Czy mamy wpływ na własne szczęście?

Czy mamy wpływ na własne szczęście?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Czy szczęście jest przypadkowe? Czy w jakiś sposób można na nie wpłynąć? Dlaczego wydaje się, że niektóre osoby urodziły się pod szczęśliwą (lub nieszczęśliwą) gwiazdą? Czy mamy wpływ na własne szczęście? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania opierając się na najnowszych badaniach.

Przypadek i szczęście stanowią część Twojego życia od samego momentu Twoich narodzin. Nie wybierasz czasu, miejsca, ani rodziny, w której się rodzisz. To samo tyczy się wielu doświadczeń, które czekają na Ciebie na Twojej życiowej drodze.

Na pierwszy rzut oka wydaje się zapewne, że wszystko w Twoim życiu jest zależne od losu. Jednak okazuje się, że możemy mieć wpływ na własne szczęście.

Chociaż ludzie lubią bezmyślnie szastać słowem “szczęście” na prawo i na lewo, to ta idea wcale nie jest taka łatwa do zdefiniowania. Można powiedzieć, że wiąże się z przypadkowymi wydarzeniami lub okolicznościami, które wpływają w sposób pozytywny lub negatywny na Twoje życie.

Fartem byłaby wygrana w loterii, a pechem – zgubienie zwycięskiego losu.

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym czy szczęście jest tak przypadkowe jak się wydaje? Na to pytanie nie sposób udzielić definitywnej odpowiedzi, ale niektórzy badacze zebrali kilka ciekawych założeń związanych z tym tematem.

Wiemy, że Szczęście pisane wielką literą, takie jak na przykład w loterii, jest w większości determinowane przez los. Jednak codzienne szczęście często jest bardziej zależne od Twoich umiejętności i inteligencji.

“Złota szansa, której poszukujesz, znajduje się w Tobie. Nie znajduje się w Twoim otoczeniu; nie mieści się w szczęściu ani w przypadku, ani też w pomocy innych; jest tylko w Tobie.”

-Orison Swett Marden-

Szczęście i przeciwności

Jeśli przyjrzałabyś się biografiom słynnych osób, zauważyłabyś, że większość z nich w trakcie swojego życia stawiało czoła licznym przeciwnościom losu. Co więcej, niewiele z nich zostałoby uznanych za “szczęśliwych” w zwyczajowym znaczeniu tego słowa, a ich osiągnięć nie sposób przypisać zwykłemu przypadkowi.

Jednak wydaje się, że ta zasada nie ma zastosowania w naszym codziennym życiu. Fizycy Alessandro Pluchino i Andrea Rapisarda wraz z ekonomistą Alessio Biondo przeprowadzili badanie na temat szczęścia, podczas którego obserwowali losy tysiąca uczestników na przestrzeni czterdziestu lat. Ich cel stanowiło określenie sukcesu ekonomicznego każdego z uczestników.

Wyniki były niepokojące. Koniec końców okazało się, że w najlepszej sytuacji finansowej wcale nie znajdowały się najbardziej utalentowane jednostki. Czynnikiem, który zdawał się mieć największy wpływ, było szczęście. Najbardziej utalentowane osoby osiągały określony poziom dobrobytu, ale prawdziwy sukces osiągnęli Ci, którym dopisało szczęście.

Szczęście i logika

Co to oznacza w kwestii szczęścia? Z jednej strony mamy mężczyzn i kobiety, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój społeczeństwa, a wswoim życiu stawiali czoła licznym przeciwnościom losu. Z drugiej strony mamy średnio utalentowane osoby, które osiągnęły ogromny sukces finansowy ponieważ, zgodnie z wynikami badania, mieli szczęście.

Czy w tym równaniu czegoś brakuje? Być może – a przynajmniej tak twierdzi dr Christian Busch, autor książki The Serendipity Mindset: The Art and Science of Creating Good LuckDr Busch jest również uznawany za jednego ze 100 najbardziej wpływowych myślicieli na świecie według The Economist,  Diplomatic Courier Magazine, Ideas People i Davos 50.

Busch przekonuje, że klucz mieści się w enigmatycznym słowie, którego używa w swoim tytule: serendipity, co oznacza w wolnym tłumaczeniu szczęśliwe zbiegi okoliczności. Twierdzi, że takie przebłyski szczęścia nie muszą wcale być przypadkowe.

Według Buscha chodzi o odnajdowania znaczenia w tym, co nieoczekiwane i w zbiegach okoliczności. Musisz również być gotowa wykorzystywać takie momenty. Najlepsze jest jego przekonanie, że jest to umiejętność, nad którą można pracować i którą można rozwijać. Tym samym teoretycznie można zwiększyć ilość szczęścia w swoim życiu.

Kobieta przyglądająca się motylowi - wpływ na własne szczęście

Nasz wpływ na własne szczęście: poszukiwanie możliwości

Dr Busch wierzy również, że szczęście to kwestia perspektywy. Fart ma tendencję do “opuszczania” Cię, gdy Twoje pragnienie oddala Cię od rzadziej wybieranej ścieżki. Innymi słowy, kiedy lęk przed nieznanym zaczyna przejmować władzę nad Twoim zachowaniem.

Nieoczekiwane nie pojawia się po to, aby sprawiać problemu. Zamiast tego ma pokazać Ci prawdy, które w przeciwnym razie mogłyby Ci umknąć. Nieoczekiwane często kryje w sobie podarunek fortuny, jeśli tylko jesteś gotowa go przyjąć.

Zaakceptowanie niedoskonałości rzeczywistości, znajdowanie odpowiedzi w swoich błędach i odpowiadanie z wyobraźnią i kreatywnością na nieprzewidziane okoliczność to prawdziwe cegły, z których buduje się szczęście.

I właśnie tu zbiegają się ze sobą historie o wielkich postaciach z kart historii oraz nie aż tak utalentowanych ale bardzo bogatych osobach. To, co ich ze sobą łączy, to doskonała umiejętność radzenia sobie z nieoczekiwanym.

Inne osoby nie radzą sobie aż tak dobrze, ponieważ chcą żyć w świecie rzeczy pewnych. Właśnie wtedy ich potencjał wchodzi w stagnację. Nie są w stanie ujrzeć diamentów, które lśnią w mroku chaosu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rovira, A., & Trías de Bes, F. (2004). La buena suerte. Barcelona: Empresa Activa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.