Umiejętność czekania jest bardzo ważna. Często musisz czekać bardzo długo, aż nasiona wykiełkują i wyrosną, aż pojawią się gorące uczucia, aż wszechświat da Ci znak. Wszystko ma swój czas i rytm, nawet jeśli tego nie akceptujesz. Jeśli zatrzymasz się na chwilę i rozejrzysz wokół siebie, zobaczysz, że wszystko nadal się porusza w taki czy inny sposób. To właśnie ten przepływ życia, jego twórczy impuls do ewolucji, odżywia wszystko, co kultywujesz, abyś mógł w końcu czerpać korzyści.
Czekanie może być synonimem nudy, lenistwa i niecierpliwości. Jednak jest to również preludium, które daje Ci schronienie. Sztuka cierpliwości prowadzi Cię przez ścieżkę uczenia się. Można nawet powiedzieć, że czekanie to czas, w którym pragnienie, które zasadzisz, zakiełkuje i wyda owoce. Musisz pamiętać, że jest to powolny proces, którego nie możesz przyspieszyć.
„Człowiek, który opanuje cierpliwość, opanuje wszystko inne”.
-George Savile-
Umiejętność czekania i chaos natychmiastowości
Byung-Chul Han, filozof, kulturoznawca i profesor Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Berlinie, napisał książkę The Burnout Society. Stwierdza w nim, że społeczeństwo XXI wieku nie jest już społeczeństwem dyscyplinarnym. Zamiast tego koncentruje się na wydajności i mocy do produkcji.
Dzisiaj ludzie chcą zrobić więcej w krótszym czasie. W świecie nadmiernych bodźców każdy spieszy się i jest pod presją. To świat, który bardziej interesuje się wynikami niż cieszy się procesem. Problem polega na tym, że gdy ignorujesz kroki, które podejmujesz i sposób, w jaki się dostałeś do celu, kończysz z wyczerpaniem fizycznym, umysłowym i zawodowym.
Dodatkowo stymulacja wpływa na percepcję. Wykonujesz wiele zadań jednocześnie i robisz wszystko, ale tak naprawdę nic. Według Byung-Chul Han, wielozadaniowość nie oznacza, że robisz postępy. To regresja, ponieważ nie masz wystarczająco dużo czasu na kontemplację i skupienie uwagi na swoich zadaniach. Żyjesz ponad tym, chodząc na palcach bez zanurzania się w swoich doświadczeniach.
Bezpośredniość
W dzisiejszych czasach ludzie nie lubią czekać. Trudno jest być cierpliwym, ponieważ chcesz wszystkiego natychmiast i zachowujesz się dość impulsywnie. Większość ludzi rzadko zatrzymuje się, aby przeanalizować konsekwencje i są przytłoczeni stresem, lękiem, depresją i nudą. Nie lubią robić sobie przerw. Większość ludzi czuje się niekomfortowo, gdy nie mają nic do zrobienia, ponieważ w takich sytuacjach muszą skonfrontować się ze sobą. Niestety niewielu z nas jest na to przygotowanych.
To prawie tak, jakby nuda była wrogiem. Ludzie śpieszą się, aby znaleźć coś do zrobienia i wypełnić swój czas. Pośród tego hałasu możesz zapomnieć, że czysta ekscytacja nie tworzy niczego nowego. W ten sposób z kolei traci się dar słuchania, jak twierdził filozof Walter Benjamin. Jest coś jeszcze – zatracasz się w spirali nadpobudliwości, stresu i niepokoju.
Przyjemność czekania
Co by się stało, gdybyś nagle się zatrzymał? Czy odkryjesz coś niezwykłego, jeśli zwolnisz? Jak byś się czuł, gdybyś na chwilę przystanął? Zmniejszenie prędkości jest na początku przerażające, nie można temu zaprzeczyć. Może Cię to nawet zranić, ponieważ jesteś tak przyzwyczajony do natychmiastowości.
Cierpliwość to sztuka, której musisz się nauczyć w oparciu o trening i tolerancję na ignorancję i niepewność. Ponieważ większość ludzi boi się czekać, sytuacja, w której nie wiesz, co się stanie i nad czym stracisz kontrolę, może być nie do zniesienia. Czasami jednak nie da się tego uniknąć. Nie zapominaj więc, że cierpliwość jest związana z byciem, a niecierpliwość z gromadzeniem.
Zastanów się przez chwilę, jak się czujesz, gdy znajdujesz się w sytuacji, która nie jest Twoim obowiązkiem, ale w jakiś sposób na Ciebie wpływa. Pomyśl o tych chwilach, kiedy pokłóciłeś się z kimś, na kim Ci zależy i jak decydujące było to dla Was obojga. To niezręczne, prawda? Jak się czujesz, gdy ktoś każe Ci czekać?
Czekanie to wyzwanie. Jednak większość ludzi uważa cierpliwość za słabość. Jest tak, ponieważ przez większość czasu mylą to z rezygnacją lub apatią. Cierpliwość nie ma jednak nic wspólnego ze świadomością, ale z odwagą, nadzieją i perspektywą długoterminową. Cierpliwość polega na buncie przeciwko trudnościom na różne sposoby.
Uwagi końcowe
Umiejętność czekania polega na zabezpieczeniu się przed ewentualnością natychmiastowości i możliwości doświadczania niekorzystnych sytuacji bez załamania się. Osoba cierpliwa zna pułapki impulsywności i wynikające z niej konsekwencje. Tego typu ludzie oswoili swoje nieustanne dążenie do przyjemności i natychmiastowej gratyfikacji.
Czekanie może Cię nauczyć, że kontrolowanie wszystkiego jest niemożliwe i niebezpieczne. Refleksja, aby zrozumieć i ustalić priorytety, jest ważną postawą, podobnie jak szukanie czasu tylko dla siebie. Czas zastanowić się, czego chcesz i dokąd zmierzasz, aby uzyskać pewną perspektywę na swojej ścieżce. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy ćwiczysz cierpliwość. Głównie ze względu na umiejętność dokładnej oceny, gdy jesteś spokojny i nie przyćmiony hałasem potrzeby i natychmiastowej przyjemności.
Bycie cierpliwym to uczenie się, jak nie dać się ponieść okolicznościom i umiejętność podjęcia działań we właściwym czasie. Podpowiada Ci co wybierać i kiedy się poddać, gdy jesteś spokojny. To nauka rytmu życia.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Byung-Chul Han. (2012) La sociedad del cansancio. Barcelona: Herder.
- Kundera, Milan (2001). La lentitud. Barcelona: Tustquets.
- Schweizer, Harold (2010). La espera. Melodías de la duración. Madrid: Sequitur.