Ludzie sukcesu - poznaj ich 7 dobrych nawyków

Ludzie sukcesu - poznaj ich 7 dobrych nawyków
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 15 marca, 2018

Cienka linia oddziela sukces od porażki. Nie wszyscy ludzie, którzy osiągają swoje cele to ludzie sukcesu. Podobnie nie każdy, kto nie zdołał spełnić swoich marzeń jest automatycznie człowiekiem porażki. Sukces i porażka to elastyczne, zmienne koncepcje. Obie są też względne, a nie absolutnie.

Najczęściej dzieje się tak, że sukces i porażka spotykają nas w życiu równocześnie. To co możemy względem nich zrobić to nabrać odpowiedniej perspektywy, takiej która promuje sukces. Ludzie sukcesu pielęgnują to podejście, podążają wybraną przez siebie ścieżką i ostatecznie dostają to, czego pragnęli.

Mówi się, że różnica między sukcesem, a porażką tkwi w naszych nawykach. Nie znaczy to, że powinniśmy mechanicznie podążać za ustaloną listą przyzwyczajeń. Chodzi nam tutaj o wzmacnianie i pielęgnowanie postawy, która doprowadzi nas do spełnienia marzeń. Czytając dalej poznasz siedem dobrych nawyków ludzi sukcesu.

“Sukces polega na podążaniu od porażki do porażki nie tracąc przy tym entuzjazmu.”

-Winston Churchill-

1. Ludzie sukcesu koncentrują się na określonych celach

Mówi się, że jeśli nie wiesz dokąd idziesz, to prawdopodobnie dojdziesz gdzieś zupełnie indziej. Cel jest naszym kompasem w życiu. Jest prawdziwy i dobry, kiedy pochodzi od naszego głębokiego pragnienia, które wymaga abyśmy odkryli siebie i zastanowili się nad swoimi celami.

Koncentrowanie się na określonych celach może stać się nawykiem, który będzie kierował cię zawsze na północ, bez względu na to gdzie jesteś. Nie pozwól zwieść się okolicznościom. Znajdź odpowiednią orientację i podążaj w upragnionym kierunku.

Chłopiec lecący na ptaku

2. Rozumienie swojej motywacji

Dla ludzi sukcesu motywacja jest podstawą. Dobrze znając odpowiedź na pytanie “dlaczego?” uzyskasz siłę i determinację do podążania za swoimi celami. Tak naprawdę ustalenie konkretnych celów idzie ramię w ramię z rozumieniem źródła swojej motywacji.

Motywacja jest tym, co nadaje sens twoim celom. To ona kreśli różnicę między sukcesem, a porażką. Jeśli nie masz jasnej motywacji, ciężko będzie ci odnaleźć siłę aby podążać dalej naprzód, kiedy okoliczności nie będą tak przychylne.

Zamyślona kobieta wróżka

3. Podejmowanie decyzji

Wszystkie decyzje mają swoją wartość, ponieważ zawsze kończą się zyskiem, lub stratą. Z każdą z nich wiąże się też określone ryzyko. Każda postanowiona przez ciebie rzecz może zakończyć się sukcesem lub porażką. Podejmowanie decyzji może zatem być dość przerażające.

Ludzie sukcesu nie odkładają swoich decyzji i nie wahają się, kiedy nie ma nikogo, kto powie im co mają robić. Zdają sobie sprawę, że są jedynymi ludźmi, którzy mogą podjąć tę decyzję i akceptują jej konsekwencje. Nie oznacza to jednak, że będą wzdragać się przed prośbą o pomoc, kiedy będzie im ona potrzebna.

4. Dobre zarządzanie czasem

Czas może być najcenniejszym zasobem w naszym życiu. Czas to w rzeczywistości życie samo w sobie. Ludzie sukcesu zdają sobie sprawę z tego, że czas ucieka i dlatego wykorzystują go jak mogą. Oznacza to, że zarządzają nim w oparciu o jasne, przemyślane priorytety.

Ludzie wyrabiają w sobie nawyk ustalania priorytetów, lub nie. Jeśli nie jesteśmy jednymi z nich to najważniejsze rzeczy odkładamy na koniec, sabotując jednocześnie nas samych. Innym przypadkiem jest kiedy robimy to co pilne, ale nie ważne. Ludzie sukcesu zarządzają swoim czasem w konstruktywny, przemyślany sposób. Dlatego właśnie są w stanie ciężko pracować i przy tym poświęcać czas swojej rodzinie.

5. Wykorzystywanie okazji do rozwoju

Lenistwo i sukces nigdy nie idą ramię w ramię. Aby osiągnąć sukces musimy mieć choć krztynę samokontroli. Jeśli chcemy rozwijać się i zajść daleko musimy budować umiejętności wykorzystywania i stwarzania okazji. Ma to zastosowanie na każdym poziomie: intelektualnym, fizycznym i emocjonalnym.

Oprócz tego sukces wymaga też pokory. Musimy zdać sobie sprawę, że zawsze możemy być lepsi. Pamiętajmy również o tym, że wielkiego sukcesu nie osiągniemy działając w pojedynkę. Jest to prawda, bez względu na wymiar naszego szczęścia. Człowiek sukcesu wyrabia w sobie nawyk stałego szukania okazji do rozwoju.

6. Zachowanie koncentracji

Rozkojarzenie prowadzi jedynie do konfuzji i wątpliwości. Mówi nam, że nie jesteśmy pewni co do własnych pragnień. Jeśli nie wiemy czego chcemy, ciężko będzie nam to osiągnąć. W rzeczywistości ciężko będzie nam w ogóle poruszać się do przodu.

Mężczyzna krawiec

Kiedy zaczynasz mnóstwo rzeczy, ale nigdy ich nie kończysz marnujesz jedynie swój czas. Ludzie sukcesu mają nawyk kończenia wszystkiego, za co się zabiorą. Rozumieją, że wytrwałość jest osiągnięciem samym w sobie.

7. Wypoczynek

Zarówno ciało, umysł jak i duch potrzebują odpoczynku. Jesteśmy spójnymi istotami, karmiąc jedynie wybrane z tych wartości w ostatecznym rozrachunku będzie ciągnąć nas w dół. Odpoczynek i relaks wyrażają szacunek względem ludzkich ograniczeń.

Abstrakcyjna kobieta w wannie

Koncentrowanie się na celu, a wpadanie w obsesję na jego punkcie to dwie zupełnie inne kwestie. Odpoczynek pomaga nam naładować baterie i oderwać się od rutyny. Dzięki niemu możemy odświeżyć swój punkt widzenia. Mówi się, że osoba potrafiąca cieszyć się swoim czasem wolnym ma większe szanse na osiągnięcie celów.

Czynności które powtarzamy kreują nawyki, a nawyki kształtują charakter. Zawsze mamy możliwość przeprogramowania samych siebie. Czy nasze sposoby myślenia i funkcjonowania przybliżają nas do celów, które pragniemy osiągnąć? Czy odpowiednio się nad tym zastanowiliśmy, czy też pozwalamy by życie pchało nas nie wiadomo gdzie? Warto zadać sobie te pytania i udzielić na nie rzetelnych odpowiedzi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.