Udawanie przyszłości: strategia manipulacji stosowana przez narcyzów

Narcyz sprawi, że uwierzysz, że czeka Cię sensacyjna przyszłość, jeśli będziesz się ich trzymać. Jednak w miarę upływu czasu odkryjesz, że to wszystko było mistyfikacją.

Mężczyzna patrzący na uśmiechniętą kobietę

„Wyruszamy w sensacyjną podróż, Ty i ja”, „Zrobimy razem tysiąc planów i będziemy mieć najlepsze życie”. Kłamanie jest charakterystyczne dla osoby o narcystycznej osobowości. Polega na zniewoleniu kogoś, kto ma wielkie plany, aby zdobyć jego zaufanie i stworzyć z nim emocjonalną więź.

Jednak ten domek z kart w końcu się wali i każdy z tych celów rozpływa się jak cukier w filiżance kawy. Stopniowo partner narcyza staje się świadomy oszustwa. Potem zaczynają odczuwać żal, że zaufali komuś, kto pod koniec dnia całkowicie nimi manipulował.

Jest jednak coś jeszcze. Narcyści nie tylko kłamią o planach na przyszłość, ale także o planach krótkoterminowych. W rzeczywistości kłamią w każdych okolicznościach, zwłaszcza w fazie zalotów i na początku związku. Robią to, aby podniecić partnera i kontrolować go emocjonalnie, obiecując, że wydarzą się sensacyjne rzeczy.

„Był jak kogut, który myślał, że słońce wzeszło, by usłyszeć jego pianie”.

-George Elliot-

Para jedząca w restauracji i wykorzystująca fałszywkę przyszłości

Narcyz kłamie na temat przyszłości

Rozpoczęcie związku z narcystyczną osobowością jest jak życie w bajce przez kilka miesięcy, a następnie uwięzienie w legowisku złoczyńcy. Prace badawcze prowadzone przez uniwersytety w Münster i Lipsku (Niemcy) ujawniają kilka interesujących informacji w tym zakresie.

Badanie twierdzi, że osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości często potrafią zniewalać i robić dobre wrażenie na pierwszych randkach. Co więcej, zazwyczaj utrzymują związek przez kilka miesięcy.

Jednak dla partnera utrzymanie długotrwałej więzi z narcyzem jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać dynamikę uwodzenia, której zwykle używają, aby przyciągnąć nowe ofiary.

Fałszowanie przyszłości to jeden z ich najlepszych manewrów. Przyjrzyjmy się bliżej.

Fałszywa przyszłość

Fałszowanie przyszłości polega na konstruowaniu fałszu na temat najbliższego jutra lub bardziej długoterminowej przyszłości. Polega na przekonaniu kogoś, że to, co ma nadejść, będzie najlepsze w historii.

Narcyz korzysta z tego zasobu z jasnego powodu. Ma obudzić w nich zainteresowanie innych. Co więcej, ma to na celu wzmocnienie ich zaufania i rozpalenie entuzjazmu, pokazując im przebłysk wspaniałej przyszłości.

Ich plany są dopracowane, szczegółowe i wiarygodne

Narcyzy są niezwykle skuteczni, dokładni i wyrachowani w sposobie, w jaki tworzą tę fałszywą przyszłość. Na przykład mogą przekonać partnera o swojej miłości do przyrody i trosce o środowisko, mówiąc, jak bardzo chcą żyć na wsi. Podadzą szczegółowe szczegóły swojego planu i wszystko wyda się więcej niż przekonujące.

Ich partner będzie zafascynowany ich szlachetnymi intencjami i wartościami. Przekona ich bogate słownictwo, którego używają, i zachwyci ich pozorna pokora. Jednak z czasem odkryją, że nic, co powiedzieli, nie było prawdą. Rzeczywiście, odkryją, że te wartości, których narcyz tak zaciekle bronił, nawet nie istnieją.

Udawanie przyszłości, strategia, która pozostaje niezauważona

Ogólnie rzecz biorąc, jedną rzeczą, którą zwykle szybko zauważa się u narcyzów, jest używanie komplementów. Zachowują się jak naturalni pochlebcy i nie wahają się podkreślać zalet (prawdziwych lub fikcyjnych) osoby, którą starają się uwieść. Niestety, osoba odbierająca nie widzi, co nadchodzi.

Narcyz porozmawia ze swoim partnerem o wspólnych wycieczkach, restauracjach, do których pójdzie. W rzeczywistości będą mówić o świetnych planach, które wydają się jednocześnie niezwykle wiarygodne i ekscytujące. To jest udawanie przyszłości. Polega na kłamstwach, które narcyzowie karmią swoich partnerów codziennie i w małych dawkach, aby utrzymać podekscytowanie na dłuższą metę.

Narcyści nigdy nie przyznają się do swoich kłamstw

Psychoterapeuta Joseph Burgo jest autorem książki The Narcissist You Know. W tej książce robi interesujące stwierdzenie. To fakt, że narcyści nigdy nie postrzegają siebie jako kłamców. Nigdy też nie przyznają, że wszystkie te plany, o których mówili, były fałszywe. W rzeczywistości będą mieli w zanadrzu tysiąc wymówek, dlaczego te propozycje, cele i obietnice nigdy nie doszły do skutku.

Co więcej, jedną z ich wspólnych strategii jest zaprzeczanie. Rzeczywiście, nie zawahają się upierać się, że nigdy nie wymyślili czegoś takiego i że ich partner to wszystko wymyślił.

Smutna kobieta, ofiara fałszowania przyszłości

Brak emocjonalnej empatii i zniszczenie nadziei

Jeśli jest jedna rzecz, która jest bolesna dla wszystkich ludzi, to widok rozpadających się ich nadziei i marzeń. Kiedy te oczekiwania są związane z osobą, w której się zakochali, wpływ jest jeszcze bardziej szkodliwy. Udawanie przyszłości podważa zaufanie. Oznacza to odkrycie, że żadna z ich obietnic nie zostanie spełniona. To znaczy zdać sobie sprawę, że zostali zniewoleni kłamstwami. Jednak to nie jedyna rzecz.

W rzeczywistości osoba narcystyczna nie odczuwa żadnego żalu z powodu tego, co zrobiła. To dlatego, że brakuje im emocjonalnej empatii. Oznacza to, że nie czują tego, co czują inni i dlatego nigdy nie wezmą na siebie odpowiedzialności za swój ból. Wpływ tych doświadczeń na partnera może być traumatyczny.

Podsumowując, sztuczki stosowane przez narcyzów są zwykle wyrafinowane. Rzeczywiście, są mistrzami oszustwa i architektami najskuteczniejszej manipulacji. Z tego powodu nigdy nie widzisz ich nadchodzących. Dlatego nigdy nie powinieneś krytykować siebie, jeśli znajdziesz się w jednej z ich sieci.

Pamiętaj, to nie Twoja wina. Cała wina leży po ich stronie – kłamców.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Burgo, Joseph. The Narcissist You Know: Defending Yourself against Extreme Narcissists in an All-About Me Age. New York: Touchstone, 2016.
  • Garrett, Neil, Stephanie C. Lazzaro, Dan Ariely, and Tali Sharot,” The Brain Adapts to Dishonesty, Nature Neuroscience (2016 ) 19:1727-173
  • Grapsas, S., Brummelman, E., Back, M. D., & Denissen, J. (2020). The “Why” and “How” of Narcissism: A Process Model of Narcissistic Status Pursuit. Perspectives on psychological science : a journal of the Association for Psychological Science15(1), 150–172. https://doi.org/10.1177/1745691619873350
  • Goldner-Vukov M, Moore LJ. Malignant Narcissism: from fairy tales to harsh reality. Psychiatr Danub. 2010 Sep;22(3):392-405. PMID: 20856182.
  • Holtzman NS, Vazire S, Mehl MR. Sounds like a Narcissist: Behavioral Manifestations of Narcissism in Everyday Life. J Res Pers. 2010 Aug 1;44(4):478-484. doi: 10.1016/j.jrp.2010.06.001. PMID: 20711512; PMCID: PMC2918908.
  • Wurst SN, Gerlach TM, Dufner M, Rauthmann JF, Grosz MP, Küfner AC, Denissen JJ, Back MD. Narcissism and romantic relationships: The differential impact of narcissistic admiration and rivalry. J Pers Soc Psychol. 2017 Feb;112(2):280-306. doi: 10.1037/pspp0000113. Epub 2016 Aug 25. PMID: 27560609.
Scroll to Top