Nikt nie śmie mówić tego głośno, ale zdarza się to często: nie jesteśmy uradowani, gdy inni są szczęśliwi. Wszyscy ludzie są na to podatni, ponieważ uczucie zazdrości jest po prostu ludzką naturą.
Kiedy kogoś kochamy, powinniśmy być szczęśliwi z jego powodu, gdy sprawy idą po jego myśli a także płakać, gdy ten ktoś kogo kochamy jest smutny. Tak powinno być. Ale w rzeczywistości nie zawsze tak się dzieje. Chcemy czuć się szczęśliwi dla innych, ale czasami to uczucie kończy się odwrotnie i kończymy mając przemożne uczucie zazdrości.
„Nasza zazdrość zawsze trwa dłużej niż szczęście tych, którym zazdrościmy”.
W większości przypadków nie jesteśmy w stanie tego przyznać. Po prostu gratulujemy innym, podczas gdy gotujemy się od środka. Lub nawet staramy się umniejszać ich osiągnięcia za pomocą „Ale…” lub „Uważaj, to może nie być takie, jak myślisz”. W głębi duszy wiemy, że ich sukces jakoś nas frustruje. Dlaczego tak się dzieje? Jak możemy to zmienić?
Uczucie zazdrości: kiedy przeszkadza nam szczęście innych ludzi
Nie zawsze przeszkadza nam to, gdy inni są szczęśliwi. Czasami możemy być naprawdę dumni z ich sukcesu. To wspaniałe uczucie, które napełnia nas radością i wzmacnia nasze relacje z innymi. Dlatego możesz zadać sobie pytanie, dlaczego czujesz się zazdrosny w innych sytuacjach.
Po pierwsze, wyjaśnijmy coś prostego: wszyscy jesteśmy ludźmi i możemy odczuwać wszelkie emocje, zarówno dobre, jak i złe. Tak więc, chociaż nie jest to coś z czego można być dumni, nie powinniśmy karać siebie za uczucie zazdrości o sukces kogoś, kogo kochamy.
Martwi nas, że druga osoba jest szczęśliwa, ponieważ my nie jesteśmy szczęśliwi. Być może ciężko pracowaliśmy, aby uzyskać podobny wynik, ale ta druga osoba osiągnęła swój cel, a my tego nie zrobiliśmy. Cenimy takie osoby, ale nie sposób jest nie myśleć o naszych niespełnionych pragnieniach.
Bez chęci porównujemy ich szczęście do naszego smutku i decydujemy, że jest to niesprawiedliwe.
Inni ludzie nie są odbiciem tego kim jesteś
Wszystko to dzieje się z nami, gdy widzimy drugą osobę jako odbicie nas samych. Innymi słowy, postrzegamy ich życie tak, jakby to było nasze życie.
Zazwyczaj uczucie zazdrości oznacza odłożenie na bok ich sukcesu i skupienie się tylko na wynikach, które my uzyskaliśmy, ponieważ chcieliśmy je dla siebie.
Kluczem jest poszerzenie tej perspektywy. Nie patrz tylko na to co ta osoba osiągnęła, ale przeanalizuj wszystko przez co musieli przejść, aby to osiągnąć a także wszystkie rzeczy, których jeszcze nie osiągnęli. Jest to sposób humanizacji sytuacji i znalezienia tych elementów, które odróżniają nas od nich.
Kiedy postrzegamy innych jako zwierciadła, budujemy ich narcystyczny obraz w naszych umysłach. To wtedy nasze ego zostaje zranione, a ich szczęście nam przeszkadza. Zamiast tego, jeśli zdecydujemy, że nasza historia jest zupełnie inna niż ich, będziemy w stanie zrozumieć ich osiągnięcia. I wtedy naprawdę będziemy się z nich cieszyć.
Uczucie zazdrości jest szansą na rozwój osobisty
Uczucie zazdrości wobec kogoś, kogo kochasz jest normalne. To nie czyni Cię złym człowiekiem. To, czego zdecydowanie musisz unikać, to pozwolenie na to, by to uczucie przerodziło się w urazę. Może to doprowadzić do zniszczenia więzi z osobą, od której możesz się wiele nauczyć.
Nadszedł czas, aby się rozwijać. Są rzeczy, których pragniemy głęboko, jednak nigdy ich nie otrzymamy. Są rzeczy, które chcemy i możemy uzyskać dopiero po ciężkiej pracy. I oczywiście, dostajemy pewne rzeczy łatwiej niż nam się wydawało. Dokładnie to dzieje się z innymi ludźmi. Różnica polega na tym, że może im się to zdarzyć szybciej lub częściej niż to przytrafia się nam.
Nie oceniaj siebie ze względu na sukces innych ludzi. To duży błąd. Rozwój osobisty każdej osoby nie ma nic wspólnego z cudzym.
Możesz przestać czuć się zazdrosny, jeśli rozpoznasz to uczucie i je zaakceptujesz. Rozpoznawaj z życzliwością to, że inni ludzie zasługują na swój sukces i że Twoja miłość do nich musi wykraczać poza te małe i nic nieznaczące myśli.