Kiedy uszkodzenie mózgu nie odbierze życia ukochanej osobie, ale zmienia na zawsze to kim była, trafiasz w jeden z najtrudniejszych paradoksów życia. Ukochana osoba nie odeszła, a jednak nie jest już taka sama. Zmieniła się. I to nie tylko z powodu fizycznej niepełnosprawności, która często towarzyszy uszkodzeniom mózgu, ale także z powodu zmian osobowości.
Jak możesz wyjaśnić, że ktoś, kogo kochasz zamienił się w nieznajomego? Że nie jest tym, kim był kiedyś? Być może był kiedyś duszą towarzystwa, a teraz jest apatyczny i zamknięty w sobie. Jakaś część nas wciąż go rozpoznaje, ale z drugiej strony staje się kimś obcym. Uszkodzenie mózgu zmienia wszystko na zawsze.
Twój mąż, ojciec, brat byli kiedyś bardzo szanowani i dobrze wykształceni. Ale gdy nastąpiło uszkodzenie mózgu przestali takimi być. Ich mózg “wyłączył” przełącznik, który rządzi normami społecznymi. Nie ma już pewnych filtrów społecznościowych. Nie ma samokontroli i każdy, kto nie wie, że zmiana powstała na skutek urazu, pomyśli po prostu, że dana osoba jest niegrzeczna.
Uszkodzenie mózgu – ukochana osoba może nie być tego świadoma
Często ludzie, którzy doznali obrażeń mózgu, nie są tak bardzo świadomi jego skutków, jak inni członkowie rodziny. Uszkodzenie mózgu czasami tak się objawia. Wygląda jak mechanizm obronny, chroniący taką osobę przed odczuwaniem pełnego ciężaru tego, co się z nią stało.
Faktem jest, że ten mechanizm istnieje. Jest chorobowym stanem ludzi, którzy doznali obrażeń mózgu i mają problemy neurologiczne (poznawcze), ale nie są świadomi trudności, jakie one powodują. To zjawisko kliniczne nazywa się “anosognozją”. Anosognozja odnosi się do osób, które nie dostrzegają własnych funkcjonalnych deficytów neurologicznych.
Innymi słowy, nie są w stanie w pełni zdać sobie sprawy z konsekwencji swoich obrażeń, czy to poznawczych, fizycznych czy behawioralnych. Wiele razy nie są świadomi problemów z uwagą lub wybuchowych reakcji.
Zdarzają się przypadki, w których ludzie z uszkodzeniem mózgu nie mogą już chodzić, ale obwiniają innych za to, że nie pozwalają im robić rzeczy samodzielnie. Mogą mieć trudności ze zrozumieniem, co się z nimi stało i jaki to ma na nich wpływ.
Rodziny cierpią, gdy ukochana osoba pozostała, ale zaszły w niej zmiany
Wszystko to stwarza poczucie bezsilności i frustracji w rodzinie. Jedyną rzeczą gorszą od faktu, że dana osoba nie jest już taki sama, jest to, że nawet nie zdaje sobie sprawy, że się zmieniła. Zmiana jest trudna przede wszystkim dla ludzi wokół niej.
Wyobraź sobie, że ktoś bliski żyje, ale już nie jest osobą, którą kiedyś znałeś. Jego sposób bycia i radzenia sobie z życiem się zmienił. To jedna z najtrudniejszych rzeczy, z którymi musi poradzić sobie rodzina pacjenta z uszkodzeniem mózgu.
W dynamice rodziny następuje zmiana. Układanka rozpada się a jej kawałki gubią się. Czas zmienić naszą perspektywę i uporządkować ten nagły chaos. Mogą pojawić się niepokojące uczucia, takie jak zazdrość, rozpacz, niepewność… poczucie winy. Poczujesz wiele rzeczy. W końcu jest to rodzaj straty.
Dlatego tak ważne jest podkreślenie, że uszkodzenie mózgu zmieni życie wszystkich zaangażowanych. Ważne jest dzielenie się swoimi mieszanymi uczuciami, aby pomóc kochanej osobie lepiej radzić sobie z tym nowym doświadczeniem. Poukładaj na nowo fragmenty wspólnego życia i nadaj im nowe znaczenie. Jest to ćwiczenie odwagi i godnej podziwu mądrości.
Kończąc, chcielibyśmy wyrazić nasze pełne wsparcie dla rodzin, które zostały dotknięte problemem jakim jest uszkodzenie mózgu.