W latach 80. Chris Gardner był bankrutem. Niemniej jednak jego historia jest historią wytrwałości. Być może to jest powód, dla którego Gabriele Muccino zdecydował się w 2006 przedstawić jego życie w filmie, w którym główną rolę zagrał Will Smith. Oprócz tematu w tytule, film porusza inne interesujące pytania. Na przykład, czy można osiągnąć szczęście po utracie wszystkiego? A może szczęście jest czymś, czego jesteś skazany szukać, ale nigdy nie znajdziesz?
Fabuła filmu “W pogoni za szczęściem”
Tłem wydarzeń jest San Francisco w 1981 roku. Chris Gardner (Will Smith) jest sprzedawcą, który chcąc zrobić krok naprzód w swojej karierze, postanawia zainwestować swoje oszczędności w przenośne skanery medyczne. Jednak jego inwestycja stawia go w wyjątkowo niepewnej sytuacji. Właściwie nie jest w stanie pokryć nawet podstawowych wydatków, bo nie może sprzedać maszyn. Aby skomplikować sytuację, Linda, jego żona, ma dość budowania zamków w powietrzu i postanawia go porzucić. Ponadto zostawia pod jego opieką ich 5-letniego syna.
Podczas jednej ze swoich podróży do centrum miasta, aby spróbować sprzedać swój sprzęt, Chris spotyka menedżera. Zachęca on Chrisa do odbycia stażu w prestiżowej firmie maklerskiej. To ostatecznie zmienia jego życie na zawsze. Niemniej jednak najpierw musi zmierzyć się z wieloma innymi przeciwnościami losu w pogoni za marzeniem o lepszym życiu. Wiemy, że w prawdziwym życiu Chris Gardner stworzył własną, odnoszącą sukcesy firmę maklerską.
Zdecyduj, czego chcesz
Jaki był jego sekret?
Wytrwałość.
Co oznacza wytrwałość?
Mówi się, że znakomita większość znanych osób słynie ze swojej wytrwałości. To, wraz z ich inteligencją, pozwala im osiągać swoje cele.
Inni sugerują, że wytrwałość jest cechą człowieka. Jest to cecha, która pozwala nam nakreślić plan działania, aby osiągnąć cel, pokonać przeszkody i trudności. Innymi słowy, to zdolność do decydowania o tym, czego chcemy i wytrwania, dopóki tego nie osiągniemy. Z tego powodu wytrwałość jest jedną z naszych ludzkich mocnych stron i wszyscy ją posiadamy w mniejszym lub większym stopniu.
Najlepszą rzeczą w wytrwałości jest to, że możesz ją zwiększyć. Najważniejszą rzeczą jest wiedzieć, czego chcesz i ustalić sobie realistyczny plan działania oraz strategię do naśladowania.
Niestety często wyznaczasz sobie cele, które są zbyt skomplikowane, aby można je było osiągnąć za jednym zamachem. Albo dajesz sobie nieelastyczne ramy czasowe. Z tego powodu możesz porzucić projekty w połowie. To sprawia, że czujesz się sfrustrowany i zniechęcony, co uniemożliwia Ci pójście do przodu.
Wytrwałość i cierpliwość
Te dwie cechy idą ze sobą w parze. Powinieneś wytrwać i być cierpliwym we wszystkim, co robisz. Ponadto doceniaj każdy najmniejszy krok i nie rozpaczaj, jeśli sukces nadchodzi powoli.
Postać Gardnera w filmie W pogoni za szczęściem musiała najpierw wszystko stracić, by później móc odnieść sukces. Aby to zrobić, musiał się na nowo wymyślić.
A jeśli szczęście wymaga drastycznej zmiany w Twoim życiu?
W dzisiejszych czasach jest wielu ludzi, którzy, podobnie jak bohater filmu, całkowicie zmienili swoje życie zawodowe i wyszli na tym na dobre.
Einstein postrzegał kryzys jako szansę na zmiany i postęp
Czasami musisz podjąć decyzję, czy pozostać zakotwiczonym w przeszłości, która sprawia Ci cierpienie, czy stworzyć nową teraźniejszość ze znaczącymi celami.
Tak czy inaczej, zawsze musisz celebrować każdy mały krok po drodze. Co więcej, musisz być elastyczny i nie rozpaczać, gdy wyniki nie są dokładnie takie, jakich oczekiwałeś. To dlatego, że aby iść naprzód, musisz się uczyć. Nie mówimy, że to będzie łatwe. Jeśli jednak zaufasz korzyściom wynikającym z wytrwałości, przekonasz się, że czasami niemożliwe może stać się możliwe.