Wiązanie się z kimś, kto nie kocha samego siebie, kto żyje z wątpliwościami, niepewnością i lękami, które inni muszą hartować, pielęgnować i wypełniać, może być równie niebezpieczne, jak wyskakiwanie z samolotu bez spadochronu. Jest tak, ponieważ ci, którzy nie wiedzą, czego chcą, zamieniają miłość w śmiertelną grę niedojrzałości i subtelnej nieodpowiedzialności. Jakie możemy napotkać trudności w kochaniu niepewnej siebie osoby?
To ludzie, którzy wątpią we wszystko, nawet w uczucia, które im wyznajesz. W tego rodzaju związkach jesteś zmuszony stale okazywać partnerowi swoje uczucia. Niemal nie zdając sobie z tego sprawy, stajesz się postacią, która zmniejsza jego lęki, rozwiewa wątpliwości i musi dokonać niemal heroicznych czynów, by otrzymać uczucie z jego strony.
Ostatecznie prowadzi Cię do wyczerpania, ponieważ oferujesz wszystko, nie otrzymując w zamian nic. Prędzej czy później Twój związek cierpi z powodu skrajnego zużycia. Co jednak kryje się za tymi ludźmi, którzy we wszystko wątpią? Co dzieje się w umyśle osoby, która potrzebuje ciągłych pochwał i codziennie boi się porzucenia? Dowiedz się tutaj.
„Jeśli chcesz wiedzieć, dokąd zmierzasz, najpierw dowiedz się, przed czym uciekasz”.
-Alejandro Jodorowsky-
Trudności w kochaniu niepewnej siebie osoby
Kiedy większość z nas rozpoczyna związek, chce zbudować szczęśliwą, pełne uczuć i znaczącą więź. Chcemy prawdziwych partnerów, wartościowych kochanków i dojrzałych ludzi, z którymi będziemy budować nasze życie. Potrzebujemy solidnej i wzbogacającej nas relacji. Pragniemy tego ponad wszystko. Rzeczywistość często jednak nas rozczarowuje.
Dr Sandra Murray jest profesorem psychologii na Uniwersytecie w Buffalo (USA) i ekspertem w dziedzinie związków. Twierdzi, że kochający się małżonkowie, których cechuje brak poczucia bezpieczeństwa, mogą stać się psychologicznymi sabotażystami.
Stwierdza również, że wiele kobiet często nawiązuje relacje z niepewnymi siebie mężczyznami zaraz po opuszczeniu złożonego i burzliwego związku z narcystycznym partnerem. Wydaje się, że poznanie kogoś, kto na pierwszy rzut oka nie wydaje się być tak skupiony na sobie, jest dla nich atrakcyjne. Osoby, które są jednocześnie omylne, nieśmiałe i niepewne, wydają się o wiele bardziej ludzkie.
Jednak gdy partnerzy zaczynają żyć razem, na wierzch wychodzą pewne wady. Niepewni siebie ludzie są jak czubek złożonej góry lodowej, która pojawia się znikąd i z którą nie możemy uniknąć zderzenia. Dlatego kończymy w zimnym, zdystansowanym, a nawet destrukcyjnym związku.
Przyczyny
Zachowanie naprawdę niepewnych siebie osób, które cierpią z powodu wielkich wewnętrznych zmagań i boją się wszystkiego, ma różne źródła. Ich zmiany w zachowaniu, ogromne potrzeby i głębokie braki mogą być spowodowane przez dwa scenariusze:
1. Niepewne przywiązanie i niepokój
Style przywiązania definiują sposób, w jaki łączymy się z naszymi rodzicami lub opiekunami w dzieciństwie. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Milano-Bicocca (Włochy) wykazało, że dobre samopoczucie w relacjach wynika z bezpiecznego przywiązania. To więzi oparte na zaufaniu, niezależności i dojrzałości.
Jednak ludzie definiowani przez niespokojne lub niepewne przywiązanie są zdominowani przez niepokój, strach, a nawet ciągłą zazdrość. Nie ufają innym, boją się porzucenia i potrzebują więcej okazywania uczuć. Przyczyna tkwi w ich dzieciństwie, ponieważ mieli opiekunów, którzy nie spełniali ich potrzeb.
2. Możliwe podstawowe zaburzenia psychiczne
Osoba niepewna siebie zwykle wykazuje problemy lękowe i ma osobowość naznaczoną neurotyzmem (niestabilność emocjonalna). Sposób, w jaki jest zdominowana przez zmiany w swoim sposobie nawiązywania relacji, może ukrywać pewne zaburzenia psychiczne, które należy leczyć.
Konsekwencje kochania niepewnej siebie osoby
Jak wspomnieliśmy wcześniej, niepewność może być dla nas w pewnym sensie atrakcyjna. Jest coś ujmującego, uroczego, a nawet uwodzicielskiego w osobach, które są wrażliwe i przyznają się do swoich lęków, wątpliwości i ograniczeń. Co więcej, wielu ludzi zakochuje się w nich, myśląc, że mogą ich zmienić. W efekcie chcą działać jako wybawcy, zapewniając bezpieczeństwo i wstrzemięźliwość.
Musimy jednak jasno zaznaczyć, że w związku nikt nie może ani nie powinien zachowywać się jak zbawca lub bohater dla osób o niskim poczuciu własnej wartości. Partnerzy nie powinni też próbować w magiczny sposób pozbyć się lęków swojej drugiej połówki.
Jest ku temu naprawdę prosty powód. Nikt nie może zmienić swojej osobowości z dnia na dzień. Jest to jeszcze mniej prawdopodobne, jeśli dana osoba wykazuje problem psychologiczny, który wymaga rozwiązania. Co więcej, konsekwencje, jakie jednostka może ponieść, związując się z osobą niepewną siebie, są liczne i zróżnicowane. Oto niektóre z nich:
1. Wyczerpanie emocjonalne
Osoby niepewne siebie charakteryzują się ciągłą potrzebą zewnętrznej aprobaty i uznania. Nie wiedzą, czego chcą, co oznacza, że cierpią z powodu niskiej samooceny. Są jak przebita opona rowerowa, którą trzeba rozebrać i „napompować”.
Jeśli masz niepewnego siebie partnera, musisz stale potwierdzać mu swoje uczucia. To może być naprawdę męczące.
2. Złamane serce
Osoby niepewne siebie przejawiają nieobliczalne i kapryśne zachowania, doświadczają emocjonalnych wzlotów i upadków i ciągle zmieniają swoje osobiste cele. Jeśli żyjesz z niepewnym i niedojrzałym partnerem, to tak, jakbyś oddał swoje serce komuś, kto nie wie, jak się nim zająć i natychmiast traci nim zainteresowanie. Następnego dnia potrzebuje go jak powietrza, którym oddychają.
3. Kontrola ze strony partnera
Potrzeba kontroli jest również powszechną cechą osób niepewnych siebie. Brak osobistego bezpieczeństwa często ustępuje miejsca nieufności, zwątpieniu w związek i obawie porzucenia, oszustwa lub zdrady. Niepewny siebie partner może próbować kontrolować Cię niemal pod każdym względem.
Jak widzisz, wiązanie się z partnerem, który nie zainwestował w swój rozwój osobisty, który jest pełen lęków i który nie jest w stanie mocno i zdrowo inwestować w Wasz związek, może być najgorszą możliwą decyzją.
Co możesz zrobić, jeśli Twój partner jest niepewny siebie?
Istnieją stopnie niepewności osobistej. Niektórzy ludzie są tego w pełni świadomi i starają się to opanować i złagodzić tak bardzo, jak to możliwe. Jednak są też tacy, którzy nie widząc i nie akceptując tego, bronią się przed tą postawą, ubierając zbroje. Każdy, kto podejdzie do nich zbyt blisko, jest skazany na cierpienie. Delikatna i krucha istota w środku pozostaje bezpieczna.
Pierwszym krokiem, który musisz zrobić, jest skłonienie niepewnego siebie partnera do zaakceptowania, że jego zachowanie jest źródłem problemów w Waszej relacji.
Jednocześnie musisz upewnić się, że zachowasz własny styl życia i nie będziesz podporządkowany jego potrzebom. W ten sposób nie będziesz marnować oddechu na zawyżanie jego niskiego poczucia własnej wartości, ani nie wpadniesz w rodzaj emocjonalnego kieratu, w którym czasami jesteś ubóstwiany, a czasami ignorowany. Związek z kimś, kto nie wie, czego chce, może zaburzyć równowagę Twojego stanu emocjonalnego. Trudności w kochaniu niepewnej siebie osobą są trudną rzeczywistością.
Mądra miłość nie jest kapryśna. Ci, którzy naprawdę kochają swoich partnerów, wiedzą, o co powinni dbać i o co powinni walczyć. W zdrowym związku trwała niepewność praktycznie nie istnieje. Nie chcesz partnera, który kocha Cię jednego dnia, a następnego już nie. Musisz znaleźć piękną i wzbogacającą miłość. Jeśli jesteś w związku z niepewnym siebie partnerem, upewnij się, że szuka on profesjonalnej pomocy, aby uleczyć swoje lęki i zrozumieć przyczyny swoich niepewności.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Casullo, M. M., & Liporace, M. F. (2005). Evaluación de los estilos de apego en adultos. Anuario de investigaciones, 12, 183-192.
- Hazan C, Shaver P. Romantic love conceptualized as an attachment process. J Pers Soc Psychol. 1987;52(3):511-24. doi:10.1037//0022-3514.52.3.511
- Salazar Gutiérrez, S. G., & Sotelo Castro, A. F. (2021). Influencia del apego adulto sobre la dependencia emocional en las relaciones de pareja de estudiantes universitarios.
- Chicomin Torres, J. C. (2021). El apego inseguro en la infancia y su repercusión en las relaciones de pareja en adultos.