Komplementy - delikatna sztuka ich przyjmowania

Komplementy - delikatna sztuka ich przyjmowania

Ostatnia aktualizacja: 18 marca, 2018

Odpowiadanie w elegancki sposób na komplementy to sztuka niełatwa do opanowania. Być może są nieco zawstydzające i często je bagatelizujesz lub odwrotnie, dlatego wychodzisz na aroganckiego i niewdzięcznego…

Chodzi o to, że odnalezienie równowagi nie jest tak proste, jakby się mogło wydawać. Właściwie to bardzo łatwo przyjmować komplementy w niewłaściwy sposób. 

Chociaż to prawda, że wiele osób otrzymuje dużo komplementów – w końcu dawanie ich to też sztuka, którą nie każdy opanował – nie usprawiedliwia to niewdzięczności ze strony osoby, która jest chwalona.

Często czujemy się niekomfortowo otrzymując komplementy, ponieważ nie wiemy jak je przyjąć. Jeżeli nad tym pomyślisz, zrozumiesz, że to powód dlaczego tak często je bagatelizujemy, aby nie wydawać się aroganckimi. Kończymy odrzucając komplementy lub lekceważąc je. Zapominamy, że to, czego się od nas oczekuje to nasza wdzięczność, niekoniecznie skromna.

Czasami też uciekamy się do żartów, aby odeprzeć pochwałę lub po prostu kreujemy dziwną atmosferę. Przyjrzyjmy się temu bliżej…

Dlaczego niektóre osoby ignorują lub bagatelizują komplementy

Kiedy ktoś nas chwali lub daje nam komplement, istnieje kilka sposobów na to jak możemy zareagować.

Możemy zaakceptować, zignorować, odeprzeć lub nawet zaprzeczyć komplementom. Możesz też zareagować samokrytyką, sprzeczką lub negocjacją.

Lecz dlaczego tak trudno nam je zaakceptować? Dlaczego wychodzimy tak daleko, żeby je odrzucić lub obniżyć naszą wartość? W końcu dobrze jest być docenionym za to, co robimy lub kim jesteśmy.

przyjaciółki

Niektóre z powodów, dlaczego tak ciężko przychodzi nam zaakceptować komplementy:

  • Lęk przed byciem postrzeganym jako próżna osoba. To najczęstszy powód dlaczego ludzie odpierają lub ignorują komplement. Czują, że zgadzanie się z czyimiś pochwałami równa się wychwalaniem samego siebie, czyli byciem aroganckim.
  • Potrzeba przywrócenia równowagi. Jako że komplement jest aktem pozytywnym, dana osoba może odczuwać psychologiczną potrzebę zrównoważenia swego nastroju, albo poprzez zaprzeczanie pochwałom albo szybkim zrewanżowaniem się komplementem.
  • Unikanie bycia dłużnikiem. To założenie, że jeśli ktoś robi lub mówi coś miłego, wtedy jesteś mu w zamian coś winien. Dlatego staniesz się w jakiś sposób dłużnikiem tej osoby. Zatem zaprzeczając komplementom uczucie zadłużenia znika.
  • Posiadanie niskiego poczucia własnej wartości. Jeżeli ktoś mówi o nas coś dobrego czemu nie wierzymy, możemy temu nawet zaprzeczyć. Poprzez niezgadzanie się z tą opinią na nasz temat będziemy szukać sposobu na potwierdzenie, że ich ocena jest mylna.
  • Niezdolność to bycia asertywnym. Brak asertywności zwykle przysparza ludziom problemów jeśli chodzi o przyjmowanie komplementów, nie wspominając o reakcji. Dlatego zalecamy praktykować umiejętność zachowania się w towarzystwie, aby poprawić swoje relacje z ludźmi.
  • Podejrzewamy nieczyste motywy. Jeśli wierzymy, że za pochwałą kryje się jakieś drugie dno, naszą pierwszą reakcją będzie odrzucenie jej. W niektórych okolicznościach może się to sprawdzić.
  • Pragnienie, by pokazać jeszcze lepszą stronę siebie. Ludzie czasami zakrywają się fałszywą skromnością, jako sposobem na to, by przedstawić lepszy obraz siebie. Dlatego czasami umniejszamy komplementy, aby lepiej wypaść.

Akceptowanie komplementów

Zanim nauczymy się jak uprzejmie wyrażać wdzięczność za komplementy, musimy potrafić je akceptować. Komplementy mogą przychodzić ze złymi intencjami i nieszczerością, jednak w większości przypadków są prawdziwe.

Bez względu na intencje, ludzie oczekują, żeby ich pochwały zostały zaakceptowane. Odpowiedź powinna być skromna – lecz nie fałszywie – i wyrażająca wdzięczność. Problem polega na tym, że jak już wspomnieliśmy, w większości przypadków ludzie abo odpierają albo ignorują komplementy.

para przy kawie

Jednak tylko dlatego, że jest to powszechna reakcja, nie oznacza to, że jest poprawna. Bycie niewdzięcznym za pochwałę nie jest zwykle uprzejme – lub mądre. W rzeczywistości zaprzeczanie lub odpieranie komplementów zdaje się przeciwstawiać lub nawet obrażać tą drugą osobę.

Jak z wdziękiem i bez fałszywej skromności przyjmować komplementy

Sztuka przyjmowania komplementów to wiedza jak powiedzieć dziękuję ze szczerością i autentycznością. To takie proste. Nie musisz niczego usprawiedliwiać. Nie musisz niczego dodawać.

Osoba, która składa Ci komplement oczekuje wyłącznie tego, żeby został on zaakceptowany. Zazwyczaj powiedzenie dziękuję to wszystko, co powinno się uczynić.

Oczywiście nie możemy zapominać o wadze komunikacji niewerbalnej, szczególnie tej wyrażanej oczami. Spoglądanie na daną osobę podczas składania podziękowań, być może uściśnięcie dłoni, kiedy wymaga tego sytuacja, jest niezbędne.

Czasami dobrą reakcją jest przytulenie drugiej osoby. Te gesty są zwykle o wiele bardziej wymowne niż jakiekolwiek słowa. Jeżeli pochwała jest rezultatem wspólnego wysiłku, nie zapominaj o tym, by wyrazić uznanie wobec innych osób, szczególnie tych, które czasami są pomijane.

Wspominanie osób, które Ci pomogły, inspirowały lub przez coś z Tobą przeszły to wspaniały sposób na uznanie ich wartości.

zachód słońca

W każdym razie nie wypowiadaj słów, które umniejszają lub odrzucają komplement. Rzeczy takie jak “to nic takiego”, “ach przestań!” czy “nieprawda!” okazują fałszywą skromność i mogą zostać odebrane  jako osobiste odtrącenie.

Jeżeli potrzebujesz powiedzieć coś więcej niż “dziękuję”, poszukaj pozytywnych słów.

Powinno się też unikać podziękowania w formie oddania komplementu. Wiele osób uważa, że odpowiadanie na komplement innym komplementem wydaje się okazywaniem wdzięczności, jednak wydaje się to być wymuszone oraz nieszczere.

Jeśli pracujesz ciężko by być tam, gdzie się znajdujesz, jeśli starasz się wyglądać dobrze każdego dnia, dlaczego by odrzucać miłe słowa uznania ze strony innych? Zasługujesz na nie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.