Tryb goblina: słowo roku 2022

Czy masz dość prób dostosowania się do standardów społecznych? Masz dość pracy nad celami, które prowadzą donikąd? Jeśli tak, prawdopodobnie doświadczasz nowego zjawiska, które zostało zidentyfikowane i nazwane słowem roku.

Dziewczyna w trybie goblina

Jak się ostatnio czułeś? Czy zauważyłeś, że przeskakujesz tylko z uczucia frustracji do wyczerpania? Czy masz czasem niemal nieodpartą ochotę krzyczeć, uciekać od wszystkiego, co znajome i łamać zasady? Jeśli tak, to na pewno z przyjemnością dowiesz się, że nie jesteś jedyny. Twój stan ma swoją nazwę: tryb goblina.

Co roku w grudniu Oxford English Dictionary ogłasza najpopularniejsze ostatnich 12 miesięcy. Słowa te zwykle kojarzą się z nowymi trendami w dzisiejszym społeczeństwie. W 2022 roku instytucja ta umożliwiła szerokiemu ogółowi wybór najpopularniejszego terminu.

Termin tryb goblina wybrało 93 procent głosujących. Wywołało to u wielu osób uczucie zaskoczenia, a nawet szoku. Dlaczego wybrano ten zwrot? Co było w nim takiego szczególnego? Nie jest to nawet nowy termin. Po raz pierwszy pojawił się na Twitterze w 2009 roku. Jednak dopiero w 2022 roku, kiedy wyszliśmy z pandemii, zadomowił się w zbiorowej nieświadomości.

Poniżej wyjaśnimy, co to oznacza. Może się nawet okazać, że identyfikujesz się z tym stanem w tej chwili.

Tryb goblina opisuje nasz obecny stan zdrowia psychicznego. Wielu z nas doświadcza pewnych uczuć udręki, przeciążenia, apatii i stresu.

człowiek w trybie goblina
W ostatnich miesiącach czuliśmy się przytłoczeni naszymi oczekiwaniami społecznymi.

Tryb goblina: termin opisujący Twoje samopoczucie

Bez wątpienia pandemia zmieniła życie każdego z nas. Czy podczas tych dwóch lat, w których wszyscy byliśmy zamknięci, rzadko kiedy patrzyłeś w lustro, aby zwrócić uwagę na swój wyraz twarzy lub to, jak wyglądałeś? Jeśli tak, prawdopodobnie wpłynęło to na Twoje zdrowie psychiczne.

Tryb goblina opisuje złożony stan umysłu. Łączy wyczerpanie z uczuciem udręki i pobłażania sobie oraz pragnieniem ucieczki od wszystkiego. Czujesz się dokładnie tak, jakbyś stał się goblinem. Wykazujesz zachowania hedonistyczne, ale jednocześnie nie możesz uciec od uczucia stresu, przeciążenia i przygnębienia.

Jeśli obejrzysz filmy na TikToku, oznaczone tym terminem, znajdziesz naprawdę graficzny opis trybu goblina. Zobaczysz wielu młodych ludzi tańczących tak, jakby nikt na nich nie patrzył. Jest też mnóstwo ludzi jedzących śmieciowe jedzenie, jakby jutra miało nie być.

Jednak za tym terminem kryje się mroczny i niebezpieczny element związany ze zdrowiem psychicznym. Ten goblin nie zawsze jest miły lub zabawny, a jeśli pozwolisz mu się ponieść, zobaczysz, jak złowrogi potrafi być.

Podczas gdy krasnoludki przynoszą pozytywną magię, dobre znaki i radość, gobliny to brzydkie i groteskowe duszki, które często są psotne, a czasem złośliwe.

Jako gobliny chcemy uwolnić się od norm społecznych

Oxford English Dictionary definiuje termin „tryb goblina” jako „rodzaj osoby, która bez skrupułów pobłaża sobie, jest leniwa, niechlujna lub chciwa, zazwyczaj w sposób, który odrzuca społeczne normy lub oczekiwania”. Ta definicja opisuje rzeczywistość, której doświadcza obecnie wiele osób w wyniku wszystkiego, co wydarzyło się w ostatnich latach.

Pandemia, niepewność, kryzysy gospodarcze i moralne… Większa część populacji czuje się znużona. Jest to stan, który wynika z frustracji związanej z niemożnością osiągnięcia naszych podstawowych celów. Wiąże się to również z pewnego rodzaju postrzeganiem rzeczywistości, związanym ze sztucznością płynącą z mediów społecznościowych.

Przez długi czas byliśmy zakotwiczeni w niemożliwych kanonach piękna i sprzecznych poglądach na temat sukcesu. Jednak lata pandemii skłoniły nas do przeformułowania naszego postrzegania warunków, które jeszcze nie tak dawno nas zniewalały. Tryb goblina zachęca nas do odrzucenia fałszywego i niezrównoważonego stylu życia i wybrania zdrowszej alternatywy.

Przynajmniej taka jest pozytywna strona tych słów.

Mniej przyjazne znaczenie

Z drugiej strony są tacy, u których tryb goblina objawia się jako rodzaj zaniedbania. Oznacza to, że sposób, w jaki biorą odpowiedzialność za swoje życie, opiera się na apatii i letargu. Jest to stan, w którym wydaje się, że nic nie ma znaczenia i ludzie stopniowo zbliżają się do zaburzeń lękowych lub depresji. Eksperci ostrzegają, że ten rodzaj goblinów odzwierciedla stan psychiczny części populacji.

Nie można zignorować faktu, że, jak opisano w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Saragossie (Hiszpania) i Uniwersytet Nowej Południowej Walii (Australia), problemy psychiczne w wyniku pandemii uległy pogorszeniu. Może to spowodować, że nasze wewnętrzne gobliny staną się, bez naszej wiedzy, wrogie.

Oto jak zwykle objawia się Twój wewnętrzny goblin:

  • Przekonuje Cię, że lepiej jest zostać w łóżku, unikając kontaktów towarzyskich.
  • Mówi Ci, żebyś poszedł do łóżka i wstał następnego dnia w tych samych ubraniach. Stopniowo sprawia, że tracisz chęć nawet do zawracania sobie głowy ubieraniem się.
  • Mówi Ci, żebyś przestał dbać o swoją dietę i zamiast tego zjadł pierwszą rzecz, którą znajdziesz w lodówce. Jeśli będzie to śmieciowe jedzenie, to jeszcze lepiej.
  • Przekonuje Cię, że wiele celów, które wcześniej sobie wyznaczyłeś, nie jest już ważnych. Dlatego dajesz się ponieść apatii i drażliwemu nastrojowi; goblinowi, któremu wszystko jest po prostu obojętne.

„Nauczyłem się dzisiaj nowego wyrażenia: wejście w tryb goblina. Zamierzam używać go przy każdej okazji”.

-Stephen King na Twitterze 6 grudnia 2022 r.-

Zadowolona kobieta w trybie goblina
Czasami jesteśmy zmuszeni do zmiany i nabycia nowych nawyków w stresujących sytuacjach. Tryb goblina sugeruje, abyśmy zredukowali nasze oczekiwania i nasze wyidealizowane ja.

Przytul swojego goblina w zdrowy sposób, a stanie się Twoim przyjacielem

Żyjemy w czasach, które wielu określa jako permakryzys. Innymi słowy, jesteśmy uwięzieni w warstwie, w której jeden kryzys nakłada się na następny i tak dalej. Wielu z nas zdecydowało się aktywować tryb goblina, jako rodzaj mechanizmu radzenia sobie w tej złożonej codzienności. Jednak jeśli chodzi o objęcie swojego wewnętrznego goblina, powinieneś spróbować zrobić to w najzdrowszy możliwy sposób.

Nie bądź więźniem zaniedbania, prokrastynacji i apatii. To tylko zamknie Twoje okna na świat. Przestań podążać za oczekiwaniami innych. Zamiast tego weź się za siebie. Bądź trochę niegrzeczny i powiedz stanowcze „nie” idealizacji, potrzebie pokazywania swojej najlepszej wersji przez wyrafinowane filtry.

Zdecyduj się na autentyczność pokazania się takim, jakim naprawdę jesteś. Zaakceptuj rzeczywistość bez potrzeby słodzenia jej. Przeszedłeś już wystarczająco dużo i nie musisz kontynuować życia w trybie Disneya. Tryb goblina może być o wiele bardziej odpowiedni, o ile dobrze go użyjesz.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Santabárbara J, Lasheras I, Lipnicki DM, Bueno-Notivol J, Pérez-Moreno M, López-Antón R, De la Cámara C, Lobo A, Gracia-García P. Prevalence of anxiety in the COVID-19 pandemic: An updated meta-analysis of community-based studies. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2021 Jul 13;109:110207. doi: 10.1016/j.pnpbp.2020.110207. Epub 2020 Dec 15. PMID: 33338558; PMCID: PMC7834650.
  • Zhang Y, Janda KM, Ranjit N, Salvo D, Nielsen A, van den Berg A. Change in Depression and Its Determinants during the COVID-19 Pandemic: A Longitudinal Examination among Racially/Ethnically Diverse US Adults. Int J Environ Res Public Health. 2022 Jan 21;19(3):1194. doi: 10.3390/ijerph19031194. PMID: 35162214; PMCID: PMC8835174.
Scroll to Top