiem prawdopodobne, że nastąpi wtedy niepotrzebna eskalacja emocji. A to zawsze oznacza kolejny problem do rozwiązania.

Staraj się zawsze zachowywać spokój

Jeśli będzie to konieczne, wyjdź na chwilę do innego pomieszczenia. W ten sposób będziesz w stanie rozsądnie myśleć i uspokoić się.

Dopiero wtedy będziesz mógł następnie zaplanować skuteczną odpowiedź i rozsądną reakcję zamiast reagować automatycznie będąc sterowanym przez emocje. Takie postępowanie może tylko jeszcze bardziej pogorszyć problem.

Używaj większej liczby symbolicznych gestów

Chodzi o symboliczne gesty, takie jak przeprosiny, a nawet uścisk dłoni. Ich znaczenie jest bardzo proste. Najzwyczajniej w świecie mogą być one bardzo pomocne w wyrażaniu szacunku do drugiej osoby i pozbycia się nadmiaru negatywnych emocji.

Unikaj agresji słownej

W przypadku konfliktów, w trakcie których udzielają się wszystkim silne emocje, postaraj się wybrać inny mechanizm rozwiązywania problemów. Musi on być w stanie oddzielić się od emocji i przybrać formę na przykład spokojnego dialogu.

Zdjęcie tytułowe pochodzi ze zbiorów danielito311 i zostało zamieszczone dzięki uprzejmości autora.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.