Uśmiech — dlaczego tak bardzo wpływa na nasze samopoczucie?

Uśmiech sprawia, że doświadczasz lepszego nastroju i bardziej satysfakcjonujących relacji społecznych. Dlaczego uśmiechanie się jest ważne?
Uśmiech — dlaczego tak bardzo wpływa na nasze samopoczucie?

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2021

Uśmiech jest wyrazem szczęścia, zabawy i życzliwości. Jest z Tobą w najlepszych momentach Twojego życia i toruje Ci drogę, jeśli chodzi o relacje z innymi. Mimo to nie zawsze jest obecny na co dzień tak, jak powinien. W rzeczywistości, kiedy dajesz się ponieść rutynie, stresowi i zmartwieniom, Twój uśmiech ma tendencję do blaknięcia. A co, jeśli świadomie starasz się częściej się uśmiechać?

Być może myślisz, że uśmiech musi być naturalny, a nie wymuszony. Rzeczywiście, możesz uznać fałszywy uśmiech za oznakę hipokryzji lub emocjonalnego stłumienia. Może to być jednak wyjątkowo pozytywny nawyk. Właściwie sam fakt uśmiechania się przynosi ogromne korzyści.

Uśmiechnięta kobieta.

Uśmiech i jego zalety

Związek między uśmiechem a pozytywnymi emocjami nie jest jednokierunkowy. Innymi słowy, pojawia się nie tylko w odpowiedzi na przyjemne sytuacje, ale uśmiechając się, możesz je uprzyjemniać. Jest to moc, której nie zawsze jesteś świadomy, ale której powinieneś zacząć używać częściej. Z tego powodu chcemy się podzielić głównymi korzyściami płynącymi z uśmiechania się.

Uśmiech poprawia nastrój

Uśmiech poprawia nastrój. Dzieje się tak z powodu dwukierunkowej relacji, która istnieje między emocjami a Twoją ekspresją. Na przykład, kiedy jesteś zły, marszczysz brwi; kiedy jesteś smutny, płaczesz; a jeśli czujesz się szczęśliwy, uśmiechasz się. Możesz jednak użyć tego procesu również w odwrotnej kolejności.

W rzeczywistości, kiedy się uśmiechasz, twój mózg interpretuje, że jesteś szczęśliwy i natychmiast uruchamia mechanizmy, które pomagają to stać się rzeczywistością. Dlatego tym prostym gestem możesz wpłynąć na swój stan emocjonalny. Spróbuj, a przekonasz się, że to naprawdę skuteczne!

Pomaga się zrelaksować i zmniejszyć ból

Kiedy się uśmiechasz, Twój mózg uwalnia do organizmu różne substancje, takie jak endorfiny, serotonina i inne naturalne środki przeciwbólowe. To sprawia, że czujesz się bardziej zrelaksowany i odczuwasz ulgę w bólu fizycznym i emocjonalnym.

Dodatkowo w takiej sytuacji zahamowana zostaje produkcja hormonów, takich jak kortyzol i adrenalina, które przyczyniają się do pojawienia się stresu. Dlatego efekt Twojego uśmiechu jest jeszcze większy.

Ułatwia relacje społeczne

W kontekście społecznym uśmiech pokazuje innym, że masz otwarte i niezagrażające usposobienie. Sprzyja to przyjemnym interakcjom i sprawia, że przedstawiasz bardziej pozytywny wizerunek wobec innych. Co więcej, przy wielu okazjach ten uśmiech powraca do Ciebie przez rozmówcę.

Wzmacnia optymizm

Czy jesteś trochę pesymistą? Czy negatywne wydarzenia mają na ciebie głęboki wpływ? Jeśli tak, przyzwyczajenie się do częstszego uśmiechania się pomoże ci rozwinąć bardziej optymistyczną, beztroską i zrelaksowaną postawę. Pozwoli ci to spokojniej stawić czoła niepowodzeniom i ogólnie utrzymać dobrą stabilność emocjonalną.

Chroni zdrowie i przedłuża życie

Uśmiech nie tylko poprawia zdrowie emocjonalne, ale także wspiera samopoczucie fizyczne. W rzeczywistości pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym, wspiera układ odpornościowy, pomaga lepiej wyzdrowieć z choroby, a nawet może przedłużyć życie.

Żółta piłka z uśmiechniętą buźką.

Niech uśmiech stanie się częścią codziennej rutyny

W świetle wielu korzyści płynących z uśmiechania się, dlaczego nie spróbować tego częściej? Rzeczywiście, zamiast czekać na szczęśliwe chwile lub zabawne doświadczenia, które ci się przytrafią, możesz promować ten proces na różne sposoby.

Na przykład oglądanie seriali komediowych lub filmów albo czytanie komiksów. Możesz też przyzwyczaić się do uśmiechania się podczas codziennych wydarzeń. Na przykład dziecko patrzące na ciebie na ulicy, pies bawiący się radośnie w parku lub piękny zachód słońca.

Przede wszystkim możesz wykorzystać swoich najbliższych przyjaciół, aby wzmocnić swoje stany przyjemności i dobrego samopoczucia. Ponieważ kiedy rozmawiasz z przyjacielem, przytulasz swojego partnera lub spotykasz członka rodziny, uśmiechasz się, by wyrazić swoją radość, entuzjazm i wdzięczność. Alternatywnie, jeśli wolisz wybrać inne doświadczenie, dlaczego nie spróbować warsztatów terapii śmiechem? Na koniec dnia uśmiech powinien być częścią codziennej rutyny. Upewnij się, że tak.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Riezu, M. I. (2009). Humor terapéutico. El Humor Risa y Sonrisa (HRS) y su aplicación en las urgencias, emergencias y cuidados críticos. Revista de Enfermería de Urgencias1(4), 11-16.
  • Addyman, C., Fogelquist, C., Levakova, L., & Rees, S. (2018). Social facilitation of laughter and smiles in preschool children. Frontiers in psychology9, 1048.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.