Feng shui: Jak Twój dom wpływa na Twoje samopoczucie

Feng shui: Jak Twój dom wpływa na Twoje samopoczucie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Irati Novella

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Każdy z nas pragnie mieć poukładane wszystkie aspekty swojego życia. W tym celu, czasem nieświadomie, budujemy i dekorujemy również nasze domy, ale czasami nie daje to oczekiwanych rezultatów. Kilka odpowiedzi, które mogą nam pomóc czuć się dobrze we własnym domu podsuwa nam feng shui.

Są miejsca, w których po prostu nie chcemy przebywać i gdzie źle się czujemy. W niektórych domach nigdy nie czujemy się komfortowo. Czasem nawet w dziwny sposób „zbiega się” z nowymi problemami w życiu… Dlaczego tak się dzieje? Czym jest feng shui?

„Dom, który nie jest w harmonii to przeszkoda dla sukcesu, życia osobistego, a nawet zdrowia”

Czym jest feng shui?

Feng shui to tysiącletnia praktyka pochodząca z Chin. Jej celem jest promowanie pozytywnej energii w naszym otoczeniu. Dla niektórych jest to sztuka, a dla innych nauka, ale wszyscy się zgadzamy, że może to polepszyć jakość naszego życia.

Dzięki feng shui możemy dowiedzieć się, jak wpływają na nas rzeczy, które nas otaczają, poznać potężny wpływ przestrzeni na nasze samopoczucie i zdrowie. Dotyczy to elementów zewnętrznych (sąsiedztwo, budynki, rzeki, góry) oraz wnętrza domu (meble, kolory, pomieszczenia).

Budda i kwiat lotosu - Feng shui

Energia życiowa lub „chi”

W kulturze chińskiej wszystko w świecie fizycznym posiada „energię życiową” nazywaną „chi”. Ta energia życiowa jest również nazywana „Ki” lub „Prana”, w zależności od języka i kultury. Feng shui wiąże się z maksymalnym wykorzystaniem przepływu energii lub chi.

Jedną z podstawowych zasad feng shui jest uporządkowanie energii i jej swobodny przepływ w czystej przestrzeni. Chi porusza się jak powietrze krążące wokół nas. Jej przepływ i kierunek zależą od obiektów i kształtów znajdujących się na jej drodze.

Jeśli energia, która wchodzi do domu, przepływa harmonijnie, pozytywnie odżywia przestrzeń i jej mieszkańców. Wręcz przeciwnie dzieje się, jeśli energia jest niezrównoważona. Zaburza to równowagę u ludzi, którzy zamieszkują tę przestrzeń. Ten brak harmonii oznacza nerwowość, niepokój… szkodę dla Twojego zdrowia i wyciek Twojej energii.

Dobra wiadomość jest taka, że dzięki podstawowym zasadom feng shui możesz uporządkować i zorganizować przestrzeń tak, aby energia przepływała harmonijnie i poprawiała równowagę w Twoim życiu.

„W zrównoważonym środowisku zdrowie, nastrój i relacje są lepszej jakości”

Podstawowe zasady feng shui w domu

Oto kilka ogólnych, prostych wskazówek na temat tego, jak poprawić feng shui w przestrzeni domowej.

  • Wpuść światło słoneczne do domu. Naturalne światło wytwarza energię. Upewnij się, że w domu nie ma ciemnych ani zamkniętych przestrzeni.
  • Zadbaj o nienagannie czyste ściany. Farba i tapeta powinny wyglądać idealnie, bez zabrudzeń.
  • Wystrój domu musi być pozytywny i przyjemny.
  • Korytarze powinny być jasne i dobrze oświetlone. Poruszanie się po nich nie może być ograniczone.
  • Nie przechowuj rzeczy, których już nie używasz lub które przestały działać. Podobnie, gdy dostaniesz prezent, który naprawdę Ci się nie podoba, lepiej się go pozbądź.
  • Wzbogać dom o zdrowe rośliny, aby łączyć się z energią ziemi.
  • Oczyszczaj dom regularnie, paląc kadzidełko. Dobrym pomysłem jest również stosowanie olejków eterycznych, takich jak rozmaryn lub lawenda.
Wnętrze domu według feng shui

Co trzymać z dala od domu?

Kultura chińska i feng shui głoszą, że wszystkie przedmioty mają swoją własną energię. Wszystkie meble, dekoracje, urządzenia, ściany, zdjęcia, rośliny… mają chi. Musimy więc ocenić, które przedmioty przekazują dobrą energię, a które nie. Z tego powodu w domu nie powinny znajdować się:

  • Dywaniki wykonane ze skór dzikich zwierząt, wypchane zwierzęta itp.
  • Zwiędłe lub suszone kwiaty.
  • Odzież lub obuwie już przez nas nie używane lub należące do osób, które zmarły.
  • Kolekcje broni lub amunicji. (Generują agresywną energię.)
  • Obrazy, plakaty lub inne ilustracje przedstawiające ból, płacz lub dramat.
  • Antyczne meble lub meble o nieznanym pochodzeniu. Meble gromadzą energię ludzi, sytuacji i miejsc z przeszłości.
  • Kolekcje antyków. Obiekty, podobnie jak meble, zawierają energetyczny zapis miejsc, w których były i ich poprzednich właścicieli.
  • Przedmioty (ceramika, lustra) i meble, które są zepsute, stare lub uszkodzone. Gromadzone przez nas rzeczy reprezentują nasze przekonanie o tym, na co zasługujemy. Zepsuty lub stary przedmiot może reprezentować, reprodukować lub przyciągać brak poczucia własnej wartości, niedostatek miłości lub niski dobrobyt.
  • Zabytkowe lustra. Lustra zachowują „pamięć” o wszystkich historiach, które widziały.
  • Obiekty i urządzenia elektroniczne, które nie działają dobrze lub wcale. Są to przedmioty bez energii.
Zabytkowe meble zabronione przez feng shui

Przedmioty w domu zgodne z feng shui

Wiesz już, czego nie należy trzymać w domu. Teraz poznasz listę rzeczy, które poprawią energię wydzielaną przez Twój dom:

  • Naturalne rośliny o różnych kwiatach i kolorach. Rośliny usuwają toksyny z powietrza i równoważą chi w domu.
  • Zwierzęta domowe, które są zadbane i kochane. Kultura chińska, posiadająca animistyczne korzenie, ma bardzo bliski związek ze zwierzętami, widząc w nich symbole cech, takich jak siła, mądrość, długie życie, wierność itd. Zgodnie z feng shui zwierzęta są uzdrowicielami i regulują energię w naszym domu. Musimy troskliwie dbać o nasze zwierzęta. W końcu chory zwierzak może być oznaką braku równowagi w domu i odbierać energię mieszkańcom.
  • Plakaty, zdjęcia i obrazy przedstawiające pozytywne emocje. Świece o ciepłych, żywych kolorach.
  • Fasetowane kryształowe kule, nazywane tęczowymi kulkami lub kulami feng shui, aktywują i regulują energię tam, gdzie je umieścisz.
  • Himalajskie lampy solne. Każda lampa jest wyjątkowym dziełem natury. Oczyszcza powietrze, neutralizując szkodliwe fale emitowane przez telefony komórkowe, urządzenia elektroniczne itp.
  • Zapachy wszelkiego rodzaju. Sprawiają, że chi porusza się po pokoju. Jednak muszą być używane oszczędnie. Natarczywe przeszkadzają mieszkańcom.
  • Łagodna muzyka: instrumentalna, dźwięki natury itp.

Dbanie o otoczenie to dbanie o siebie

Nie ulega wątpliwości, że nasz dom jest naszą świątynią. To właśnie tu przychodzimy po ciężkim dniu pracy i doładowujemy akumulatory; to nasza „kwatera główna energii”. To przestrzeń, którą dzielimy z ludźmi, którzy są dla nas ważni i gdzie przeżywamy ciepłe, intymne chwile z przyjaciółmi i rodziną.

Dlatego ważne jest, aby dom był harmonijny i miał pozytywną energię. Feng shui podpowiada każdemu, jak wypełnić dom pozytywną energią.

„Twój dom jest Twoją świątynią. Wszystko jest odzwierciedleniem tego, na co zasługujesz”
-Louise L. Hay-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.