Twój styl przetwarzania emocjonalnego – czy można go poprawić?

Jak radzisz sobie z trudnymi emocjami? Czy trzymasz je pod kluczem i udajesz, że nic się nie dzieje? A może dajesz się ponieść złości i frustracji? Pamiętaj, dobre przetwarzanie emocjonalne pozwoli Ci żyć lepiej.

dziewczyna myśli o swoim stylu przetwarzania emocjonalnego

Jaki styl ubierania się preferujesz? Jakie jedzenie lubisz najbardziej? Wszyscy mamy pewne gusta, wzorce zachowań i cechy osobowości. To samo dzieje się w sferze emocjonalnej – istnieją ogromne indywidualne różnice w sposobie, w jaki przetwarzamy nasze emocje. Tak naprawdę każdy z nas jest pod tym względem wyjątkowy. Czy wiesz, jaki jest Twój styl przetwarzania emocjonalnego?

Można powiedzieć, że każda rodzina promuje własne formy przetwarzania emocjonalnego. W niektórych domach panują spory i represje. Z drugiej strony w innych brakuje filtrów i regulacji stanów wewnętrznych. Skrajności nigdy nie są dobre i istnieje coraz mniej zdrowych sposobów radzenia sobie z emocjami.

Problem polega na tym, że możesz nie być świadomy, jak reagujesz na to, czego doświadczasz w sobie. Być może łatwiej jest Ci wyjaśnić, jaki jest Twój ulubiony gatunek literacki, niż określić swój styl przetwarzania emocjonalnego. Niemniej jednak znajomość własnego stylu przetwarzania emocji może być naprawdę praktycznym narzędziem do radzenia sobie w skomplikowanych sytuacjach.

Życie w zgodzie ze swoimi emocjami uchroniłoby Cię przed wpadnięciem w czarną dziurę lęku, depresji i wielorakich form cierpienia psychicznego.

Zły człowiek ze słabym przetwarzaniem emocjonalnym
Identyfikacja stanu emocjonalnego może być złożonym procesem. To dlatego, że mogłeś spędzić życie tłumiąc swoje uczucia lub dając się ponieść temu, co czujesz.

Styl przetwarzania emocjonalnego – różne rodzaje

Styl przetwarzania emocjonalnego definiuje sposób, w jaki radzisz sobie z tym, co czujesz w każdej innej chwili i sytuacji. Dzięki temu mechanizmowi rozwijasz szereg reakcji, za pomocą których dążysz do adaptacji i dobrego samopoczucia. Chociaż jest to łatwe do zrozumienia, trudniej to jednak wykonać.

Tak naprawdę tego rodzaju zachowanie wymaga przede wszystkim odpowiedniej znajomości emocji. Niestety, często jest to coś, czego nigdzie nas nie uczą. Wspomnieliśmy wcześniej o rodzinie. Do pewnego stopnia sposób, w jaki reagujesz na każdą emocję, wynika z tego, co widziałeś i czego nauczyłeś się w domu rodzinnym.

Jeśli wychowałeś się w dysfunkcyjnym, trudnym lub zaniedbującym środowisku rodzinnym, będziesz nosił nieświadome i zniekształcone schematy dotyczące przetwarzania emocji. Ci, którzy nie są w stanie przetworzyć swoich przeżyć emocjonalnych, są skazani na życie w niewoli lęków, natrętnych myśli, braku kontroli impulsów, a nawet obsesji.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Bernie (Szwajcaria) podkreślają znaczenie tego mechanizmu dla skuteczniejszego postępu w każdym procesie psychoterapeutycznym. Jak więc odkryć, jaki jest Twój styl przetwarzania emocjonalnego? Dowiedz się tutaj.

1. Unikanie: odkładanie na bok tego, co czujesz

Unikanie to zachowanie, które wzmacnia wiele patologicznych wzorców. Oznacza to, że jeśli się czegoś boisz, po prostu tego unikasz. Tak więc, jeśli czujesz się smutny, możesz spróbować uciec od tej emocji, idąc na imprezę. Lub, jeśli czujesz niepokój, możesz iść na zakupy lub napić się alkoholu.

Jednak brak chęci nawiązania kontaktu ze swoimi emocjami i próba ich uniknięcia sprawia, że Twój dyskomfort staje się chroniczny. Jest to najpowszechniejsza forma przetwarzania emocjonalnego. Nieprzywiązywanie wagi do tego, co czujesz, próbując zastąpić każdą emocję ucieczką, jest naprawdę powszechne.

2. Outsourcing: uwolnienie emocji

Ten mechanizm jest widoczny u małych dzieci z wybuchowymi napadami złości. Jeśli dasz się ponieść emocjom, bez jakichkolwiek filtrów i barier, będą Cię czekać poważne konsekwencje. Nierzadko zdarza się, że dorośli wyładowują swoją złość i frustrację na innych.

Nie jest też niczym niezwykłym kierowanie się irracjonalnymi lękami, które całkowicie ograniczają Twoje życie. To kolejny przykład tego, jak słaba regulacja emocji powoduje konflikt między Tobą a innymi i uniemożliwia Ci osiągnięcie Twoich celów.

Kiedy dajesz się ponieść emocjom, często zachowujesz się w sposób, którego później żałujesz.

3. Tłumienie: połykanie tego, co boli

Inną bardzo powszechną formą przetwarzania emocji jest tłumienie. W tym przypadku internalizujesz swoje emocje, tłumisz je i udajesz, że ich nie ma. Tłumienie to nie to samo co unikanie. Nie uciekniesz od swojego smutku, strachu lub udręki za pomocą zachowań, które generują przypływ dopaminy, aby wyprzeć (zapomnieć) to, co boli.

W tłumieniu lub internalizacji nie ma ucieczki. Ograniczasz się do zamknięcia się i pójścia dalej. Jednym z przykładów jest brak reakcji na tych, którzy Cię denerwują i obrażają. Powstrzymywanie emocji powoduje somatyzację i stopniowy rozwój depresji lub zaburzeń lękowych.

4. Egodystonia: nie wiesz, co zrobić z tym, jak się czujesz

Egodystonia pojawia się, gdy jest jakiś wewnętrzny aspekt Twojej osoby, z którym nie czujesz się dobrze. Czujesz brak harmonii i brak równowagi, co sprawia, że odczuwasz dyskomfort. Podczas przetwarzania emocjonalnego możesz tak naprawdę nie wiedzieć, co zrobić z emocjami, które odczuwasz.

Wiesz, że jest tam Twoja rozpacz, a melancholia i smutek bardzo Ci ciążą. To niekomfortowa i rozpaczliwa sytuacja. Ale nie wiesz, co zrobić ze swoimi emocjami, jak nimi zarządzać, regulować i łagodzić ich obecność. Może to prowadzić do poszukiwania mechanizmów łagodzących, które nie zawsze są zdrowe lub przydatne.

5. Regulacja pozytywna: równowaga emocjonalna jako źródło dobrego samopoczucia

Jeśli chodzi o dbanie o swoje zdrowie psychiczne, najważniejszym aspektem jest prawidłowe przetwarzanie emocjonalne. Umiejętność adaptacyjnego wykorzystywania i regulowania tego, co czujesz, daje Ci moc, poczucie kontroli i dobre samopoczucie. W końcu świat, Twoje relacje i Twoje codzienne życie są pełne wyzwań i złożoności, z którymi musisz wiedzieć, jak sobie poradzić.

Kiedy możesz wyrazić to, co czujesz, podejmujesz lepsze decyzje, skuteczniej odnosisz się do innych i możesz stawić czoła przeciwnościom losu z większym opanowaniem. Na szczęście możesz nad tym pracować.

kobieta w słońcu
Przetwarzanie emocji jest jak rozplątywanie motka pełnego węzłów. Musisz poruszać się powoli, świadomy każdego kroku.

Jak poprawić swoje przetwarzanie emocjonalne?

Nie przyszedłeś na świat obdarzony inteligencją emocjonalną ani umiejętnością konsekwentnego zarządzania emocjami. Zacząłeś od prób i błędów i stopniowo udało Ci się wziąć odpowiedzialność za cały swój emocjonalny wszechświat. Ta ogromna paleta doznań i stanów psychofizycznych jest jak chaotyczny kłębek nici, który trzeba umieć rozplątać.

Jeśli chcesz poprawić swoje przetwarzanie emocjonalne, rozważ następujące kroki. Są to naprawdę podstawowe wskazówki, ale ułatwią Ci podróż w kierunku równowagi psychicznej.

Opieka emocjonalna

Zwróć uwagę na to, co czujesz i wejdź w kontakt ze swoimi emocjami oraz z tym, co mówi Ci ciało i umysł. Nie wypieraj swoich emocji i nie unikaj ich. Ich misją jest przekazanie Ci wiadomości, której powinieneś wysłuchać. Zachowaj otwarty umysł i połącz się ze sobą.

Zaakceptuj to, co czujesz, bez oceniania

Twoje emocje nie są ani dobre, ani złe. To tylko stany psychofizyczne pełne znaczenia, które określają, jak się czujesz w danym momencie. Nic więcej. Nie jesteś swoimi emocjami, jesteś osobą, która je zawiera i dlatego musisz zaakceptować to, co czujesz, bez oceniania i krytykowania siebie. To, czego doświadczasz, ma swój powód.

Oznacz i analizuj swoje emocje

Kiedy zidentyfikujesz emocje, które odczuwasz i zaakceptujesz je, to nadejdzie czas, kiedy weźmiesz za nie odpowiedzialność. Podejmij wysiłek i spróbuj zdefiniować i nazwać to, czego doświadczasz, a później zrozumiesz, co się z Tobą dzieje.

Jeśli czujesz złość i frustrację, zadaj sobie pytanie: dlaczego? Co się stało, że tak się czujesz?

Moduluj i działaj zgodnie z tym, co czujesz

Modulowanie emocji oznacza nie dać się im ponieść, ale słuchać ich, łagodzić ich intensywność i zastanawiać się nad reakcją. Co mógłbyś zrobić, żeby poczuć się lepiej? Jaką strategię możesz zastosować, aby rozwiązać problem, który Cię boli lub niepokoi?

Pamiętaj, aby nie odkładać na jutro emocji, które odczuwasz dzisiaj. Skuteczne przetwarzanie emocji pozwoli Ci cieszyć się życiem o wiele bardziej.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Brintzinger M, Tschacher W, Endtner K, Bachmann K, Reicherts M, Znoj H, Pfammatter M. Patients’ style of emotional processing moderates the impact of common factors in psychotherapy. Psychotherapy (Chic). 2021 Dec;58(4):472-484. doi: 10.1037/pst0000370. Epub 2021 Sep 2. PMID: 34472933.
  • Martins-Klein B, Alves LA, Chiew KS. Proactive versus reactive emotion regulation: A dual-mechanisms perspective. Emotion. 2020 Feb;20(1):87-92. doi: 10.1037/emo0000664. PMID: 31961184.
  • McRae K, Gross JJ. Emotion regulation. Emotion. 2020 Feb;20(1):1-9. doi: 10.1037/emo0000703. PMID: 31961170.
  • Tyng CM, Amin HU, Saad MNM, Malik AS. The Influences of Emotion on Learning and Memory. Front Psychol. 2017 Aug 24;8:1454. doi: 10.3389/fpsyg.2017.01454. PMID: 28883804; PMCID: PMC5573739.
Scroll to Top