Mówi się, że nasza rzeczywistość kreowana jest przez rzeczy, którym poświęcamy swoją uwagę. Dlatego wydaje się logiczne, że powinniśmy starać się znaleźć czynnik, który wytrąca nas z równowagi, zamiast poświęcać dni na walkę z grawitacją. Jedną z najczęstszych rzeczy, które zaburzają nasz balans są kłótnie. Najlepszym sposobem na pokonywanie ich trudności jest szczery uśmiech, a nie jak twierdzą niektórzy impulsywność i gniew. Uśmiech ma naprawdę wielką moc.
Kiedy znajdujesz się w sytuacji, gdzie nie wiesz od czego masz zacząć, cechą która najbardziej ci w tym momencie pomoże jest cierpliwość. Okraszona dozą optymizmu pomoże ci przezwyciężyć twój problem bez większej krzywdy. Jeśli wybierzesz negatywne nastawienie, zaburzysz swoją równowagę emocjonalną generując tym samym niepotrzebny stres, niepokój i gniew.
Szczery uśmiech pomoże ci osiągnąć cele
Czasami jesteśmy zagłębieni po uszy w kłótni, zdenerwowani, a najczęściej po drugiej stronie barykady znajduje się członek rodziny lub znajomy. To sprawia, że napięcie rośnie, gdyż nieodpowiednio zakończona sprzeczka może prowadzić do niechcianych rezultatów.
Mamy dwie możliwości stając w obliczu takich, lub podobnych sytuacji: możemy pozwolić by sytuacja wymknęła nam się spod kontroli lub przeanalizować ją tak dokładnie, jak tylko to możliwe.
Wybór jednej z dwóch możliwości zależy od naszej umiejętności kontrolowania swojej impulsywności i zdolności zachowania trzeźwości rozumowania. Znaczy to tyle, że znacznie zdrowiej jest kierować się otwartością umysłu, która wprowadzi nas na spokojne wody.
“Łacniej uśmiech, niż miecz da ci to czego pragniesz.”
Nie chodzi o to, kto wygra daną dysputę, a kto przegra, lecz o lekcję jaką wyniesie z tej sprzeczki osoba, która wykaże się większą szczerością. Będzie to nauczka niesamowicie budująca na przyszłość: spokojny dialog, uśmiech okazany w odpowiednich chwili, rozluźnione zachowanie w odpowiedzi na zdenerwowanie drugiej osoby okażą się bardzo przydatne w innych sytuacjach, na które możemy napotkać. Dlatego właśnie mówimy “uśmiechaj się szczerze, jeśli chcesz coś osiągnąć”.
Gniew wpędza nas w ślepy zaułek
Gniew prowadzi do sytuacji bez wyjścia. Złoszcząc się nie potrafimy słuchać i być słychani, podobnie nie potrafimy wówczas rozumieć, ani dać zrozumieć siebie innym.
Kłótnia pojawia się wówczas, kiedy zwykła rozmowa nagle przybiera inny ton. Podnosimy swoje głosy i zamykamy się we własnym ego. Żadna z zainteresowanych stron nie daje sobie chwili na przemyślenie, czy być może się myli, czy też stara się raczej narzucić swoje zdanie, zamiast go zakomunikować, lub też czy przypadkiem nie ulega interpretacjom, które oderwane są od rzeczywistości.
“Chwytanie się gniewu, jest jak trzymanie rozżarzonego węgielka z intencją rzucenia nim w kogoś innego. Koniec końców, to ty się poparzysz.”
-Budda-
Gniew zaburza myśli danej osoby i sprawia, że bytuje w przekonaniu, że nie możliwe jest aby się myliła. Nie uświadamia sobie również, że wygrywając kłótnie niczego nie zyska, ponieważ nie pozna zdania drugiej osoby na dany temat. Jednocześnie istnieje ryzyko, że nadal będzie trwać w zakłamaniu.
Spokojne rozwiązanie trudnej sytuacji
Z drugiej strony osoba, która z uśmiechem stawiać będzie czoła trudnościom, silniejsza jest od tej, która się gniewa. Jest świadoma, że gniew i złość, będące efektem aroganckiego nastawienia są najgorszym wrogiem przemyśleń i analizy.
Co więcej osoba postępująca w ten sposób zyska doświadczenie w poszukiwaniu rozwiązań problemów oraz stanie się bardziej tolerancyjna i otworzy się na szerszy zakres znajomości. Ważne jest potrafić słuchać i szanować fakt, że nie wszyscy mogą myśleć tak jak my. Pamiętajmy również o tym, że wszyscy popełniamy błędy: czasami słowami, a kiedy indziej swoimi czynami.
Być może zabrzmi to cliché, jednak umiejętność kontrolowania własnych nerwów w delikatnych kwestiach pozwoli nam odpowiednio ukierunkować złość, której nie jesteśmy w stanie uniknąć. Nie chodzi o przymykanie oka na problemy z innymi ludźmi, ale o wydajne radzenie sobie w konfliktowych sytuacjach.
“W chwilach wielkiego stresu lub przeciwności losu, najlepiej jest znaleźć sobie zajęcie. Niech gniew zamieni się w energię, którą wykorzystasz do zrobienia czegoś pozytywnego.”
-Lee Iacocca-