Znęcanie się nad dziećmi - różne formy jakie przybiera

Znęcanie się nad dziećmi - różne formy jakie przybiera
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Znęcanie się nad dziećmi przybiera różne formy, a niektóre z nich czasami wydają się niemal niedostrzegalne. Są nawet traktowane jako naturalna część edukacji malucha. Niektórzy uważają je za konieczne i uważają, że nie można zastosować innych metod, które nie opierałyby się na przemocy.

Jednak nic nie może być dalsze od rzeczywistości. Na szczęście mamy już badania, które pokazują, że za niektórymi sformułowaniami kryje się nie tylko kłamstwo, ale i tragedia. Mówimy tutaj o zwrotach takich jak “zawsze tak było, więc nie martw się o to”, “jeśli oszczędzasz na rózdze zepsujesz dziecko” lub “musi się nauczyć za wszelką cenę”.

Znęcanie się nad dziećmi to prawdziwy problem współczesnego świata.

Problem wykorzystywania dzieci

Słynna pisarka Agatha Christie miała rację, kiedy powiedziała, że ​​”jedną z najszczęśliwszych rzeczy, które mogą ci się przydarzyć w życiu, jest szczęśliwe dzieciństwo. Niewątpliwie pozytywne wychowanie pokazuje o wiele bardziej zachęcające wyniki w edukacji i rozwoju dzieci.

Elisabet Rodríguez jest psychologiem i specjalistą zajmującym się dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi, głęboko zaangażowaną w konsekwencje związane z krzywdzeniem dzieci. Uważa, że ​​w ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost.

Dziewczynka z misiem.

Jak to możliwe? Rodzice i wychowawcy są teraz bardziej świadomi reperkusji pewnych tradycyjnych “instrukcji”, które społeczeństwo z radością przyjęło w przeszłości. Jak to możliwe, że są tak zakorzenione?

Powodem jest to, że wykazano, iż znęcanie się nad dziećmi nie polega tylko na fizycznym wykorzystywaniu. Pomimo istnienia od wielu lat, psychiczne znęcanie się jest znacznie mniej rozpoznawalne niż fizyczne w naszym społeczeństwie. Dlatego ewoluuje w tak szybkim tempie.

Znęcanie się nad dziećmi. Formy krzywdzenia dzieci

Rozumiemy, że pojęcie krzywdzenia dzieci jest działaniem podejmowanym przez osobę dorosłą w ​​stosunku do nieletniej, które bezpośrednio lub pośrednio, zagraża emocjonalnej, psychicznej lub fizycznej integralności dziecka. Zgodnie z tą definicją możemy podkreślić 3 bardzo jasne formy krzywdzenia dzieci. Wszystkie one, w większym lub mniejszym stopniu, nadal mają miejsce w wielu obszarach naszych nowoczesnych społeczeństw.

Przemoc fizyczna

Jest to najczęstsza forma nadużyć od zarania dziejów. Jest określana przez specjalistów jako działanie świadome, które powoduje rzeczywiste fizyczne uszkodzenie ciała dziecka lub rozwój chorób fizycznych.

W tym typie wykorzystywania, które jest celowym wyrządzeniem krzywdy dziecku, zawarte są działania, które różnią się w zależności od osiągniętego celu. Może to być wyraźne odrzucenie dziecka, nałożenie dyscypliny, sadystyczny i agresywny charakter lub konsekwencje utraty kontroli.

Emocjonalne nadużycia

Wykorzystywanie emocjonalne to drugi rodzaj wykorzystywania dzieci, który pragniemy podkreślić. W tego typu nadużyciach trudniej jest określić granice. Istnieją różne opinie na temat tych ograniczeń. Mimo to, większość ekspertów uważa, że ten rodzaj zachowania i działań podjętych wobec dziecka opiera się na słownej wrogość począwszy od obelg, poprzez groźby i pogardę.

“Nie mogę wymyślić żadnej potrzeby z dzieciństwa równie silnej, jak pragnienie bycia chronionym przez ojca”

-Zygmunt Freud-

Ten rodzaj nadużycia odrzuca każdą próbę interakcji ze strony dziecka. Powoduje emocjonalne opuszczenie i bierne postawy rodzica, w obliczu potrzeb dziecka, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio.

Rodzice zrzucający winę na dziecko.

Zaniedbywanie dzieci

Wreszcie mamy trzecią formę krzywdzenia dzieci, znaną jako zaniedbywanie dzieci. Mówimy o całkowitym lub częściowym zaniechaniu opieki nad dzieckiem. Rodzic nie odpowiada na potrzeby dziecka i trzyma się na dystans. Nie zawsze jest to zauważalne i może obejmować umyślne powstrzymanie się od pomocy dziecku.

Według różnych autorów zaniedbanie może być fizyczne, ale także społeczne i emocjonalne. Różni się od fizycznego porzucenia. Zaniedbanie może być świadomym lub nieświadomym działaniem, wynikać z ignorancji lub braku pozytywnych wartości. Osoba zaniedbująca może, ale nie musi wiedzieć, że te działania spowodują krzywdę psychiczną dziecka.

Zobaczyliśmy, że molestowanie dzieci może przybierać różne formy. Nie zawsze jest łatwo je wykryć lub wykryć na czas. Jest tak wiele przyczyn maltretowania dzieci, a wiele z nich często nie jest od razu widocznych. Jednak przeciwdziałanie mu jest bardzo trudne, jeśli nie poświęcimy się temu z wystarczającą uwagą i odpowiednim przeszkoleniem.

“Najlepszym sposobem na uszczęśliwienie dzieci jest sprawienie, że będą szczęśliwe”

Oscar Wilde

Różne formy krzywdzenia dzieci można i należy zwalczać. W jaki sposób? Poprzez edukację, trening, empatię, pozytywne wartości… Jest to problem, który możemy pomóc złagodzić, jeśli wszyscy się do tego przyłożymy. Z pewnością nasze dzieci zasługują na wsparcie…


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.