Odłączenie podstawą emocjonalnej wolności

Odłączenie podstawą emocjonalnej wolności

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2021

Co dla ciebie znaczy słowo “odłączenie“? Czy kojarzy się z uczuciem słabości lub emocjonalnego egoizmu? Jeśli tak, nic nie mogłoby być dalsze od prawdy. Słowo odłączenie, rozumiane w kontekście rozwoju osobistego wskazuje na wielką siłę wewnętrzną, z której rozwinięcia i posiadania wszyscy możemy skorzystać.

Odłączenie – zrozumieć dobrze, na czym polega

Odłączenie w praktyce nie oznacza kompletnego pozbycia się wszystkiego co dla nas ważne, rozwiązywania znajomości, czy kończenia osobistych relacji z ludźmi z twojego kręgu. Po prostu oznacza świadomość tego jak kochać, doceniać i brać udział w różnych przedsięwzięciach z bardziej zrównoważonego i zdrowego punktu widzenia.

Oznacza uwalnianie się od wybryków, które nas ograniczają i nie pozwalają nam rozwinąć skrzydeł.

Emocjonalna wolność oznacza umożliwianie sobie bardziej szczerego życia zgodnie z naszymi potrzebami. Dając sobie tym samym okazję do rozwoju i czynienie świadomych postępów w jakimś celu. Oznacza życie bez krzywdzenia innych. I bez posiadania kogoś, kto otaczałby nas płotem zobowiązań, czy też ograniczał nas zakuwając w łańcuchy namiętnej, ojcowskiej, czy nawet matczynej miłości.

Jak możemy wprowadzać w życie zdrowe odłączenie?

1. Bądź za siebie odpowiedzialny

Nikt nie będzie zajmował się usuwaniem każdego kamyka z twojej ścieżki. Tak samo jak nikt nie będzie za ciebie oddychał, czy na ochotnika dźwigał twój wstyd lub uczucie bólu. Sam jesteś autorem swojego życia. Tak samo jak każdego kroku, który podejmujesz.

Motyl w dłoni

Zatem pierwszą zasadą, jaką powinieneś mieć na uwadze praktykując odłączenie jest świadomość faktu, iż jesteś w pełni odpowiedzialny za swoje życie.

Nie pozwól by twoje własne szczęście zależało od kogoś innego. Nie myśl, że aby być szczęśliwym w tym życiu musisz odnaleźć partnera, który cię kocha lub zawsze znajdować uznanie swojej rodziny.

Jeśli barometr twojego zadowolenia i szczęścia zależy od innych, którzy cię wspomagają – nie znajdziesz nic innego jak cierpienie. Bardzo rzadko będzie im się udawało zadbać o wszystkie twoje potrzeby.

Pielęgnuj sam swoje szczęście. Czuj się odpowiedzialny i dorosły. Bądź świadomy swoich decyzji i ich konsekwencji. Wybieraj za siebie. I nigdy nie pozwól aby twoje dobre samopoczucie całkowicie zależało od serca kogoś innego.

2. Żyj w teraźniejszości, akceptuj i gódź się z rzeczywistością

W tym życiu nic nie jest wieczne. Nic nie trwa w nieskończoność, lecz wszystko płynie wybiera swoją własną ścieżkę i toczy się swoim własnym naturalnym rytmem, który to tak trudno jest nam czasami zaakceptować. Ludzie prawie zawsze skupieni są na tym, co wydarzyło się w przeszłości. I to w pewien sposób staje się dla nich ciężarem, który wpływa na ich teraźniejszość.

Niezgoda w rodzinie, trauma, ta strata, ta ważna porażka lub ta frustracja, której nie mogliśmy przezwyciężyć. Wszystko to są kotwice, które ciągną nas w dół, które wokół naszych stóp zawiązują łańcuchy i więżą naszą duszę.

To skupianie się na przeszłości jest toksyczną więzią i do tego bardzo niezdrową. Taką która powstrzymuje nas przed pójściem naprzód w kierunku wolności i osiągania naszego potencjału.

Akceptuj, choć to trudne, naucz się wybaczać. Dzięki temu będziesz czuć się bardziej wolny i umożliwisz sobie skupienie się na ważnych prawdach. Na “tu i teraz”, na teraźniejszości, gdzie czekają na ciebie prawdziwe okazje. Na co czekasz?

Na szczycie góry

3. Uchwyć swoją wolność i wolność innych

Akceptowanie wolności jest najbardziej pełnym, integralnym i zdrowym sposobem na delektowanie się życiem, na rozumienie całego jego bezmiaru.

Jednakże nie oznacza to unikanie nawiązywania osobistych więzi z innymi ludźmi. Ponieważ to również formuje część naszego osobistego rozwoju. Świadomość tego jak kochać i wiedza o tym jak otrzymywać miłość jest częścią naszej wolności.

Jednakże odłączenie oznacza, że nigdy nie powinieneś czynić się odpowiedzialnym za życie innych. W ten sam sposób w jaki inni nie powinni narzucać tobie swoich zasad.

Skok ze skały

Silne przywiązania nigdy nie są zdrowe. Mamy na przykład na myśli obsesyjnych rodziców, którzy za daleko posuwają się w chronieniu swoich dzieci, tym samym uniemożliwiając im dorastanie, czy bezpieczne odkrywanie świata.

4. Uznaj i zaakceptuj nieuchronność utraty

Ciągle powracamy do tej samej koncepcji: pogódź się z tym, że w życiu nic nie jest wieczne. Życie, związki i nawet rzeczy materialne – wszystko to ma swój koniec, znika jak para wodna uciekająca przez otwarte okno, czy woda przeciekająca nam przez palce.

Balansowanie na dachu

Ludzie będą odchodzić. Dzieci będą dorastać. Niektórzy przyjaciele dłużej już nimi nie będą. A niektóre miłości odejdą od ciepła Twoich dłoni. Godzenie się z taką koleją rzeczy jest procesem odłączenia. I jako takie to musimy zaakceptować i zrozumieć, aby stawić mu czoła ze spójnością i siłą. To co nigdy się nie zmieni, to twoja zdolność do miłości i zawsze powinieneś zaczynać od siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.