Rodzina niepełna: poznaj wady i zalety, jakimi cechuje się taka forma rodzicielstwa

Rodzina niepełna: poznaj wady i zalety, jakimi cechuje się taka forma rodzicielstwa
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Obecnie istnieje wiele różnych rodzin. Jedną z nich jest rodzina niepełna. Taka rodzina charakteryzuje się nieobecnością jednego rodzica.

Podobnie jak w przypadku wszystkich typów rodzin, rodzina niepełna ma szczególne cechy, które odróżniają ją od innych archetypów, takich jak rodzina nuklearna. Wśród tych szczególnych cech jest fakt, że dzieci te musiały żyć w sytuacji konfliktu, którą stworzyli ich rodzice.

Istnieje jednak wiele innych różnic, które ujawniają proces adaptacji, przez który te rodziny musiały przejść, aby stać się częścią społeczeństwa. Oczywiście społeczeństwo musiało ewoluować, aby w pełni zaakceptować tego typu rodziny.

Rodzina niepełna i jej podtypy

Rodzina niepełna to zasadniczo rodzina, w której jedna osoba dorosła jest w pełni odpowiedzialna za jedno lub więcej dzieci. Jest to jednak bardzo szeroka koncepcja, ponieważ rodziny niepełne mogą być tworzone na wiele sposobów:

Tata czytający córce
  • Rozwiedziony ojciec lub matka, która mieszka z dziećmi.
  • Wdowiec lub wdowa, która mieszka z nastoletnim dzieckiem.
  • Jedna kobieta lub mężczyzna, który zdecydował się adoptować dziecko.
  • Nastolatka, która urodziła dziecko i postanowiła zostać w domu, aby je wychować.

„Ludzie mają tendencję do rozwodu z wielu powodów, jednak zasadniczo rozwodzą się, ponieważ nie byli w stanie zawrzeć dobrego małżeństwa lub nie chcieli zadowolić się złym małżeństwem.”

Paul Bohannan

Zalety rodzin niepełnych

Brak jednej z postaci rodzicielskich w wielu przypadkach wzmacnia więź uczuciową między rodzicem a dzieckiem. Podobnie, ten brak jednej postaci rodzicielskiej sprawia, że ​​samotny rodzic zazwyczaj jest bardziej niezależny, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji dotyczących ich dziecka. Oznacza to również, że nie muszą zajmować się kłótniami na temat wychowywania dzieci. To elastyczne i wyluzowane środowisko może powodować przyjemniejszą rodzinną atmosferę.

W rodzinach niepełnych osoby, które nie mają jednej z dwóch osób, do których są przywiązani, są na ogół bardziej niezależne. Wiele dzieci musi odgrywać rolę nieobecnego rodzica i przyjąć na siebie większą odpowiedzialność niż powinna, ze względu na ich wiek. Te wymagania i silne adaptacje pomagają im stać się bardziej dojrzałymi, jednak również może to być wadą.

Wady rodzin niepełnych

Jedną z głównych trudności napotykanych przez te rodziny jest narażenie dzieci na konflikty rodziców. Jest bardzo jasne to, że problemy te mają bezpośredni wpływ na dzieci. W wielu przypadkach wpływ ten pozostawia głęboką ranę, która odbija się echem dopiero po latach.

Ponadto, dzieci mogą doświadczyć odrzucenia w wyniku braku tradycyjnej rodziny.

Rodzina niepełna - smutna dziewczynka na kolanach matki

Dodatkowo, trudność w utrzymaniu zdrowych rozmów i osiągnięcie porozumienia sprzyja jednostronności w podejmowaniu ważnych decyzji.

Z drugiej strony samo wychowywanie dziecka zwiększa codzienne obciążenie pracą samotnego rodzica. W związku z tym spędzają mniej czasu na dbaniu o własne potrzeby lub nie uważają ich za priorytet.

Dodatkowo, samotny rodzic nie ma możliwości kontrastowania opinii, debatowania nad rozwiązywaniem potencjalnych problemów lub po prostu przekazuje odpowiedzialność za pewne decyzje innej osobie.

Rodzina niepełna: mniej prywatności i więcej „wolności” dla dziecka

W rodzinach niepełnych, dzieci mogą nie szanować prywatności rodziców. Nie wiedzą co oznacza bliskość w związku.

W niektórych przypadkach mogą często przerywać rozmowy lub brać udział w decyzjach, które ich nie dotyczą, biorąc pod uwagę ich wiek. Może to również prowadzić do tego, że rodzic da dziecku większą swobodę robienia tego, co ono chce. I oczywiście, dzieci często to wykorzystują.

Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, czasami dziecko może również odgrywać rolę nieobecnego rodzica. Mogą na przykład nie pozwalać matce wychodzić z przyjaciółmi, a nawet żądać wspólnego korzystania z łóżka.

Najbardziej negatywną rzeczą w tej sytuacji jest to, że dorosły rodzic nieświadomie to umożliwia. Samotni rodzice zazwyczaj nie mają partnera, który zainwestował wystarczająco dużo w wychowanie dziecka, aby powiedzieć im, że robią coś złego.

Niemniej jednak rodziny niepełne są nadal związane tym samym „klejem”, tak jak każda inna rodzina, klejem miłości, ochrony, bezpieczeństwa i stałej opieki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.