Emocje - w jaki sposób wpływają na sposób wyrażania myśli

Czy zwykle dajesz się ponieść emocjom? Co to znaczy działać poprzez emocje? W tym artykule mówimy o inteligentnym zarządzaniu emocjami.
Emocje - w jaki sposób wpływają na sposób wyrażania myśli

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2021

Emocje — zarządzanie nimi w sytuacjach stresowych lub w momentach dyskomfortu wymaga dużego wysiłku i treningu, którego musisz przestrzegać przez całe życie. Wpłynie to na jakość twoich relacji emocjonalnych, społecznych i zawodowych oraz ich długoterminowe utrzymanie.

Jednak dość często zdarza się, że próbujesz wyeliminować dyskomfort spowodowany negatywnymi emocjami. Z drugiej strony starasz się, aby pozytywne emocje trwały.

Inteligentne zarządzanie nimi oznacza, że obserwujesz zarówno pojawiające się emocje jak również ich kontekst. Celem jest osiągnięcie równowagi między stanem emocjonalnym a wymaganiami otoczenia, bez względu na to, jakie by one nie były w danym momencie.

Emocje pierwotne i wtórne

Jako istoty ludzkie, podobnie jak zwierzęta, jesteśmy z natury obdarzeni następującymi emocjami:

  • Radość
  • Smutek
  • Gniew
  • Niespodzianka
  • Niesmak
  • Strach

To są podstawowe emocje. Potrzebujesz ich do przetrwania, ponieważ generują w tobie reakcję adaptacyjną. Co więcej, powodują w tobie fizyczne zmiany, w zależności od konkretnych emocji spowodowanych otoczeniem, w którym się znajdujesz.

Z pierwotnych emocji pochodzą drugorzędne emocje. Niekoniecznie są one związane z Twoim środowiskiem. W rzeczywistości są to emocje, których doświadczasz w połączeniu z pewnymi formami myślenia. Dlatego nie są one związane z inicjacją twoich mechanizmów przetrwania.

Kulki - emocje

Świadomość emocjonalna

Aby skutecznie zarządzać emocjami, musisz mieć inteligencję emocjonalną, świadomość tego, co dzieje się w Twojej podświadomości. Właściwie jest to warunek konieczny dla inteligencji emocjonalnej, ponieważ pozwala na świadomą regulację własnych emocji i pewnych zachowań ekspresyjnych (czy są one właściwe, czy nie).

Świadomość emocjonalna w zarządzaniu emocjami obejmuje procesy uwagi i percepcji. Z kolei ważne jest też obserwowanie, w jaki sposób pojawia się emocja. Dzięki temu możesz zarządzać jej fizyczną aktywacją. Co więcej, gdy wyrażasz swoje najbardziej bezpośrednie reakcje emocjonalne, jesteś w stanie oszacować natychmiastowe i długoterminowe konsekwencje dla siebie i swojego otoczenia

Emocje w relacjach z innymi

W normalnych warunkach zazwyczaj do pewnego stopnia zarządzasz swoimi emocjami, aby osiągnąć obrane cele. Cele te mogą wahać się między próbami kontrolowania twoich fizycznych reakcji po modyfikowanie wydarzeń w świecie zewnętrznym.

Emocje związane ze światem społecznym nazywane są emocjami drugorzędnymi. Obejmują one interpretacje, które wykonujesz z sygnałów dostarczanych przez twoje środowisko, a także myśli. Ich znaczenie przypisuje się zwykle okolicznościom zewnętrznym.

Te emocje dotyczą wyłącznie ludzi i można je podzielić na następujące kategorie:

  • Poczucie winy
  • Wstyd
  • Zazdrość
  • Zawiść
  • Miłość
  • Optymizm
  • Wyrzuty sumienia

Zarządzanie wtórnymi emocjami w świecie zewnętrznym

Wszystkie twoje emocje, bez względu na kontekst, są ważne. Ponadto generalnie jesteś w stanie je rozpoznać i rozróżnić pewne formy działania w zależności od kontekstu.

Jeśli jednak masz niewielkie doświadczenie w zakresie rozpoznawania i wyrażania emocji, może to generować konflikty. Na przykład, jeśli zinterpretujesz określone emocje jako oznakę niebezpieczeństwa lub zagrożenia, uruchomisz mechanizm walki o przetrwanie lub ucieczki przed rzekomym niebezpieczeństwem. Stanie się tak, nawet gdy nie ma wyraźnej korelacji między tą emocją a realnym zagrożeniem.

Zarządzanie emocjami w sytuacjach, w których może wystąpić ryzyko potencjalnej krzywdy, wymaga treningu i pewnej tolerancji na dyskomfort. Takie sytuacje mogą być spowodowane stresem, kłótniami itp. Jednak nieskuteczne zarządzanie emocjami może oznaczać, że mówisz lub działasz pod wpływem. Zwiększa to ryzyko pogorszenia scenariusza, w którym się znajdujesz.

Kłótnia w związku

Nieodpowiednie zarządzanie emocjami — konsekwencje

Nieumiejętne zarządzanie emocjami niesie za sobą konsekwencje w obszarze emocjonalnym, społecznym i zawodowym. Może zwiększać ryzyko wystąpienia trudności w relacjach interpersonalnych. Rzeczywiście, może to nawet doprowadzić do ich załamania.

Zwykle dzieje się tak, jeśli agresywnie kierujesz swoją ekspresję emocjonalną. To tak, jakbyś nosiła ciemne okulary, które uniemożliwiają ci zobaczenie, co naprawdę dzieje się „tam”.

Optymalne zarządzanie emocjami polega na identyfikacji stanu emocjonalnego, w którym jesteś i energii z nim związanej.

Innymi słowy, emocje mają cię poinformować – na przykład, że ktoś cię skrzywdził – i zapewnić ci organiczny kontekst, który ułatwia reakcję. W konsekwencji emocje działają na Twoją korzyść, gdy jesteś w stanie modulować i dostosowywać swoją reakcję do swoich zainteresowań.

„W tym zdradzieckim świecie nic nie jest prawdą ani fałszem. Wszystko zależy od koloru szkła, przez które patrzysz”.

-Ramón De Campoamor-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Estevan, Clemente y Ana, Rosa y Roqueta, Andrés y Górriz Plumed, Clara y Belen, Ana (2009). La comprensión de emociones secundarias y las relaciones entre iguales en contextos escolares. Revista Internacional de Psicología del Desarrollo y la Educación, 2 (1), 191-198. [Fecha de Consulta 7 de Octubre de 2021]. ISSN: 0214-9877. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=349832321020
  • Moreno Salas, Marjorie y Smith-Castro, Vanessa (2009). Infra-Humanización: Atribución de Emociones Primarias y Secundarias y su Relación con Prejuicio Moderno. Revista Interamericana de Psicología / Interamerican Journal of Psychology, 43 (3), 566-576. [Fecha de Consulta 7 de Octubre de 2021]. ISSN: 0034-9690. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=28412903017
  • Smith, V. (2006). La psicología social de las relaciones intergrupales: modelos e hipótesis. Revista Actualidades en Psicología, 20, 45-71.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.