Plan działania: znaczenie posiadania projektu na życie

Uczucie entuzjazmu w życiu może brzmieć jak coś poetyckiego, ale jest fundamentem naprawdę znaczącego i satysfakcjonującego życia. Zatem Twój plan działania na przyszłość powinien być dla Ciebie czymś silnie motywującym.
Plan działania: znaczenie posiadania projektu na życie

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Powszechna interpretacja szczęścia obejmuje pojęcia takie jak “pozytywne emocje” i “optymizm”. Większość ludzi wierzy, że szczęście zależy przede wszystkim od tego, ile przyjemności jest w Twoim życiu. A jednocześnie od jak najmniejszej ilości negatywnych emocji. Ale to tylko jedna z możliwych interpretacji tej idei, która nie sprawdza się u wszystkich. Wyjście poza te założenia i optymalny, dobrze dopracowany plan działania na resztę życia to sposób na zadowolenie i szczęście.

Postrzeganie dobrego samopoczucia silniej wiąże się dla nas z życiem znaczącym niż przyjemnym. Przez “znaczące życie” rozumiemy takie, które nie tylko ma znaczenie, ale także określony cel. Dla większości z nas współczesne społeczeństwo oferuje niestety jedynie plan działania mający doprowadzić nas do szczęścia, który jest silnie oparty jedynie na konsumpcji. To znaczy, że według tego założenia jedyną drogą do szczęścia jest kupowanie coraz większej ilości dóbr materialnych.

Plan działania z entuzjastycznym nastawieniem na życie

Uczucie entuzjazmu w każdym kolejnym dniu może wydawać się czymś z zupełnie innej bajki, ale tak naprawdę jest ono podstawą znaczącego życia. Aby to osiągnąć, musisz być spełniony jako człowiek i budzić się każdego ranka, pragnąc stawić czoła kolejnemu czekającemu Cię dniu.

David Perkins, ekspert w dziedzinie edukacji i sztucznej inteligencji, często nawiązywał w swoich pracach do stanu, który skazuje człowieka na zautomatyzowane projektowanie codzienności. Ludzie muszą przecież najpierw odkryć powód, dla którego istnieją poza samym tylko zwykłym faktem istnienia.

Plan działania w życiu

Prawda jest taka, że każdy z nas ma swój plan działania na resztę życia. Jednak nie każdy taki plan działania stanowi sensowny projekt na przyszłość i dalsze życie. Ludzie tworzą swoje plany skoncentrowane na środowisku, w którym żyją obecnie. Twój plan działania opiera się w związku z tym na Twoich przeszłych doświadczeniach, zdobytej wiedzy, Twoich oczekiwaniach i Twoich wierzeniach oraz przekonaniach. Wszystkie te elementy łączą się, aby stworzyć plan działania na życie.

Wolność

Lilian R. Daset, profesor psychologii na Uniwersytecie Katolickim w Urugwaju, porównuje tę sytuację do książek z brakującymi stronami lub niepełnymi rozdziałami. Niezależnie od tego, czy jest to kompletne dzieło, czy też nie, taki plan działania staje się osią naszego życia. W związku z tym wielu ludzi w końcu staje się opadłymi liśćmi będącymi jedynie na łasce wiatru.

Tworzenie sensownego planu działania na resztę życia

Zdanie sobie sprawy z tego, dlaczego żyjesz i jakie są dla Ciebie kluczowe elementy, które odnawiają lub odświeżają Twoją motywację do życia, to pierwsze kroki do stworzenia dla siebie sensownego planu na życie. Musisz zastanowić się po prostu, czy Twoje wartości i zasady sprawiają, że czujesz się dobrze sam ze sobą. A także powinieneś zdecydować, czy Twoje działania są z nimi zgodne, czy też nie.

Odkrycie swojego celu w życiu idzie w parze z identyfikacją pasji, która Cię motywuje. Podjęcie aktywności, która sprawia, że czujesz się kompletnym człowiekiem, jest naprawdę ważne. Pozwoli Ci to odkryć to, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i niezbędne dla Ciebie jako osoby. I to coś właśnie powinien obejmować Twój plan działania na resztę życia.

Projekt życia to właśnie plan działania

Kiedy tworzysz optymalny dla siebie plan działania na życie, rekonstruujesz w ten sposób swoją własną tożsamość. Oznacza to również podejmowanie ważnych decyzji i głębokie zaangażowanie w rozwój osobisty. Decydowanie o własnym przeznaczeniu i osiągnięcie maksymalnego potencjału jako istoty ludzkiej są głównymi celami, które stanowią ramy każdego projektu życiowego każdego z nas.

Ponadto ważne jest to, aby zrozumieć swoją osobistą historię, swoje doświadczenia i zdobytą wiedzę, które uczyniły Cię tym, kim jesteś. Pomoże Ci to także zrozumieć Twoją obecną sytuację i przygotować się na przyszłość.

Projekt na życie

Powinieneś także mocno popracować nad rozpoznaniem swoich mocnych i słabych stron. Przeanalizuj swoje otoczenie społeczne i określ możliwości, jakie może Ci ono przedstawiać. Wykonanie tych czynności ułatwi także zrozumienie tego, co należy u siebie poprawić. Będziesz w ten sposób również dysponować kompletem informacji na temat tego, w co konkretnie powinieneś włożyć większość swojego wysiłku.

Z drugiej jednak strony zrozumienie swojej osobistej misji jest niezbędne do stworzenia planu na życie, w którym będzie także miejsce na wyzwania i mocne strony. Ponadto ważne jest osiągnięcie pewnego poziomu równowagi między tym, co myślisz, czujesz i robisz. Jednak brak porozumienia między tymi elementami nie powinien Cię rozpraszać. Posiadanie projektu życia pomaga zawsze i wszędzie, w znaczący sposób. Oddziela to, co naprawdę ważne w Twoim życiu od tego, co możesz zrobić bez żadnego planu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.