Traumatyczne dzieciństwo to fakt. Niestety. Zdarza się w każdym społeczeństwie i dotyka całe mnóstwo młodych osób, które wcale nie wybrały tego, w jakich warunkach będą wychowywane. Nie każdy młody człowiek miał szansę na szczęśliwe dzieciństwo. Niektórzy byli skazani na straszne przeżycia – niektóre wręcz miażdżące – które pozostawiły na ich wnętrzu głębokie rany.
Traumatyczne dzieciństwo odbija się na wielu dziedzinach dorosłego życia. Jest tak dlatego, że to właśnie w najmłodszych latach życia tkane są delikatne struktury naszego emocjonalnego życia. Nic zatem dziwnego, że często rodzi się pytanie, czy można być szczęśliwym po takich przeżyciach? Czy jest szansa dla osób, którym przyszło znieść traumatyczne dzieciństwo?
To nie przypuszczenie, lecz fakt. Traumatyczne dzieciństwo znacznie utrudnia osiągnięcie szczęścia w dorosłym życiu. Dzieje się tak, ponieważ w najmłodszych latach naszego życia jesteśmy niezwykle chłonni i podatni na kształtowanie – zwłaszcza na poziomie emocjonalnym. Jak już wspomnieliśmy, wszystko, co przeżywamy jako dzieci jest w stanie wyryć w nas głęboki ślad. Dzieje się tak zarówno w pozytywnych jak i negatywnych kwestiach.
“Prawdziwą ojczyzną człowieka jest jego dzieciństwo.”
Dzieci są istotami najbardziej bezbronnymi w naszym społeczeństwie. To od dorosłych oraz od otoczenia, w jakim są one wychowywane zależy całe ich życie. Dziecko nie ma możliwości fizycznych, psychologicznych ani intelektualnych aby zrozumieć to, przez co przechodzi oraz aby to wyrazić. Z łatwością postrzega swoje przeżycia w skrzywiony sposób, wyolbrzymia je lub pomniejsza, czując się przy tym smutne i zupełnie przytłoczone napotkanymi okolicznościami.
Traumatyczne dzieciństwo i jego skutki
Traumatyczne dzieciństwo może przybrać wiele form. Między innymi może to być nadużycie, wykorzystanie bądź wszelkie formy maltretowania. Tak czy inaczej przynosi ono konsekwencje długoterminowe. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości.
Nie oznacza to jednak, że po tak trudnych przeżyciach szczęście jest już niemożliwe do osiągnięcia. Można się podnieść i żyć dobrze. Będzie to jednak wymagało dodatkowego wysiłku i świadomie ukierunkowanych działań.
Traumatyczne dzieciństwo zmienia się w trudności z osiągnięciem spokoju i harmonii w dorosłym życiu. Bardzo cierpi na tym nasza samoocena i miłość własna. Nic zatem dziwnego, że z czasem zupełnie tracimy wiarę we własne siły. Czasami nie da się kochać. Co gorsza, nie pozwalamy też by kochano nas. Możliwe również, że nie jesteśmy w stanie wyrazić naszego bólu ani poczuć go na świadomym poziomie.
Pojawia się również ogólne złe samopoczucie, rozczarowanie i głęboki smutek. Bardzo trudno przecież o pozytywne nastawienie, gdy całe nasze tło wypełnia obraz trudnej przeszłości. Można jednak odzyskać szczęście. Aby osiągnąć ten cel, będzie trzeba nieco zawalczyć.
Traumatyczne dzieciństwo – jak odzyskać po nim szczęście?
Ślady przeszłości nie znikną całkowicie. Trzeba być realistą. Jeżeli jednak włożymy odpowiednio dużo świadomego wysiłku, będziemy w stanie osiągnąć szczęście – niezależnie od tego, co spotkało nas w dzieciństwie. Odpowiednio skonfrontowane traumatyczne dzieciństwo sprawia, że człowiek jest silniejszy, bardziej rozwinięty, wrażliwy a jednocześnie konstruktywny.
Istnieją konkretne kroki, jakie możesz podjąć aby poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa. Oto one:
- Zdobądź informacje na temat skutków, jakie traumatyczne dzieciństwo wywiera na Twoim życiu. Czytaj, szukaj i zdobywaj rzetelną wiedzę, dzięki której zrozumiesz naturę traumy i jej konsekwencje. Wszystko to pomoże Ci uzyskać jasny obraz sytuacji. Dzięki temu zrozumiesz to, co czujesz.
- Dbaj o siebie i chroń się.o siebie dbać Traumatyczne dzieciństwo sprawia czasem, że osoba przestaje i nie przykłada wagi do chronienia siebie.
- Dbaj o utrzymywanie dobrych przyjaźni. Traumatyczne dzieciństwo prowadzi czasem do izolowania się. Pojawia się również trudność w nawiązywaniu więzi z innymi ludźmi. Zawalcz o swoje szczęście pokonując tę tendencję. Dbaj o swoje przyjaźnie i nadaj im należytą wartość w Twoim życiu. Nie izoluj się, bo zaszkodzisz sobie samemu.
- Oddal się od ludzi, którzy Cię krzywdzą. Nie masz obowiązku tolerowania osób, które sprawiają, że się źle czujesz. Jeżeli przez kogoś zaczynasz odczuwać do siebie samego negatywne uczucia, nie zwlekaj ani chwili. Oddal się.
- Uznaj swoją przeszłość i zinterpretuj ją na nowo. Unikaj błędnego myślenia, że jeśli nie będziesz myśleć o przeszłym cierpieniu, rozmyje się ono i zniknie. To nieprawda. Przeanalizuj przeszłość na nowo. Tym razem zrób to jednak z perspektywy zrozumienia i akceptacji.
Jak poradzić sobie z przeszłością
Traumatyczne dzieciństwo to coś, co warto pokonać z pomocą specjalisty. Nieważne, jak bardzo silni i inteligentni jesteśmy. Nic nie jest w stanie zastąpić dobrej, głębokiej terapii. Jeżeli możemy liczyć na pomoc wyspecjalizowanego terapeuty, szybciej wypełnimy pustkę emocjonalną i odzyskamy wewnętrzną równowagę.
Traumatyczne dzieciństwo sprawia, że inaczej patrzymy na życie. Może to być nasza największa słabość lub też największa siła. Wszystko zależy od sposobu, w jaki do tego podejdziemy i jak sobie z tym poradzimy. To bardzo pocieszające, że niezależnie od tego, jak wielkie trudności przyszło nam przejść, ostateczna decyzja co do kursu naszego życia należy tylko i wyłącznie do nas samych.
Nie jest łatwo odnaleźć motywację konieczną do pokonania bolesnej przeszłości. Warto jednak to zrobić, niezależnie od wysiłku jaki będzie nas to kosztować. Dlaczego? Otóż jedynie w taki sposób możemy rozwijać się jako ludzie i osiągnąć prawdziwe szczęście.