Pięć rzeczy, których nigdy nie powinieneś mówić introwertykowi

Czasami mamy tendencję do oceniania introwertyków i staramy się ich zmienić zamiast szanować ich i doceniać ich wartość. Z tego artykułu dowiesz się, czego nigdy nie powinieneś mówić osobie z tą cechą osobowości.
Pięć rzeczy, których nigdy nie powinieneś mówić introwertykowi
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Bycie introwertykiem w świecie ekstrawertyków nie jest łatwe. W rzeczywistości tacy ludzie spędzają swoje życie, czując, że nie pasują do otoczenia. Co więcej, mają tendencję do odczuwania, że powinni przejawiać pewne postawy i zachowania, które po prostu nie przychodzą im naturalnie. Z tego powodu, jeśli nie chcesz przyczyniać się do generowania dyskomfortu u otaczających Cię introwertyków, w tym artykule podamy kilka rzeczy, których nigdy nie powinieneś im mówić.

Niektóre badania twierdzą, że około 50 procent populacji to introwertycy. Jednak w nowoczesnych, połączonych, otwartych społeczeństwach, w których żyjemy, wychodząca osobowość wydaje się być zarówno dominująca, jak i pożądana.

W rzeczywistości ci, którzy odchodzą od ideału towarzyskości, witalności i komunikacji, a zamiast tego decydują się na kultywowanie przestrzeni wewnętrznej, są napiętnowani. Są to jednak osoby, które, jeśli są szanowane i rozumiane, mają wiele do zaoferowania.

Introwertycy

Introwersja to cecha osobowości z ważnym elementem genetycznym. Ci ludzie skupiają swoją uwagę bardziej na swoim wewnętrznym niż zewnętrznym świecie. Koncentrują się na swoich myślach, uczuciach i emocjach, preferują zadania solo i cieszą się samotnością.

Wbrew powszechnemu przekonaniu introwertycy mają wyższy stan pracy mózgu. Oznacza to, że stymulacja z zewnątrz może być dla nich przytłaczająca. Z drugiej strony ekstrawertycy poszukują aktywności zewnętrznej, aby zrekompensować ich stan większego zahamowania pracy mózgu.

Ważne jest, aby nie mylić introwersji z nieśmiałością lub fobią społeczną. W rzeczywistości introwertycy niekoniecznie doświadczają trudności, jeśli chodzi o relacje z innymi. Ponadto mogą posiadać dobre umiejętności społeczne i cieszyć się dzieleniem się swoimi poglądami i opiniami z innymi bez strachu i niepokoju. Jednak socjalizacja, daleka od doładowania ich, wyczerpuje ich energię. Z tego powodu nie powinna być zbyt długa ani przesadna.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie nie są wyłącznie ekstrawertykami ani introwertykami, ale raczej znajdują się w spektrum. Dlatego zawsze powinieneś próbować zrozumieć specyficzne potrzeby i preferencje osoby stojącej przed tobą i szanować ją, nie próbując zmieniać jej sposobu bycia.

Pamiętaj, że introwersja nie jest chorobą ani czymś, co trzeba zmienić. Jest tak samo ważną cechą osobistą, jak jej odpowiednik.

Chłopiec od tyłu z kocem

Rzeczy, których nigdy nie powinieneś mówić introwertykowi

Teraz, gdy wiesz trochę więcej o tego typu ludziach, oto kilka rzeczy, których nigdy nie powinieneś im mówić, jeśli nie chcesz, aby czuli się osądzeni i nieswojo.

Dlaczego się nie odzywasz?

W interakcjach społecznych introwertycy przyjmują raczej rolę słuchaczy, zwłaszcza jeśli są w dużych grupach. Zwykle nie lubią być w centrum uwagi ani nie mają tendencji do monopolizowania ani prowadzenia rozmowy. Wolą obserwować, słuchać, analizować i wyciągać własne wnioski.

Dlatego musisz zrozumieć, że jeśli nie mówią, to po prostu dlatego, że nie chcą. Niekoniecznie są niespokojni lub boją się dołączyć. W rzeczywistości czują się komfortowo, po prostu ciesząc się towarzystwem bez interweniowania. Kiedy poczują, że mają coś istotnego do wniesienia, zrobią to.

Wydajesz się zły. Czy coś się dzieje?

To dwie frazy, które introwertycy słyszą najczęściej. Dzieje się tak, ponieważ ich naturalne usposobienie bywa mylone z wyrazami gniewu, odrzucenia lub obojętności.

Wiele osób zakłada, że kiedy ktoś milczy w środowisku społecznym, dzieje się tak, ponieważ odczuwa złość, obrzydzenie lub irytację z powodu trudności lub urazy. Jednak nie musi tak być.

W rzeczywistości introwertycy są mniej ekspresywni, ale to nie znaczy, że źle się bawią lub że czują się nieswojo.

Jesteś taki nudny

To jest coś, czego nigdy nie powinieneś mówić introwertykowi, ponieważ oznacza to znaczny brak szacunku dla nich. Co więcej, nie pozwalasz im być tym, kim są.

Jeśli chodzi o kontakty towarzyskie, ekstrawersja wydaje się być postrzegana jako ideał. Dlatego ci, którzy są bardziej spokojni, refleksyjni i cisi, często otrzymują tego rodzaju krytykę. Jednak każdy, kto poświęcił czas, aby naprawdę poznać introwertyka, będzie wiedział, że są głębokimi i interesującymi ludźmi, z własnymi kryteriami i bogatym światem wewnętrznym.

Bycie cichym i spokojnym nie oznacza, że ktoś jest nudny. Wręcz przeciwnie, wskazuje po prostu, że dana osoba potrzebuje innego rodzaju dynamiki i otoczenia, prawdopodobnie bardziej intymnych. W ten sposób introwertycy mogą wygodnie wyrażać siebie.

Nie wstydź się, możesz mi zaufać

Spotykając się z introwertykiem, być może popełniłeś błąd, wypowiadając tego typu stwierdzenia. Masz dobre intencje, chcesz ich uspokoić, pokazać, że jesteś przyjacielski i sprawić, by zrozumieli, że chcesz ich wysłuchać i poznać. Jednak jedyne, co robisz, to wywieranie na nich nacisku.

Musisz szanować rytmy każdej osoby i nie zmuszać ich do otwarcia się bardziej, niż chcą.

Jeśli naprawdę chcesz nawiązać kontakt z introwertykiem, przeprowadź spokojną, indywidualną rozmowę na temat czegoś, co go interesuje. Na ogół są to ludzie, którzy nie lubią głośnej, powierzchownej paplaniny, ale przekonasz się, że mają wiele do wniesienia, jeśli zagłębisz się nieco dalej.

Mężczyzna rozmawia ze swoim przyjacielem

Jesteś tak aspołeczny, nigdy nie znajdziesz przyjaźni

Bycie aspołecznym nie ma nic wspólnego z byciem introwertykiem. Ludzie, którzy są aspołeczni, są ludźmi manipulującymi, samolubnymi i niezbyt empatycznymi. Jednak introwertycy są dokładnie odwrotni.

Introwertyk jest zwykle szlachetny, wyrozumiały i współczujący. Są także lojalni, hojni i nawiązują wspaniałe przyjaźnie. Z tego powodu ogromnym błędem jest zakładanie, że nikt nie poświęci czasu na poznanie ich i docenienie tych cech.

Introwertycy mają zwykle mniej przyjaciół, ale ich relacje są głębsze i trwalsze. Dlatego z pewnością powinieneś unikać tego rodzaju krytyki. Pamiętaj, że nie wszyscy potrzebujemy tego samego rodzaju więzi i każda osoba podejmuje własną decyzję dotyczącą tego, jak radzić sobie społecznie.

Spotkanie z introwertykami to odkrywanie zupełnie nowego świata

Chociaż nie posiadają niektórych z najbardziej cenionych cech w świecie pracy lub relacji osobistych, introwertycy są szczerzy i kreatywni. Są także niezwykle dobrymi analitykami i świetnymi słuchaczami. Ponadto są niezależni i stanowczy w swoich zasadach i wartościach.

Dlaczego więc nie dać sobie okazji do głębszego poznania ich? Rzeczywiście, zanim ich osądzisz, nazwiesz ich lub skrytykujesz ich zachowanie, pozwól sobie zbliżyć się i odkryć ich wspaniałe wewnętrzne światy. Nie ma wątpliwości, że wiele się od nich nauczysz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Scarr, S. (1969). Social introversion-extraversion as a heritable response. Child Development, 823-832.
  • Stenberg, G., Risberg, J., Warkentin, S., & Rosén, I. (1990). Regional patterns of cortical blood flow distinguish extraverts from introverts. Personality and Individual Differences11(7), 663-673.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.