Czy wiesz, czego będziesz żałować w przyszłości?

Czego będziesz żałować w przyszłości? Wiele osób twierdzi, że priorytetem jest spełnianie obowiązków przed pragnieniami. A ty jak myślisz?
Czy wiesz, czego będziesz żałować w przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 13 marca, 2022

Zwykle żyjesz z dnia na dzień. Starasz się zaspokoić swoje najpilniejsze potrzeby i nie zastanawiasz się zbytnio nad kierunkiem, w jakim zmierza twoje życie. Jednak czy zastanawiałeś się kiedyś, czego możesz żałować w przyszłości? Czy myślisz, że żyjesz tak, jak rzeczywiście tego pragniesz?

Przeprowadzono badania w celu wyjaśnienia kwestii, których ludzie zwykle żałują w późniejszym życiu. Wyniki były interesujące. W rzeczywistości mogą sprawić, że przemyślisz swoje własne cele i priorytety. No więc czego mógłbyś żałować w przyszłości?

Czego mógłbyś żałować w przyszłości?

Twoja praca

Często jesteś zmuszony pracować nad czymś, co nie jest twoim prawdziwym powołaniem. Rzeczywiście, potrzeby finansowe mogą oznaczać, że zaakceptujesz pracę, która nie jest satysfakcjonująca, a nawet może sprawić, że będziesz nieszczęśliwy. Jest to jeden z największych czynników, których ludzie często żałują, gdy patrzą wstecz na swoje życie.

Jednak nie zawsze można pracować w dziedzinie, którą się pasjonujesz. Koniecznie jednak powinieneś spróbować! Nie poddanie się, zanim tego spróbujesz, zmniejszy ewentualny żal w przyszłości. Możesz także spróbować zintegrować swoją pasję ze swoim życiem, nawet jeśli nie wiąże się to z pracą.

Naprawdę ważne jest, abyś wykorzystał swój czas (lub przynajmniej jego część) na te czynności, które cię wzbogacają i naturalnie cię przyciągają. Rozwijanie swoich talentów sprawi, że będziesz żył o wiele pełniejszym życiem.

Smutna kobieta. Czego będziesz żałować w przyszłości?

Twoje emocje

Często możesz czuć się skrępowany wyrażaniem i dzieleniem się swoimi emocjami. Może to mieć długoterminowe reperkusje. W rzeczywistości w przyszłości możesz żałować, że nie mówiłeś jasno, stanowczo lub szczerze.

Na przykład możesz żałować, że nie wyznaczyłeś granic niektórym ludziom, którzy cię skrzywdzili. Albo, że nie okazywałeś uczucia tym, których kochałeś. To, czego nie wypuszczasz, staje się kluchą w gardle i ciężarem na sercu.

Dlatego zacznij łączyć się ze swoją emocjonalną stroną i pozwól jej prowadzić. Spróbuj popracować nad swoją asertywnością i zarządzaniem emocjami. Przyzwyczaj się do odczuwania i wyrażania. Przestań tłumić swoje emocje i pozwól sobie całkowicie poczuć.

Twoje życie osobiste

Czasami rutyna i codzienne obowiązki pochłaniają całą energię fizyczną i psychiczną. Rzeczywiście, kiedy koncentrujesz się na wypełnianiu codziennych obowiązków, zwykle nie zostawiasz czasu na wypoczynek i dbanie o relacje społeczne. Niemniej jednak ważne jest, aby znaleźć równowagę, jeśli nie chcesz w przyszłości czuć, że tak naprawdę nie wykorzystałeś swojego życia.

Pod koniec twoich dni najbardziej cenisz wspomnienia, wspólne chwile i doświadczenia, które sprawiły, że cieszyłeś się chwilą. Zrób miejsce na te okresy, które nie są produktywne z ekonomicznego punktu widzenia, ale są niezwykle cenne na poziomie osobistym.

Twoja tożsamość

Przeprowadzono badanie w tym zakresie. Wyniki były niezwykle odkrywcze. Badanie wykazało, że ludzie często żałują, że przedkładają obowiązek nad pragnienie. Że w swoich codziennych rutynach są bardziej zainteresowani wypełnianiem swoich obowiązków i odpowiedzialności. Jednak po pewnym wieku żałują, że nie zajęli się ich prawdziwymi pragnieniami i aspiracjami.

Z tego powodu powinieneś przestać kierować się tym, co mówi ci społeczeństwo, że powinieneś być. Zapomnij o tym, czego się od ciebie oczekuje i zacznij zadawać sobie pytanie, czego od siebie oczekujesz.

Kobieta otrzymuje diagnozę lekarską

Pożałujesz, że nie odważysz się żyć

Wydaje się, że ludzie naprawdę żałują nie tego, co zrobili, ale tego, czego nigdy nie odważyli się zrobić. Innymi słowy, będziesz żałować, jeśli pozwolisz, by ograniczał cię strach, wstyd lub poczucie winy. Ostatecznie pozostawi cię z niekończącymi się wątpliwościami, co by się stało, gdybyś powiedział tak.

Masz tendencję do skupiania się na unikaniu natychmiastowego bólu lub dyskomfortu. Oznacza to, że rezygnujesz również z możliwości i myślisz tylko o natychmiastowych konsekwencjach. Jednak podejmując decyzje, musisz poszerzyć swoją wizję i spróbować wsłuchać się w swój wewnętrzny głos. Ten, który nie ma wątpliwości.

Rzeczywiście, często lepiej jest wskoczyć od razu i spróbować przezwyciężyć swoją niepewność. Przestań bać się porażki, zaakceptuj błąd jako nieodłączną część swojego życia i podejmij decyzję, aby uczyć się na każdym doświadczeniu. Ponieważ czasami nie podejmowanie ryzyka jest bardziej ryzykowne. Żyj dzisiaj, aby jutro nie żałować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Davidai, S., & Gilovich, T. (2018). The ideal road not taken: The self-discrepancies involved in people’s most enduring regrets. Emotion18(3), 439.

  • González, M., Ibáñez, I., Rovella, A., López, M., & Padilla, L. (2013). Perfeccionismo e intolerancia a la incertidumbre: relaciones con variables psicopatológicas. Psicologia Conductual21(1), 81.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.