Każdy z nas bez cienia wątpliwości chciałby prowadzić bardziej szczęśliwe życie. Ale jak to zrobić? Nie jest to zadanie z gatunku trywialnych.
Aby zmienić swoje życie na lepsze, musisz przede wszystkim przyjrzeć się samemu sobie. Jak sam siebie opiszesz? Jako osobę ze skrzydłami u ramion? Albo raczej jako kogoś, kto zapuścił już trwałe korzenie?
Zazwyczaj podjęcie decyzji pomiędzy jednym lub drugim stylem życia, między stabilizacją i ciągłymi zmianami jest niezwykle trudnym zadaniem. Nasze życie nie jest czarno-białe. Wypełniają je liczne odcienie szarości. Życie jest wręcz przepełnione drobnymi okolicznościami, które nieustannie przenoszą nas z jednej obranej przez nas ścieżki na drugą.
Czasami czujemy nieokreśloną chęć rozpostarcia naszych wirtualnych skrzydeł i ucieczki od codzienności, od tego, jak wygląda w danym momencie nasze życie. Chcemy uciec od tego, co aktualnie nas otacza. Nie zawsze możemy to zrobić, ponieważ każdy z nas ma jakiś rodzaj korzeni trzymających go w miejscu – niektóre są głębiej osadzone, inne płycej – utrudniających nam porzucenie naszego dotychczasowego życia.
Tego rodzaju zmiana wymaga wiele determinacji, a nie jest rzeczą łatwą znalezienie w sobie wystarczających jej pokładów. Co w takim przypadku należy uznać za korzystniejsze rozwiązanie? Stabilizację, czy zmiany?
Prawda jest taka, że na postawione powyżej pytanie nie sposób udzielić dobrej odpowiedzi. Tak naprawdę jedyną rzeczą, którą musimy w takim przypadku rozważyć są rzeczywiste „okoliczności.”
Wszystkie te istotne momenty w naszym życiu, co do których musimy podjąć decyzję, czy chcemy je zachować na stałe, czy nieodwracalnie porzucić i udać się na poszukiwanie czegoś zupełnie nowego. Decydujące momenty, w których musimy wykazać się odwagą i samozaparciem.
Życie oparte na zmianach, czy też pełne stabilizacji?
O niektórych ludziach mówi się potocznie, że „nie są w stanie usiedzieć w jednym miejscu”. Nie są oni w stanie znieść dłuższego pobytu w jednym miejscu. Zawsze spoglądają gdzieś przed siebie, próbując sięgnąć wzrokiem poza odległy horyzont… Czują, że muszą iść dalej w poszukiwaniu swoich nowych celów, nowe marzenia wypełniają ich umysły, a serce podsuwa impuls do działania. Bardzo rzadko uzyskują poczucie spełnienia, zawsze do czegoś dążą.
Takie osoby po prostu nie pasują do rutyny dnia codziennego. Życie w ściśle określonych, narzuconych odgórnie ramach wywołuje w nich bunt. Zdecydowanie wolą one podążać własną ścieżką, zostawiając za sobą innych ludzi, wspomnienia, radości, a także i smutki.
Życie potocznie określane jako „na walizkach” nie zawsze potrafi zapewnić prawdziwego szczęścia. Ale w zamian oferuje liczne możliwości pozwalające odszukać swoje prawdziwe „ja” i miejsce w świecie.
A co z ludźmi, którzy wolą zapuszczać korzenie w jednym miejscu? Czasami są oni opisani jako konformiści. Pasują do typu osobowości dążącego do stabilizacji, ponieważ jest ona synonimem bezpieczeństwa i stałości. To miejsce i moment, w którym życie przebiega spokojne i bez zmian.
Osoby takie nie muszą regularnie stawiać czoła przeciwnościom losu, czy też nieoczekiwanym lub nowym sytuacjom. Znalazły dla siebie idealne miejsce, pełne ciszy i spokoju, w którym mogą nieśpiesznie budować swoje życie według własnych wartości i swojego własnego upodobania.
Żadna skrajność nie jest dobra
Zatem pora zastanowić się teraz, kto byłby w stanie prowadzić szczęśliwe życie? Czy ktoś, kto jest w ciągłym ruchu i pogoni za czymś? Czy ten, kto odczuwa nieustanną potrzebę jeszcze głębszego osadzenia swoich korzeni? Jeśli weźmiemy pod uwagę obie skrajne postawy, to żadna z nich nie pozwala odpowiedzieć twierdząco na postawione przed chwilą pytanie.
To właśnie w równowadze tych dwóch filozofii znaleźć można życie, jego prawdziwe znaczenie i także definicję szczęścia. Ludzie, którzy na bieżąco szukają odmiany i są w wiecznym pędzie, nie będą w stanie zaznać spokoju i relaksu. Ich życie będzie zawsze wypełnione pytaniami, na które rzadko będą oni w stanie znaleźć odpowiedzi.
Z drugiej jednak strony osoby odczuwające potrzebę stabilności i bezpieczeństwa, mogą doświadczyć sporo bólu i cierpienia, głównie dlatego, że najzwyczajniej w świecie boją się zmienić czegokolwiek w swoim życiu.
Mogą z łatwością wpaść w pułapkę myślenia, że lepiej siedzieć cicho i nie zadawać zbędnych pytania, aby przez przypadek nie odkryć, że istnieją jednak inne, być może lepsze możliwości. Inne opcje, które mogłyby zmienić ich życie całkowicie i wnieść w nie znacznie więcej optymizmu i szczęścia.
Szukanie i znajdowanie równowagi
Nietrudno usłyszeć podczas omawiania tego zagadnienia słowa takie jak: „trudno jest zakochać się w kimś, kto żyje w wiecznym pędzie. Ale równie trudno jest wyrwać czyjeś korzenie”, albo o zbliżonym znaczeniu.
Tym, na co naprawdę warto w życiu sobie pozwolić jest poznawanie i doświadczanie różnych nowych sytuacji zachowując przy tym wrodzoną mądrość i dojrzałość.
Warto jak najszybciej zrozumieć, że życie składa się z szeregu ciągłych, mniejszych lub większych zmian. Musimy być w stanie sprostać wszystkim niespokojnym falom, jakie niesie za sobą codzienne życie. Czasami fale te przynoszą dobre rzeczy, a czasami coś zupełnie przeciwnego.
Ważną rzeczą jest natomiast pozwolić sobie na przeżywanie i czerpanie doświadczenia z każdej z otaczających nas sytuacji. Kiedy odczuwasz szczęście, wkopujesz głębiej swoje korzenie pragnąc, by trwało ono jak najdłużej, jak to tylko możliwe i by nie wymknęło Ci się z rąk.
Wykaż się odwagą i zaakceptuj wyzwanie dotyczące stabilizacji i przynależności do jednego miejsca.
Jednakże, jeśli w późniejszym czasie okaże się, że szczęście to zostało przysłonięte przez ból i cierpienie, zaakceptuj tę nową rzeczywistość stawiając jej czoła, rozwiń swoje skrzydła i wystartuj do lotu w zupełnie inne miejsce, cechując się dojrzałością i rozsądkiem.
Szczęście jest zawsze niezbędną rzeczą, która najpełniej definiuje całe Twoje życie. Aby prowadzić zdrowe i szczęśliwe życie, potrzebujesz do tego zarówno skrzydeł, jak i korzeni. Klucz do sukcesu leży w równowadze, to prosta, ale niezwykła w swej mądrości i uniwersalna rada.
If you are constantly standing in https://domyhomework.guru the same position, you will lose the students’ attention
Ukryty gniew, ten właśnie gniew, który odczuwamy, ale zachowujemy jednocześnie dla siebie, może znacząco zmienić naszą osobowość. Przeżyte rozczarowania, niepowodzenia, poniesione szkody, utracone iluzje i każde wydarzenie, które stanie na naszej drodze, pozostawia w nas ślad. Czasem jednak nie zdajemy…
Erich Fromm zdefiniował zjawisko, które określił jako złośliwy narcyzm już w 1964 r. Opisał je jako stan, w którym dana osoba charakteryzuje się zachowaniem wielce upartym, aspołecznym i nawet wrogim. Ludzie, których cechuje narcyzm złośliwy, odczłowieczają każdy scenariusz, w którym…
Przemoc ludzka to zjawisko, które będzie istnieć, dopóki na świecie będą istnieć ludzie. Główną funkcją praw człowieka jest ochrona niezbywalnych, podstawowych praw, do których jesteśmy z natury uprawnieni tylko dlatego, że jesteśmy ludźmi. Są one po to, aby zagwarantować nam…
Zaufanie jest konieczne do pewnego stopnia, ale czasem obdarzamy nim osoby, które na nie nie zasługują. Oczywiście trzeba ufać ludziom, ale musimy też wiedzieć, gdzie dla własnego bezpieczeństwa postawić granice. Ufność nie jest niczym złym i nie powinniśmy się przejmować,…
Kiedy zdarza się sytuacja kryzysowa, która wpływa na życie wielu osób w danej społeczności, wkraczają do akcji różni specjaliści, w tym m.in. pracownicy socjalni. Ich zadaniem jest całościowe podejście do rozwiązywania bieżących problemów. Dowiedz się, w jaki sposób pracownicy socjalni…
Czy naprawdę możemy choć przez chwilę zlekceważyć nowe technologie, nawet będąc w pobliżu naszych telefonów lub komputerów? Czy jesteśmy w stanie wprowadzić nasze urządzenia w tak zwany tryb samolotowy? I czy jesteś wtedy w stanie odpocząć od wszystkiego, co się…