Emocje powinny być zawsze wysłuchane

Emocje powinny być zawsze wysłuchane

Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca, 2017

Emocje kontrolują to, co myślisz i robisz. Jeżeli nie poświęcasz im wystarczającej uwagi, mogą wywołać ból psychiczny, jak i fizyczny. Dobrą nowiną jest to, że emocje mogą doprowadzić Cię do odkrycia tego, czego pragniesz w swoim życiu.

Nie ma znaczenia czy uważasz się za osobę bardzo wrażliwą i emocjonalna lub taką, która kieruje się rozsądkiem i logiką. Emocje są zawsze obecne, ponieważ są one rezultatem przeżyć, których doświadczyłeś. Kształtują Cię one jako osobę. Wykorzystaj to, co czujesz, abyś mógł iść naprzód oraz uniknąć bycia kontrolowanym przez swoje emocje.

“Uczucia nie mogą być ignorowane, nieważne jak krzywdzące i nieprzyjemne miałyby być.”

-Anne Frank-

Negatywne emocje nie istnieją

Zostaliśmy nauczeni, aby klasyfikować to co czujemy na dobre i złe. W rzeczywistości każda emocja odgrywa znaczącą rolę w Twoim życiu.

Co by się stało, gdyby strach nie zmusił Cię do ochrony tego, co kochasz? Gdzie byś się znalazł, gdybyś nie obawiał się popełniać błędów?

Mylimy destrukcyjne oraz negatywne oddźwięki emocji z samymi emocjami. Sposób w jaki wyrażamy swoje uczucia może czasem zranić nie tylko nas samych, ale i ludzi wokół nas. Jednak jeśli stłumisz pewne emocje i zabronisz im do siebie przemawiać, utkwisz w jednym miejscu na długi czas.

Miłość i strach: dwie podstawowe emocje w życiu

Miłość i strach rządzą wszystkim, czego doświadczasz. Reszta Twoich emocji to po prostu różne odmiany tych podstawowych.

Emocje wywodzące się ze strachu to niepokój, złość, kontrola, smutek, depresja, zakłopotanie, ból, samotność, wstyd i poczucie winy. Emocje narodzone z miłości to szczęście, zabawa, rozwaga, pewność siebie, współczucie, szczerość oraz satysfakcja.

Oto podstawowe emocje. Wszystkie inne są po prostu wariacjami ich intensywności. Na przykład złość może być przedstawiona jako zniesmaczenie jeśli jest “łagodna” i jako wybuch gniewu, kiedy jesteś na granicy.

“Powinieneś słuchać swojego umysłu, a pozwolić przemawiać sercu.”

– Marguerite Yourcenar-

Naucz się identyfikować swoje emocje

Aby zrozumieć wiadomość płynącą z Twoich emocji, najpierw musisz wiedzieć dokładnie, co czujesz.

Bowiem ile razy nie do końca byłeś przekonany jak się czujesz? Innymi słowy, nie potrafiłeś wyjaśnić co się z Tobą dzieje.

rozmarzona kobieta i śnieg

Aby to rozpoznać, musisz znaleźć trochę czasu, aby skoncentrować się na sobie. Skup się na tym, co czujesz oraz zadawaj sobie pytania. Możesz nawet zauważyć fizyczne aspekty związane z poszczególnymi emocjami.

Zwróć uwagę na swoje uczucia i myśli

Nasze myśli zawsze podświadomie obierają pewien tor. Przeanalizuj to, co dzieje się w Twoim umyśle w ciągu dnia. To pomoże Ci być świadomym rzeczy, które kochasz oraz tych, których nienawidzisz.

Jeśli to możliwe, staraj się śledzić myśli i uczucia, które rodzą się w Tobie. W ciągu kilku miesięcy zauważysz znaczącą różnicę oraz zaczniesz być świadomy tego, co czujesz.

“Wszystko, czym jesteśmy jest rezultatem tego, przez co przeszliśmy; narodziło się w naszych myślach oraz składa się z naszych myśli.”

-Buddha-

Rozpoznaj swoje “drobne oraz nic nieznaczące smutki”

Czy istnieją małe rzeczy, które Cię ranią, jednak do których nie przykładasz żadnej wagi?

Wiele osób przechodzi przez życie minimalizując znaczenie rzeczy, które je ranią. Mamy tendencję do myślenia, że w ten sposób zabieramy im siłę, jednak w rzeczywistości jeszcze bardziej je umacniamy. Minimalizowanie czy ignorowanie naszego bólu sprawi, że tylko się on pogłębi.

Niektóre z tych drobnych smutków towarzyszą Ci już od dziecka. Te emocje generują problemy w Twoim życiu dorosłym. Nie będziesz w stanie ruszyć do przodu dopóki naprawdę ich nie zidentyfikujesz i nie stawisz im czoła.

płacząca dziewczynka

Bądź bardziej konkretny, kiedy masz do czynienia z emocjami

Zwykle mylimy nasze emocje, ponieważ mówimy o nich posługując się bardzo ogólnymi pojęciami.

Jednym z przykładów jest depresja. Być może teraz doświadczasz duchowej samotności, nudy, braku sensu w życiu czy tęsknisz za bliskimi.

Jeśli ktoś miałby Cię zapytać, prawdopodobnie odpowiedziałbyś po prostu, że jesteś w depresji. Lecz jak możesz zauważyć istnieje wiele jej rodzajów i przyczyn. Dzięki zrozumieniu motywów stojących za Twoimi emocjami, będzie Ci łatwiej znaleźć rozwiązania.

Dlatego staraj się być bardziej dokładny jeśli chodzi o Twoje emocje. To pomoże Ci poznać siebie lepiej.

Naucz się radzić sobie ze swoimi emocjami

Nie obawiaj się własnych emocji. Nie walcz z nimi, nie uciekaj, ani nie tłum ich. Powitaj je, przeżywaj, doświadczaj oraz zrozum. Urodziliśmy się z nimi. Nie są dobre, ani złe. Są po prostu częścią nas samych.

Wraz z upływem czasu zrozumiesz, że zaczną one się rozpływać, aż całkowicie znikną. Stanie się tak, kiedy pozwolisz sobie na doświadczenie ich. Po prostu zamknij oczy oraz poczuj je tak głęboko, jak tylko potrafisz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.