Dusza się nie starzeje, to tylko skóra się marszczy

Dusza się nie starzeje, to tylko skóra się marszczy

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2017

Potoczne powiedzenie mówi, że ludzie nie starzeją się w momencie, gdy na ich skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki, ale kiedy ich nadzieje i marzenia na przyszłość blakną, a dusza traci swój wewnętrzny ogień. Prawda jest jednak taka, że nikt nie starzeje się po przeżyciu określonej liczby lat, ale gdy przestaje marzyć, a dusza zapada w letarg.

W samym środku serca istnieje specjalne miejsce, które w odpowiednich warunkach wypełnia się miłością. Można potraktować je jako środek kwiatu. Wtedy życie zostaje odzwierciedlone pod postacią liści, które otaczają jądro tego kwiatu.

Natomiast inne kwiaty, na które składa się serce obejmują piękno, nadzieję, radość i chęci. Razem tworzą cały ogród doświadczeń, którym opiekujemy się przez dłuższy lub krótszy czas, pozwalając mu osiągnąć szczytowy moment rozwoju w jakimś okresie swojego życia.

Para starszych ludzi

“Upływające lata marszczą skórę, ale tylko utrata entuzjazmu jest w stanie zmarszczyć Twoją osobowość, na którą składają się dusza i umysł. Smutek, zwątpienie, brak wiary w siebie, lęk przed rozpaczą to wszystkie te elementy, które z wiekiem przejmują władzę nad Twoim sercem i powodują wygaszanie ognia w Twojej duszy.

Niezależnie od tego, czy ma się szesnaście czy pięćdziesiąt lat, w sercu każdego człowieka istnieje chęć poznawania nowych rzeczy, ten specyficzny, delikatny rodzaj zdumienia po spojrzeniu w gwiazdy, nieposłuszeństwo wobec ustalonej hierarchii rzeczy, dusza dziecka przejawiająca się we wzmożonym apetycie na życie. “

Autor nieznany

Widok kolejnych zrywanych kartek z kalendarza nie czyni nas mniej zdolnymi do miłości, spełnienia naszych marzeń lub korzystania z uroków życia z naszym partnerem. To prawda, że w miarę upływu czasu pojawiają się u nas różnego rodzaju wady i niedomagania.

Ale stanowią one nieodłączny element naszej osobowości, podobnie jak nasza dusza. Jednak to nie powinno być kojarzone z czymś negatywnym, bo nie wiemy, z jakimi zmiany przyjdzie nam zmagać się wraz z upływem czasu.

Czas upływa, ciało się starzeje, ale dusza będzie zawsze młoda

Tam, gdzie jedni widzą starość, inni ludzie widzą piękno przechodzących lat. Czasami nawet o wiele więcej piękna niż w przypadku kobiet w wieku 20 lub 30 lat z młodą wprawdzie twarzą, ale silnym makijażem na twarzy, zaróżowionymi policzkami i mocno podkreślonymi czerwoną szminką ustami. Zapomnij więc o kremach spowalniających efekty upływającego, gdyż proces ten jest nieunikniony.

Starzenie się po prostu jest czymś, co czeka każdego z nas prędzej, czy później. Ale pamiętaj, że obejmuje ono tak naprawdę przede wszystkim aspekty fizyczne, Twoja dusza będzie tak długo młoda, jak tylko zechcesz.

Zatrzymanie młodości w sobie to niezwykle trudna sztuka

“Oddajcie mi wszystkie zmarszczki.
Nie zabierajcie żadnej z nich.
Ich zdobycie zajęło mi przecież całe moje życie.”

Anna Magnani

Nie ma żadnego znaczenia to, że zaczynasz zauważać u siebie pierwsze siwe włosy. Albo że widzisz zmarszczki na najbardziej nieoczekiwanych obszarach twarzy. Być może też Twoje ciało prosi o jeszcze trochę odpoczynku każdego ranka. Ale nie zapominaj o tym, że Twoja dusza się nie starzeje.

To, co jest naprawdę ważne w tym przypadku, jest umiejętne gromadzenie i korzystanie ze wszystkich pokładów nabytego w trakcie całego życia doświadczenia i mądrości. Musisz sobie uświadomić, że dorastanie, a następnie starzenie się jest czymś, co czeka każdego. Nie warto więc tracić ani sekundy swojego życia na niepotrzebne zamartwianie się.

Wigor i energia, jaki oferuje młoda dusza nie jest związany jedynie z rzeczywistym wiekiem. Nie jest to także domena wyłącznie ludzi młodych. Tak naprawdę, to młodość nie jest związana jedynie z Twoją metryką. Ogromne znaczenie, być może nawet o wiele większe, niż myślisz ma także stan Twojego umysłu.

Zmarszczki na twarzach

Staramy się znaleźć eliksir wiecznej młodości, kiedy tak naprawdę chodzi nam o cudowny produkt, który zapewni nam wieczną żywotność. Bo to właśnie dusza może zapewnić nam wieczną młodość, mimo starzejącego się ciała.

Upływające kolejne lata to tak naprawdę najpiękniejsza rzecz na świecie, ponieważ oznacza to, że żyjemy i że wciąż mamy możliwość zdobywania nowych, coraz to bardziej fascynujących doświadczeń i wiedzy. Młoda, energiczna dusza oznacza, że wypełniająca nasze życie miłość oraz dążenie do przygód będą wieczne. A upływ czasu spowoduje jedynie umiarkowanie naszego charakteru, co pozwoli nam spokojnie kontemplować życie, z pełną świadomością tego, że jest ono ulotne.

Ważną kwestią nie jest dodawanie lat do swojego życia, ale życia do kolejnych lat.

“Zestarzej się razem ze mną.
Najlepsze dopiero przed nami!”
Robert Browning

Ludzie, którzy dodają życie do swoich lat już dawno zapomnieli o zwrotach takich, jak “nie mogę” lub „nie dam razy”. Wygnali je ze swojego umysłu, ponieważ wiedzą teraz doskonale, że ich wiek nie jest żadną przeszkodą.

Nie widzą oni zmarszczek na swoich sercach, ponieważ ich dusza się nie marszczy, ani nie starzeje. Jest wręcz przeciwnie. Ona wciąż rośnie i się wzmacnia. Może nasze twarze będą pełne śladów, jakie pozostawiło na niej całe nasze długie życie, ale z naszych oczu nadal będzie bił żar, zwiastujący, że mamy przed sobą kogoś, kto wie doskonale, że życie należy powoli smakować.

Starzenie się

Nigdy nie trać nadziei, nawet jeśli chwilami brakuje Ci sił. Upewnij się, że każdy mijający rok zostanie przez Ciebie dobrze zapamiętany. Niech nie sprowadza się jedynie do kolejnych śladów na Twojej skórze. Ukradnij zawsze kilka sekund, aby utrwalić sobie w pamięci każdy istotny moment i nie zrezygnuj z przyjemności jego wspominania, kiedy tylko nabierzesz na to ochoty.

Szanuj swoje wspomnienia, ale nie żyj wyłącznie nimi. Zmierz się ze swoją teraźniejszością okazując siłę i odwagę. Spójrz wstecz na przeżyte przez siebie lata, zobacz, jak Twoje ciało Ci o nich przypomina.

Uśmiechnij się na wspomnienie wszystkich wspaniałych chwil. Szanuj swoją pamięć oraz wspomnienia, ale nie pozwól się zniewolić przez życie. Twoja dusza przecież wciąż wyrywa naprzód, więc podążaj dalej wybraną przez siebie drogą przez życie, nie krępuj jej i nie zatrzymuj w jednym miejscu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.