Twój wewnętrzny język to rodzaj komunikacji, którą prowadzisz na co dzień. Zawiera myśli, których nie werbalizujesz. W końcu nie przekazujesz innym ludziom wszystkiego, co myślisz i o czym myślisz. Filtrujesz to, co komunikujesz, zarówno pod względem formy, jak i treści.
Pomyślmy o prostym przykładzie. Idziesz ulicą, a ktoś Cię zatrzymuje i próbuje Ci coś sprzedać. Grzecznie mówisz: „Przepraszam, nie jestem zainteresowany”. Jednak w środku myślisz sobie: „Założę się, że ten człowiek musi znosić ludzi, którzy odpowiadają mu w naprawdę niegrzeczny sposób”. Lub „Ale jest ubrany!”. Albo: „Nie zatrzymam się, po prostu się do niego uśmiechnę i będę szedł dalej”.
W efekcie Twój wewnętrzny język lub określone myślenie to tylko rozmowa, którą prowadzisz ze sobą. Jednak ma ona duży wpływ na sposób, w jaki odnosisz się do otaczającego Cię świata. Co więcej, mówi wiele o tym, jak traktujesz siebie.
Dynamika tego wewnętrznego dialogu warunkuje to, jak stawiasz czoła konfliktom i przeszkodom. Zatrzymaj się i pomyśl przez chwilę. Jak zwracasz się do siebie, jak oceniasz siebie i jak oceniasz innych? Czy oceny są negatywne czy pozytywne? W poniższym artykule porozmawiamy o terapeutycznej sile języka wewnętrznego i o tym, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę.
Język wewnętrzny
Lew Wygotski, podobnie jak Michaił Bajtin, rozumiał wewnętrzny język jako wewnętrzny instrument. Oboje postrzegali to jako subiektywną relację i komunikację z samym sobą. Język ten ma swoje podstawy w pierwszych etapach życia. Język niemowlęcia jest zwykle zewnętrzny i nie zawiera zbyt wielu filtrów. Następnie stopniowo staje się językiem wewnętrznym.
Według Wygotskiego język zewnętrzny to język, którego używasz do zwracania się do innych. Z drugiej strony język wewnętrzny jest skierowany do Ciebie. Dlatego język wewnętrzny to doświadczenie wewnętrznego mówienia w ciszy. Wygotski określa to jako język bez dźwięku, myśl werbalną.
„Mowa wewnętrzna nie jest wewnętrznym aspektem mowy zewnętrznej — jest funkcją samą w sobie. Ale podczas gdy w mowie zewnętrznej myśl jest ucieleśniona w słowach, w mowie wewnętrznej słowa umierają, gdy przedstawiają myśli”.
– Lew Wygotski
Czy Twój wewnętrzny język Cię definiuje?
Luis Rojas, psychiatra i autor, napisał książkę Somos Lo Que Hablamos (Jesteśmy tym, co mówimy). Twierdzi, że „myśli są częścią naszej codziennej dynamiki, tego, co mówimy i jak siebie oceniamy. Czasami nie zwracamy wystarczającej uwagi na te wewnętrzne monologi, a mimo to mogą one być tak samo destrukcyjne, jak i pozytywne”.
Z tego powodu wewnętrzny dialog, który utrzymujesz, wpływa na to, jak postrzegasz to, co dzieje się wokół Ciebie. Pośrednio wpływa to również na sposób, w jaki reagujesz.
Na przykład, jeśli myślisz i mówisz sobie, że wszystko, co Ci się przytrafia, wynika z tego, że jesteś bezużyteczny i niezdarny, napotkasz więcej trudności do przezwyciężenia. Te przeszkody powstają, ponieważ traktujesz swój wewnętrzny dialog jako stabilny i wewnętrzny. Co więcej, ponieważ pozostaje on w Tobie, trudno jest komukolwiek mu zaprzeczyć.
„Jestem przekonany, że mówienie jest najskuteczniejszą ludzką aktywnością, która chroni zdrową samoocenę, zarządza naszym życiem, cieszy się współistnieniem i naszymi romantycznymi związkami oraz stymuluje naturalne mechanizmy, które ułatwiają dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne”.
-Luis Rojas-
Terapeutyczna moc Twojego wewnętrznego języka
Kontynuując poprzednią myśl, sposób, w jaki mówisz do siebie, określa, jak postrzegasz to, co Cię otacza. W tym zakresie profesor Ethan Kross przeprowadził serię eksperymentów na Uniwersytecie Michigan. Doszedł do wniosku, że ludzie, którzy mówili do siebie w pozytywny sposób, odnosili większe sukcesy, wykazywali większe bezpieczeństwo i postrzegali siebie jako szczęśliwszych.
Dlatego dialog wewnętrzny może mieć zarówno działanie lecznicze, jak i szkodliwe, w zależności od rodzaju języka, jaki ustalisz. Z tego powodu terapia ma tendencję do pracy z komunikacją wewnętrzną, ponieważ wpływa ona na rozwój terapii. Czasami zmiany w wewnętrznym dialogu generują lepsze samopoczucie. Stąd jest to cel interwencji w terapii.
Język wewnętrzny ma moc terapeutyczną. Na przykład mówienie do siebie z pozytywnej perspektywy, próba przełamania tego, co się z Tobą dzieje, i próba zrozumienia, jak wewnętrznie funkcjonujesz, daje efekt terapeutyczny.
Język wewnętrzny jest niezwykle ważny, ponieważ w dużej mierze warunkuje Twoje samopoczucie. Z tego powodu powinieneś zbadać swój sposób komunikowania się ze sobą i obserwować jego efekty. Równie dobrze może to być pierwszy krok, który uniemożliwi Ci bycie w wielu okazjach swoim największym wrogiem.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Alonso, L. (1994). “Lev Vygotsky: el lenguaje interior”. Memorias del IV Congreso Nacional de Filosofía. Tomo I.