Kim jesteś? Dziesięć pytań, które należy sobie zadać, aby się dowiedzieć

Kim jesteś? Odpowiedź nie zawsze jest łatwa do odkrycia. Nie jest to jednak niemożliwe. Tych dziesięć pytań pomoże ci się dowiedzieć.
Kim jesteś? Dziesięć pytań, które należy sobie zadać, aby się dowiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2022

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kim jesteś? To filozoficzne pytanie, które wszyscy sobie zadawaliśmy w takim czy innym czasie. Polega na myśleniu o własnej tożsamości i jej znaczeniu. Jak jednak możesz się dowiedzieć, kim jesteś?

W tym artykule podajemy dziesięć pytań, które należy sobie zadać, aby odkryć, kim jesteś. Dzięki każdej z nich dowiesz się trochę więcej o sobie. W rzeczywistości zwiększysz swoją samoświadomość. Innymi słowy, dowiesz się więcej o tym, jak się czujesz, jakie masz wartości i ostatecznie, kim jesteś.

„Pragnienie bycia kimś innym jest marnowaniem osoby, którą jesteś”.

-Marilyn Monroe-

Dziesięć pytań, aby dowiedzieć się, kim jesteś

Zadajemy Ci dziesięć pytań, które pomogą Ci zbadać siebie na różne sposoby, aby odkryć, kim jesteś.

1. Jak byś opisał siebie w trzech słowach?

Jeśli chodzi o odkrywanie tego, kim jesteś, ważne jest, aby zagłębić się w swoją samoocenę. To jest twój obraz siebie. Dlatego zadaj sobie pytanie, jak byś opisał siebie. Jakich trzech słów byś użył? Mogą to być przymiotniki, wartości lub cechy osobowości. Pamiętaj jednak, że to tylko część Ciebie. To twoja wizja samego siebie.

Kobieta rozmyśla

2. Jeśli związek lub praca sprawia, że jesteś nieszczęśliwy, zostajesz, czy odchodzisz?

To pytanie (a raczej odpowiedź na nie) jest powiązane z twoimi strategiami radzenia sobie, twoimi granicami, twoimi wartościami i priorytetami. W związku z tym wiele mówi o tobie. Pozostanie w nieszczęśliwym związku lub pracy to nie to samo, co opuszczenie go. Jaki jesteś w takich sytuacjach? Co masz tendencję do robienia?

3. Jakie są Twoje podstawowe wartości?

Wartości obejmują wszystkie te zasady, cnoty i cechy, które uważasz za ważne lub niezbędne w twoim życiu, w ludziach, których spotykasz, w twoich działaniach i rzeczach, które cię otaczają. Wszyscy mamy pewne wartości. Na przykład poświęcenie, wysiłek, miłość, lojalność, sprawiedliwość i moralność.

Te wartości wiele o Tobie mówią, ponieważ odzwierciedlają to, czemu przywiązujesz wagę do swojego życia. W rzeczywistości są kolejną częścią ciebie i pomogą ci dowiedzieć się, kim jesteś.

4. Jaki jest Twój cel w życiu?

Jaki jest Twój cel w życiu? Twój główny cel? Twoja odpowiedź będzie powiązana ze znaczeniem, jakie nadajesz życiu. Czy to może miłość? Szczęście? Być bogatym? Udany? Kiedy już odpowiesz na to pytanie, możesz kontynuować dociekanie i zadać sobie pytanie, na przykład, co oznacza dla ciebie szczęście? Czy sukces?

5. Czy możesz zmienić czyjeś życie?

To pytanie jest związane z twoimi wartościami i twoją własną tożsamością. Twoja odpowiedź będzie częściowo odzwierciedlać, w jakim stopniu współczujesz innym, jak bardzo jesteś pewny siebie, co widzisz, że jesteś zdolny do osiągnięcia i co możesz przyczynić się do innych.

6. Czy jesteś wdzięczny?

Wdzięczność jest wartością, a skłonność do wdzięczności jest cechą osobowości. Tak więc odpowiedź na to pytanie daje ci wiele informacji o sobie i kim jesteś. Czy jesteś osobą, która ceni rzeczy? Czy jesteś wdzięczny za to, co masz? A może jesteś bardziej skoncentrowany na tym, czego nie masz?

7. Co reprezentuje to, co w was najlepsze?

Co podkreśliłbyś w sobie jako pozytywne aspekty? W swojej odpowiedzi znajdziesz więcej informacji na temat swojej koncepcji siebie, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Są to informacje związane z tym, jak widzisz siebie i to, w co wierzysz, jasno w tobie świeci. Innymi słowy, Twoje mocne strony i to, z czego jesteś z siebie dumny.

8. Co chciałbyś, żeby ludzie o tobie powiedzieli za dziesięć lub dwadzieścia lat?

To pytanie odzwierciedla to, co chcesz, aby inni myśleli o tobie z biegiem czasu. Czy to wartości? Coś materialnego? Twoje sukcesy? Twoje emocje? Odpowiedź, której udzielasz, mówi o twoich najgłębszych pragnieniach, za czym tęsknisz i jaki wpływ chciałbyś mieć na życie innych.

9. Jakie zmagania Cię zmieniły?

W swoim życiu przechodzisz przez trudne doświadczenia. W tych zmaganiach się zmieniasz. Na przykład mogą cię wzmocnić lub alternatywnie możesz stać się bardziej wrażliwy. Ponieważ życie cię zmienia. Tak więc odpowiedź na to pytanie ujawnia również, kim jesteś. Odzwierciedla twoją ścieżkę, trudne chwile i zdobytą przez nie naukę.

Kobieta na łące

10. Z czego jesteś najbardziej dumny?

Kolejne pytanie, które możesz sobie zadać, aby lepiej siebie poznać. Z czego jesteś dumny? Czy to z powodu czegoś, co osiągnąłeś? Albo o czymś, co powiedziałeś lub pomyślałeś? A może to ludzie, którzy cię otaczają? W rzeczywistości twoja własna duma i fakt odczuwania dumy z czegoś odzwierciedla również twoją osobowość, twoje wartości i twój sposób myślenia.

Kim jesteś? Ścieżka samopoznania

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kim naprawdę jesteś? Czy możesz podać inne pytania, które mogą pomóc Ci się dowiedzieć? Prawda jest taka, że samopoznanie to podróż, która trwa całe życie. Dlatego pytania introspekcyjne, zadawane poprzez twój wewnętrzny dialog, mogą pomóc ci stać się świadomym swojej ścieżki i własnej tożsamości.

„Jeśli nie wiesz, kim naprawdę jesteś, nigdy nie dowiesz się, czego naprawdę chcesz”.

-Roy T. Bennett-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández, L. (2013). Pensando en la personalidad. Repositorio institucional de la Universidad de Las Tunas. Personalidad.
  • Navarro, M. (2009). Autoconocimiento y autoestima. Revista digital para profesionales de la enseñanza, 5: 1-9.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.