Utalentowani dorośli: jacy są?

Utalentowani dorośli są bardzo wrażliwi. Często czują się wykluczeni ze społeczeństwa jako całości. Ponadto czują się niezdolni do osiągnięcia swoich celów.
Utalentowani dorośli: jacy są?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Utalentowani dorośli często nie zdają sobie sprawy ze swoich zdolności. Ich dzieciństwo jest zwykle dość nietypowe, więc często osiągają dojrzałość, czując się wykluczonymi i myśląc, że ich rzeczywistość nie jest stymulująca ani ekscytująca. Ale uzdolnienia nie oznaczają sukcesu. Nie wszyscy ludzie o wyjątkowo jasnych umysłach czują się spełnieni zawodowo, a nawet szczęśliwi.

Trzydziesty prezydent Stanów Zjednoczonych Calvin Coolidge mówił o największym problemie społecznym. Był nim fakt, że ludzie nie mają możliwości zademonstrowania ich prawdziwego potencjału. Od wypowiedzenia tych słów minęło prawie 100 lat. Wydaje się jednak, że nikt nie zwrócił na nie uwagi. Ten problem nadal istnieje pomimo wszelkich postępów naukowych, społecznych i psychologicznych.

Co więcej, postaci takie jak Carol S. Dweck, profesor psychologii na Uniwersytecie Stanforda, wskazują, że wiele osób nadal uważa, że inteligentni ludzie prawie zawsze mają zagwarantowany sukces. Jednak jedną rzeczą, którą można zaobserwować, jest to, że utalentowani dorośli, a także uzdolnione dzieci, żyją w wiecznym poczuciu, że coś z nimi jest nie tak.

Ich codzienne życie wypełnione jest jedynie dysonansami. Sprzeczności między tym, co czują, a tym, co wyrażają inni, do tego stopnia, że trudno im odróżnić to, czego szukają, od tego, co jest im oferowane. To w konsekwencji daje im wrażenie, że świat jest zbyt sztywny i ustrukturyzowany, a ich umysł zbyt ciekawy, wymagający i nonkonformistyczny.

„To, co sprawia, że dziecko jest uzdolnione i utalentowane, może nie zawsze być dobrymi ocenami w szkole, ale innym sposobem patrzenia na świat i uczenia się”.

-Chuck Grassley-

Biorąc to pod uwagę, utalentowani dorośli często uciekają się do wewnętrznych mechanizmów radzenia sobie, aby stawić czoła życiu. W pewnym sensie udaje im się zbudować satysfakcjonujące życie, ale nie jest to dla nich tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Piszący mężczyzna

Utalentowani dorośli i ich charakterystyka

Po pierwsze, musimy wyjaśnić jeden aspekt. Nie ma rzeczywistości typu przyczynowo-skutkowego, która pokazuje, że wszystkie uzdolnione dzieci będą albo nieszczęśliwymi, albo odnoszącymi sukcesy dorosłymi.

Należy pamiętać, że wszystko jest subiektywne. Dorosłość danej osoby będzie zależeć od jej środowiska, wychowania, od tego, czy w szkole otrzymała odpowiednią adaptację programową, od tego, czy była zastraszana, czy zamiast tego miała dobry, przychylny krąg społeczny.

W ten sposób utalentowani dorośli budują swoje życie zgodnie z osobistymi okolicznościami dorastania. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie będą pielęgnować tych wyjątkowych darów wcześnie, mogą nie rozwinąć pełnego potencjału.

  • Nauczyciele, którzy nie identyfikują uzdolnionych uczniów, zagrażają rozwojowi ich umiejętności. Ważne jest, aby rozpoznać ich uzdolnienia w szkole i zmotywować ich do odkrywania swojego potencjału.
  • Niezbędne jest zapewnienie utalentowanym uczniom narzędzi, które ułatwią im drogę do rozwoju i sukcesu. Świetnym sposobem na to jest zapewnienie im odpowiedniego wsparcia. Bez tego wielu nie będzie w stanie uzyskać dostępu do tych karier naukowych lub artystycznych, w których z pewnością pomogliby światu stać się lepszym miejscem.

Poniżej wyjaśniamy cechy, które zwykle definiują uzdolnionych dorosłych.

Kobieta siedzi na molo nad oceanem.

Niezadowolenie z niespełnienia własnych oczekiwań

Utalentowani dorośli mogą mieć naprawdę dobrą pracę. Taką, dzięki której mogą zarabiać na życie. Jednak jest coś, o czym ciągle myślą, coś, co każdego dnia ich uwiera.

  • Ich umysły są przez cały czas pełne wysokich celów. To bardzo wymagający ludzie, którzy zderzają się z rzeczywistością, która jest zbyt ustrukturyzowana, a zatem wcale nie stymulująca.
  • W rezultacie często mają problemy ze współpracownikami i przełożonymi. To tak, jakby na nowo żyli tym, czego doświadczyli w latach szkolnych. Utalentowani dorośli uwielbiają zadawać trudne pytania, których nikt inny nie rozumie.

„Utalentowane dziecko jest pod wieloma względami utalentowanym uczniem. A kim jest utalentowany dorosły? Jest utalentowanym wykonawcą. A to są zupełnie odrębne dziedziny osiągnięć”.

-Malcolm Gladwell-

Wysoka wrażliwość emocjonalna, wspaniała cecha utalentowanych dorosłych

Co więcej, utalentowani dorośli mają długą historię rozczarowań. Najczęściej są to ludzie o wysokich wartościach i bardzo silnym poczuciu sprawiedliwości. Te cechy często powodują, że stają się sfrustrowani rzeczywistością, która nie pasuje do ich schematów.

  • Często próbują ukryć swoje cierpienie. Mają tendencję do trzymania w sobie wszystkich swoich problemów, zmartwień i nostalgii. Czasami jednak, gdy ponownie pojawia się rozczarowanie, ból natychmiast rozpala uczucia.
  • Czy tego chcą, czy nie, są bardzo wrażliwi, dlatego dość łatwo jest im poczuć się zranionym i oszukanym. Przez większość czasu czują się tak, jakby byli w kole emocji, w którym w mgnieniu oka przechodzą od radości do smutku.
Dwóch utalentowanych dorosłych patrzących sobie w oczy.

Potrzeba łączenia się z innymi na głębszym poziomie

Czasopismo Behavioral Sciences opublikowało badanie przeprowadzone przez dr Francisa Heylighena. Omawia w nim wyczerpujące podsumowanie codziennych problemów, z jakimi borykają się utalentowani dorośli.

Dodatkowo musimy wspomnieć o ważnym aspekcie. Wiele osób uważa, że uzdolnieni dorośli mają dość „niezręczną” osobowość, co oznacza, że brakuje im umiejętności społecznych. To jest coś, za co zwykle są oceniani. Jednak ważne jest, aby spojrzeć poza tę cechę. W wielu przypadkach dorastali w otoczeniu ludzi, którzy nie podzielali ich zainteresowań lub nie widzieli świata tak, jak oni. To oczywiście utrudniło im kontakt z otoczeniem.

Gdy osiągają dorosłość, nadal doświadczają luk społecznych. Pragną tego emocjonalnego, a zwłaszcza intelektualnego związku. Chętnie znajdą kogoś, z kim podzielą się swoimi pasjami i celami.

Jak widać, ta grupa ludzi nadal potrzebuje wypracować wiele mechanizmów radzenia sobie. Wczesne wykrycie talentu u dzieci jest ważne. Jednak ważne jest również, aby nauczyć się motywować ich do stymulowania ich zdolności. W ten sposób, powoli, ale pewnie, będą mogli wyznaczać sobie realistyczne cele i uniknąć rozczarowania. Najważniejsze jest dla nich osiągnięcie dobrego samopoczucia i szczęścia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.