Twój terapeuta - co chciałby, żebyś wiedział

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy Twój terapeuta naprawdę się o Ciebie troszczy i chce, abyś wyzdrowiał? Oto kilka rzeczy, które Twój terapeuta chciałby, abyś wiedział.
Twój terapeuta - co chciałby, żebyś wiedział
Sharon Laura Capeluto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sharon Laura Capeluto.

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia, 2023

Istnieje metafora, która doskonale opisuje rolę, jaką w Twoim życiu może odegrać Twój terapeuta. Wyobraź sobie, że ty i Twój terapeuta jesteście dwoma wspinaczami, z których każdy wspina się na inną górę. Góry są bardzo blisko siebie. Terapeuta widzi ścieżkę, która może pomóc Ci lepiej wspiąć się na szczyt Twojej góry. Nie dlatego, że jest mądrzejszy od ciebie, albo dlatego, że wspinał się już wcześniej, ale dlatego, że znajduje się w pozycji, w której widzi rzeczy, których Ty nie możesz dostrzec.

W relacji terapeutycznej jedyną przewagą terapeuty nad tobą jest perspektywa. Chociaż może on poprowadzić Cię ścieżką, którą dla Ciebie wytyczył, nie wejdzie na szczyt góry za Ciebie. Rzeczywiście, tylko Ty możesz wybrać życiową ścieżkę, którą chcesz obrać. W konsekwencji najtrudniejsze zadanie spada na Ciebie.

Bycie terapeutą to wspaniała praca. Terapeuci angażują się w życie ludzi, aby przeprowadzić ich przez trudne chwile i pomóc im poczuć się lepiej. Ich praca polega na udzielaniu rzetelnego wsparcia, opartego na wiedzy wyniesionej z doświadczenia i lat nauki.

Istnieje jednak kilka kwestii, o których Twój terapeuta chciałby, żebyś wiedział. Wspomnimy o nich w dalszej części artykułu.

Mężczyzna podczas psychoterapii
Praca Twojego terapeuty może mieć znaczący wpływ na Twoje życie.

Twój terapeuta naprawdę chce, abyś poczuł się lepiej

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy Twój terapeuta naprawdę troszczy się o Ciebie i chce, aby Twój dyskomfort ustąpił? Odpowiedź brzmi: tak. Przynajmniej w 99% przypadków jego zainteresowanie obserwowaniem, jak Twoja sytuacja się poprawia, jest autentyczne. Chce on, aby Twój proces psychoterapeutyczny działał, nie tylko po to, aby spełnić własne cele, ale też dlatego, że współczuje Ci i szczerze pragnie poprawy Twojej sytuacji.

Terapeuta pozna Twoją historię, największe lęki oraz najciemniejsze i najjaśniejsze strony Twojej osobowości. Wie on, ile wysiłku wkładasz w swój proces terapeutyczny. Jest też świadomy Twoich najgłębszych pragnień. Oczywiście chce, żeby Twoja sytuacja się poprawiła.

Myśli on o Twoim przypadku pomiędzy sesjami

Praca terapeuty nie ogranicza się jedynie do przestrzeni terapeutycznej. Obejmuje proces, przez który Ty, jako pacjent, przechodzisz każdego dnia zarówno w trakcie sesji, jak i poza nią. Zastanawiasz się nad swoimi emocjami i zachowaniami, wykonujesz ćwiczenia, które zasugerował Ci terapeuta i korzystasz z narzędzi, z którymi zapoznałeś się podczas sesji terapeutycznych. W podobny sposób Twój terapeuta również kontynuuje pracę nad Twoim procesem w różnych momentach, poza spotkaniami z Tobą.

Twój terapeuta myśli o Twoim przypadku i pracuje nad różnymi strategiami promowania Twojego dobrego samopoczucia. Co więcej, możesz przyjść mu na myśl, gdy czyta książkę, która dotyczy Twojego konkretnego problemu lub gdy przechodzi on kolejne kursy szkoleniowe.

Prawdą jest, że prawdopodobnie Ty myślisz o nim więcej niż on o Tobie. Nie jesteś przecież jego jedynym pacjentem, ale on jest Twoim jedynym terapeutą. Z całą pewnością jednak pamięta on o Tobie i chce Ci pomóc. W rzeczywistości większość profesjonalistów pracuje nad każdym przypadkiem poza samymi sesjami terapeutycznymi, aby dostosować plan działania do zmian, które zachodzą u pacjentów każdego tygodnia.

Czasami musi powiedzieć Ci to, czego nie chcesz usłyszeć

Czasami po komentarzu terapeuty możesz doświadczyć uczucia gniewu lub głębokiego smutku. Być może pomyślisz sobie: „Dlaczego mi to powiedział?” lub: Dlaczego mnie prowokuje? Wygląda na to, że chce, abym był smutny”.

Jednak Twój terapeuta nie lubi mówić Ci krzywdzących rzeczy lub składać naprawdę trudnych propozycji. Wręcz przeciwnie, zachęca Cię do wykonywania trudnych, skomplikowanych i nieprzyjemnych zadań, ponieważ wie, że na dłuższą metę poczujesz się dzięki temu lepiej i z całą pewnością na tym skorzystasz. Dlatego czasami musi użyć jasnych, konkretnych – czasem wręcz szorstkich – słów, abyś poczuł niezbędną motywację do działania.

Twój terapeuta też jest człowiekiem

Oznacza to, że ma on też emocje. Niemniej jednak podczas swojej własnej podróży ku rozwojowi musiał nauczyć się je kontrolować i opanowywać. Dzieje się tak dlatego, że aby właściwie prowadzić proces terapeutyczny pacjenta, terapeuta musi utrzymać swoje uczucia na wodzy. Nie oznacza to, że Twój terapeuta pozostaje niewzruszony w obliczu Twoich emocji i tego, co przeżywasz. Niewątpliwie wielokrotnie podczas terapii to, co mówisz i przeżywasz wywiera na niego głęboki wpływ. Jest on również naprawdę zadowolony, gdy przychodzisz na sesję z dobrymi wieściami.

Twój terapeuta jest tylko człowiekiem. Oznacza to, że oprócz żywienia uczuć, popełnia on też błędy. Zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Co więcej, czuje się naprawdę sfrustrowany w obliczu tych właśnie pomyłek. Niejednokrotnie zastanawia się, czy to, co powiedział Ci podczas sesji, było właściwe, czy też mógł inaczej podejść do tematu.

Krótko mówiąc, jak każdy inny człowiek, terapeuta popełnia błędy i się z nich uczy. W rzeczywistości sam ms miejsca, do których uczęszcza i specjalistów, których prosi o pomoc, gdy uznaje to za konieczne.

Terapeuta nie powie Ci dokładnie, co robić

Jeśli uważasz, że Twój terapeuta udzieli Ci ścisłych instrukcji na temat tego, co powinieneś zrobić, będziesz rozczarowany. Twój terapeuta nie udzieli Ci tego typu rad ani nie podejmie za Ciebie życiowych decyzji. Zamiast tego pomoże Ci uporządkować myśli, abyś sam mógł wziąć odpowiedzialność za swoje życie.

Twój terapeuta może przedstawić Ci swój punkt widzenia, aby naświetlić Ci kwestie, których do tej pory nie brałeś pod uwagę. Niemniej jednak jego rolą nie jest rozwiązywanie Twoich problemów. W rzeczywistości jednym z głównych celów terapii jest rozwijanie u pacjenta samodzielności.

Terapeuta nie ma wszystkich odpowiedzi

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Twój terapeuta nie powie Ci dokładnie, co masz robić, ponieważ on sam również nie zna wszystkich odpowiedzi. Choć wygodnie byłoby dysponować magicznym zaklęciem, takim jak na przykład Wingardium leviosa (dla fanów Harry’ego Pottera), i sprawić, by Twoje problemy zniknęły natychmiast, taka opcja nie istnieje. Podobnie rzecz się ma z innymi profesjonalistami, takimi jak dietetycy, lekarze innych specjalizacji, a nawet prawnicy. Nikt nie dysponuje magicznym zaklęciem na rozwiązanie problemów. Nikt też nie ma odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania.

Większość profesjonalistów to bogactwo mądrości, gdyż od lat praktykują swój zawód. Jest to mądrość, która może Ci pomóc, ale niekoniecznie dostarczy dokładnie tych odpowiedzi, których szukasz.

Kobieta podczas psychoterapii
Twój terapeuta nie powie Ci dokładnie, co masz robić, ale pomoże Ci poszukać drogi do rozwiązania Twoich wątpliwości.

Twój terapeuta wie, że jesteś wartościową osobą

Jest on w pełni świadomy Twoich mocnych stron i jest zainteresowany ich dodatkowym wzmocnieniem. Podczas pierwszych sesji zwraca on szczególną uwagę na to, jakie są Twoje zalety i atuty. W rzeczywistości, w celu zaoferowania dobrego leczenia psychoterapeutycznego, Twój terapeuta poświęca czas i energię, aby naprawdę jasno określić, w czym wyróżniasz się od innych. Dzięki temu pomoże Ci wypracować narzędzia niezbędne do dalszego rozwoju.

Już od pierwszej sesji z terapeutą będziesz w stanie skorzystać z wielu cennych elementów składających się na Twoją osobowość. Nad innymi z kolei będzie trzeba popracować. Twój terapeuta chce uświadomić Ci, jak możesz wykorzystać cały Twój potencjał. Chce również pomóc Ci zaakceptować, jak cenną jesteś osobą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.