Mózg - 5 produktów najgorszych dla jego pracy

Mózg - 5 produktów najgorszych dla jego pracy

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2018

Zdrowy mózg to kwestia, która zależy od wielu różnych czynników. Dwa najważniejsze to ćwiczenia i natlenienie. Okazuje się jednak, że to, co jemy, również odgrywa bardzo istotną rolę. Jedzenie dostarcza lub usuwa substancje, które bezpośrednio wpływają na to jak nasz mózg będzie funkcjonował.

Zdrowa dieta oznacza naturalne produkty. Ale przede wszystkim, zdrowe odżywianie to równowaga. Co za dużo, to niezdrowo. Powinniśmy unikać nadmiernie przetworzonych produktów. Należy zwrócić uwagę szczególnie na żywność z dużą ilością cukru, soli i tłuszczu.

Na nasz humor, zdolność do uczenia się i pamięć wpływają spożywane przez nas produkty. Zawierają związki, które mogą potencjalnie wpływać na nasz układ nerwowy i mózg. Dlatego ważne jest, aby uważać na to co jemy.

Niektóre z tych szkodliwych składników są w większości swojej żywnością przetworzoną, ale ciągle pozostają niezauważone. Dostrzeżemy je tylko wtedy, gdy uważnie przeczytamy listę składników, mimo iż ich nazwy mogą być niewiarygodnie długie i trudne do zrozumienia.

Dalej przedstawimy pięć najgorszych produktów dla Twojego głównego narządu. Zapoznaj się z tą listą, jeśli chcesz zachować zdrowy mózg.

“Nasze życie nie znajduje się w rękach Boga, tylko w rękach naszych kucharzy”.

-Lin Yutang-

1. Gluten: jedno z najgorszych dań, które dostaje Twój mózg

Gluten jest mieszaniną białek znajdujących się w wielu zbożach. Chociaż nie są dokładnie takie same, używamy tej ogólnej nazwy, ponieważ mają wiele podobieństw. Gluten obecny jest w odmianach pszenicy, jęczmienia, żyta i innych podobnych produktach.

Białka te przylegają do jelita cienkiego i powodują zaburzenia metaboliczne, trawienne oraz immunologiczne. Niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na gluten, niektórzy mniej. Lecz te białka nadal wpływają na ich ciało, nawet jeśli tego nie czują.

Gluten jest jednym z najgorszych produktów dla Twojego mózgu, ponieważ wywiera ogólny wpływ na układ nerwowy.

Chleb i bułki

2. Sztuczne substancje słodzące

Słodziki to substancje, które zastępują cukier w produktach. Niektóre są naturalnymi, lecz większość jest sztuczna. Powszechnie wiadomo, iż wpływają na zdrowie mózgu. W rzeczywistości wielu nazywa ich “trucizną mózgu”, ponieważ powodują pobudzenie neuronów.

Aspartam i sacharyna, dwie sztuczne substancje słodzące, wiążą się z pewnymi zaburzeniami układu nerwowego. Na przykład, takimi jak depresja, strach, nawracające migreny i wady mowy. Szeroki asortyment przemysłowych produktów spożywczych zawiera te słodziki.

Ogólnie rzecz biorąc, produkty oznaczone jako “lekkie” lub “o niskiej zawartości cukru” zawierają te sztuczne słodziki.

3. Glutaminian monosodowy (MSG): jedno z najgorszych dań, które dostaje Twój mózg

MSG jest prawie w każdej pakowanej żywności i konserwach. Glutaminian monosodowy to niezwykle skoncentrowana sól. W przemyśle spożywczym jest stosowany jako środek konserwujący, a także poprawiacz smaku i zapachu produktów spożywczych. Badania wykazały, że spożywanie MSG stymuluje wytwarzanie dopaminy w mózgu.

Dopamina powoduje chwilowe poczucie komfortu. Jednak glutaminian monosodowy zawiera również wysoką dawkę tak zwanych “ekscytotoksyn”. Istnieją mocne dowody, że substancja ta wpływa na mózg i jego zdrowie.

Naukowcy twierdzą, iż takie poważne choroby, jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, demencja i chroniczne zmęczenie są związane ze spożywaniem MSG.

Związek chemiczny

4. Cukier rafinowany

Naukowcy uważają cukier za jedną z trzech “białych trucizn”, wraz z solą i rafinowana mąką. Obecnie jest to jeden z najczęściej używanych składników, który stosuje się we wszystkich rodzajach środków spożywczych. Spożywanie cukru przez dłuższy czas może spowodować problemy i narazić mózg na ryzyko choroby.

Rafinowany cukier zaburza prawidłowe działanie białka o nazwie BDNF. To białko wykonuje ważne funkcje w układzie nerwowym. Dwie z nich polegają na ochronie pamięci i ułatwieniu połączenia między neuronami. Badania wykazały, że osoby ze schizofrenią lub depresją, regularnie jedząc cukier, tylko pogarszają swój stan.

5. Fluor: jeden z najgorszych produktów dla Twojego mózgu

Fluor to minerał, który niektóre rządy dodają do wody z kranu w celu zapewnienia czystości i zdrowia publicznego. Mimo iż nie ma żadnego smaku, zawsze tam się znajduje, gdy woda wypływa z kranu.

Krytycy poważnie zakwestionowali stosowanie fluoru w wodzie. Podejrzewa się, iż fluor może być związany z niskimi możliwościami intelektualnymi i zmianami w niektórych funkcji poznawczych.

Kran z bieżącą wodą

Fluoride Action Network (FAN) przedstawił dowody, pochodzące z wyników 34 badań, które wydają się potwierdzać to założenie. Organizacje takie jak UNICEF zajmują stanowisko przeciwko stosowaniu fluoru w wodzie. Wiemy, że butelkowana woda cechuje się jeszcze większym stężeniem fluoru.

Aby zachować zdrowy mózg, najlepszym wyjściem będzie spożywanie świeżej żywności. Produkty przetworzone i paczkowane to jedne z najgorszych dań dla tego narządu. Mają nie tylko bardzo niską wartość odżywczą, ale również powodują choroby. Lepiej ich unikać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.