Ho'oponopono - jak przejąć emocjonalną odpowiedzialność

Ho'oponopono - jak przejąć emocjonalną odpowiedzialność
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Ho’oponopono to starożytna koncepcja dla współczesnego świata. Jest to hawajska sztuka rozwiązywania problemów, zwracania uwagi na ich emocjonalne konsekwencje, takie o których zwykle nie myślimy. Wiąże się z prośbą o przebaczenie, poprawienie swego charakteru, zmianę sposobów działania i ofiarowanie życzliwości. Jest to strategia, którą możesz zastosować, aby uzyskać lepsze zdrowie psychiczne i nauczyć się odpowiedzialności emocjonalnej.

Ho’oponopono zapuściło bardzo głębokie, wielowiekowe korzenie na wyspach polinezyjskich. Na początku miało znaczenie duchowe; celem było połączenie się z bóstwem. Potem, w 1976 roku, ta interesująca filozofia wkroczyła do zachodniego świata i otworzyła nam oczy.

Kocham cię a jeśli obudziłem w tobie wrogie uczucia, przepraszam i proszę o wybaczenie. Dziękuję Ci!

Morrnah Nalamaku Simeona, hawajska kapłanka i uzdrowicielka, dostosowała tradycyjne ho’oponopono do dzisiejszego świata. Powszechnie uważa się, podarowała światu prezent w postaci osobistego rozwoju i pozytywnej psychologii.

Chociaż w przeszłości ludzie ćwiczyli ho’oponopono w grupie wraz ze wszystkimi członkami rodziny, dziś jest ona zindywidualizowana tak, aby ludzie mogli ją praktykować, kiedy tylko będą jej potrzebować. Ho’oponopono pomaga zrzucić z siebie ciężar, napięcia, poprawić błędy i poradzić sobie z problemami.

Nasiona dmuchawca.

“Ho’oponopono”: praktyka na rzecz lepszej koegzystencji

Hawajczycy wierzyli, że wszyscy jesteśmy połączeni ze sobą poprzez “aka”. Aka jest “eteropodobną” substancją, przez którą przepływa energia życia. Ale czasami tę niewidzialną ścieżkę osłabiają nasze różnice oraz problemy, które wyciągamy z przeszłości, kłamstwa jakie wypowiadamy lub słowa, których nie mówimy. Wtedy energia przestaje płynąć w harmonijny sposób, pojawiają się ból, problemy i różnego rodzaju zaburzenia.

Jednak ho’oponopono pomaga oczyścić twoje aka. Nie tylko uzdrawia relacje z innymi; pomaga również połączyć się z samym sobą. Bo jeśli jest jedna rzecz, która definiuje tę filozofię, to życzliwość w najszerszym możliwym sensie. Jest niczym czynny, wszechobejmujący akt przebaczenia, który zaczyna się w tobie i mówi ci, co jest etyczne, cnotliwe i szlachetne.

Oczywiście nie jest to psychologia oparta na nauce. Jednak nawet będąc duchową tradycją, jest bardzo przydatna w celu rozwiązywania problemów. Okazała się skuteczna w przypadku problemów związanych z przestępczością i kłótniami między sąsiadami, rodzinami i różnymi grupami etnicznymi.

Ho'oponopono - Kobieta wypuszczająca ptaki.

 Ho’oponopono zostało na przykład wdrożone w niektórych więzieniach i okazało się niezwykle udanym eksperymentem. Starsi więźniowie pokazywali młodszym jak rozwiązywać konflikty. W rezultacie nastąpił pewien rodzaj emocjonalnego katharsis i ostatecznie w więzieniach na Hawajach wzajemne stosunki uległy poprawie.

Boże, oczyść we mnie to wszystko, co powoduje pojawienie się danego problemu. Pozwól, by wszystko co doskonałe i właściwe ukazało się wszystkim, których to dotyczy.

Jak stosować ho’oponopono w codziennym życiu

Ho’oponopono to kod przebaczenia i odpowiedzialności emocjonalnej. Jedną z rzeczy, na którą filozofia ta kładzie nacisk jest to, że wszystkie konflikty pochodzą z twojego wnętrza. Innymi słowy, nie powinieneś szukać winnych na zewnątrz. Wszyscy mamy moc, aby zmieniać rzeczy i przekształcać je w dobro poprzez okazywanie życzliwości oraz etyczną, emocjonalną konsekwencję.

Jeśli chcesz zastosować ho’oponopono w codziennym życiu, zastosuj się do tych strategii.

Dziękuję, wybacz, kocham cię - Ho'oponopono

5 kroków ho’oponopono

  • Najpierw uświadom sobie swoje postawy, emocje i negatywne zachowania. Te rzeczy oddzielają cię od ludzi, których kochasz i wpływają na twoje dobre samopoczucie i wolność osobistą.
  • Następnie weź odpowiedzialność za swoje działania. Bierz odpowiedzialność za to, co robisz lub czego nie mówisz, to, czego unikasz i czego nie próbowałeś. Weź odpowiedzialność za błędy, które popełniłeś i wszystkie ich konsekwencje.
  • Następnie wizualizuj i poczuj miłość. Mocno doświadczaj uczucia, jakie masz dla danej osoby lub tych ludzi, których zaniedbałeś. Otwórz na nich swój wewnętrzny “kanał”.
  • Na koniec poproś o wybaczenie. Ale uważaj: w zachodniej kulturze zwykle mówimy “przepraszam” i myślimy, że to wystarczy. Aby właściwie zakończyć cały cykl, trzeba również otrzymać przebaczenie od drugiej osoby. Mówiąc innymi słowy, musisz usłyszeć, jak mówią: “Wybaczam ci”.

Ostatnim krokiem, równie ważnym, jest doświadczenie wolności. Hawajczycy uważają, że kiedy “aka” nas łączy po tym, gdy więź została oczyszczona, nasze dusze znów będą wolne. To wspaniałe uczucie. Poczujesz się lżejszy, bardziej pełnowartościowy i lepiej przygotowany do rozpoczęcia dalszej drogi z większą pewnością siebie i mądrością.

Ho’oponopono jest niezwykłą filozofią. Może dać ci zdrowie i szczęście oraz lepsze relacje. Co powiesz na wprowadzenie go w życie?

Bibliografia:

Pukui, Mary Kawena and Elbert, Samuel H (2009). Hoʻoponopono: Contemporary Uses of a Hawaiian Problem Solving Proces University of Hawaii (1986) ISBN 978-0-8248-0703-0

Simeona, Morrnah, Self-Identity through Hoʻoponopono, Basic 1, Pacifica Seminars (1990)

Vitale, Joe, Hew Len Ph.D (2007), Zero Limits. John Wiley & Sons


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.