Wolność jest najcenniejszym skarbem jaki posiadają ludzie. Naszym obowiązkiem jest tę wolność szanować, cieszyć się nią i zapobiegać temu, by ktoś nam jej nie odebrał. Wszyscy mamy prawo do wolności i dbania o nią. Tak więc, dlaczego miałbyś myśleć, że masz prawo do zgarnięcia nawet najmniejszego kawałka wolności Twojego sąsiada?
Jeśli korzystasz z wolności na własną rękę, to nigdy nie może to być kosztem Twojego bliźniego. Pomyśl o tym, bo za każdym razem, gdy bierzesz coś, co nie jest Twoje, sumienie daje o sobie znać coraz bardziej, za każdym razem zadając Ci coraz więcej bólu.
“Wolność, Sancho, jest najcenniejszym darem użyczonym ludziom przez niebo; nie mogą się z nią równać skarby, jakie ziemia zamyka, ani jakie morze kryje; dla wolności, jak dla czci, można i należy narażać życie.”
-Miguel de Cervantes-
Dar wolności
Wolna wola jest wspaniałym dobrem, z którym rodzą się wszyscy ludzie na tej planecie. Jednak nadużywanie wolności przez zbyt wiele osób wymagało narzucenia prawa, by ją chronić. Niemniej jednak, często kończy się to tak, że przepisy te łamane są przez ludzi, którzy przysięgali jej bronić.
Nigdy nie wolno nam mylić daru wolności z libertynizmem. Osoba, która uważa siebie “za wolną” nie ma żadnego prawa, by wchodzić w prawa innej osoby w imię wyżej wymienionej “wolnej woli”. Dlatego też, dar wolności, dawany każdemu z nas w chwili urodzenia, nie może być rozumiany w trywialny sposób.
Szacunek musi nieustannie być nade wszystkim, abyśmy mogli żyć razem, i jednocześnie być w stanie powiedzieć, że jesteśmy wolni. To znaczy, bycie wolnym nie może być rozumiane jako brak szacunku wobec innych.
“Ranię Cię, ponieważ jestem wolny i mogę robić co chcę”. Jak często słyszałeś tą frazę? Miliony ludzi używało tych słów, by móc zrobić cokolwiek, co pieści ich wyobraźnię. Nie wiedzieli oni jednak, że w rzeczywistości, nie na tym polega wolność. To raczej odbieranie wolności drugiemu człowiekowi.
Wolność myśli
W rzeczywistości, żyjemy w świecie prawa, które pozostawia bardzo mały margines dla prawdziwej wolnej woli. Musimy szanować innych, by móc ochronić słabszych przed tymi, którzy próbują podeptać ich prawa. Należy ustanowić środki, które pozwolą uniknąć tych aktów.
Jednak wolność nie jest po prostu odnalezieniem i stwierdzeniem, że sięga ona stąd tam. To o wiele trudniejsze. Znajduje się ona w głębi naszego serca i duszy. Po prostu trzeba wiedzieć jak szukać wewnątrz siebie, aby się na nią natknąć.
Na szczęście, wielu z nas wykorzystuje wolną wolę, by myśleć, kochać, marzyć, czuć, tworzyć… Poza życiem w społeczeństwie, w którym często czujesz się niezrozumiany, jest wiele rzeczy, które możesz robić w Twoim własnym świecie.
“Wolność zewnętrzna nie będzie nam dana oprócz dokładnego jej zakresu, który, my dobrze wiemy jak, w określonym momencie, będziemy rozwijać w naszą wewnętrzną wolność.”
-Mahatma Gandhi-
Tylko wtedy, gdy skupiamy się na sobie i mocno angażujemy się w ćwiczenie samopoznania możemy poczuć się naprawdę wolni. W Tobie, w rzeczywistości, w Twoim prawdziwym sposobie bycia, w Twojej szczerości z samym sobą kryje się Twoja wolność w ścisłym tego słowa znaczeniu.
Niewłaściwe użycie słowa “wolność”
Dzisiaj, słowo to używane jest w arbitralny sposób: “Wolność decyzji”, “wolność działania”, “walczyć o wolność”, itp. W rzeczywistości, w wielu przypadkach głosowanie lub wybór lidera politycznego nie obejmuje prawdziwego korzystania z wolnej woli, zważywszy, że wiele takich aspektów dotyczących wyboru zbrukanych jest korupcją.
W rzeczywistości, są to często działania, które osłabiają naszą prawdziwą wolność. Choć umożliwiają nam one korzystanie z różnych sposobów bycia, myślenia czy decydowania, to jednak nie zawsze pozwalają nam one działać w ten nasz, osobiście wybrany sposób.
Prawdziwie wolni możemy być tylko wewnątrz nas. Taką wolność rozwijamy poprzez szczerość i nasze zobowiązanie do bycia tym, kim naprawdę jesteśmy. I nie ma tutaj znaczenia, kim jesteś czy z jakiego kraju pochodzisz. Niezależnie od ustanowionego prawa, nie pozwól, by cokolwiek ograniczało Twój prawdziwy sposób bycia.
Takie prawo oznaczałoby bowiem ograniczenia. Tak więc zawsze pamiętaj, że Twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się drugiego człowieka. Możesz być sobą i cieszyć się życiem, ale nigdy nie możesz powiedzieć mi jak ja mam żyć, do jakiej grupy powinienem należeć lub o czym powinienem myśleć.