Kiedy serce pęka z powodu zdrady, nie wydaje żadnego dźwięku. Jedna osobie zdradzonej cały świat rozpada się na tysiące kawałków, a koszt złożenia go z powrotem jest nie do zmierzenia. Psychologiczny wpływ zdrady jest jednym z najbardziej traumatycznych doświadczeń dla człowieka. Dlatego nie wolno nam lekceważyć tego rodzaju sytuacji. Trauma zdrady może niezwykle silnie wpływać na nasze życie.
Co zaskakujące, często jednak zachęca się nas, aby nie przejmować się tego rodzaju sytuacjami. Mówi się nam, aby nie przywiązywać zbytniej wagi do zachowania przyjaciela, nieprzyjemnego działania rodzeństwa lub nieoczekiwanej reakcji kolegi. Jak jednak zareagować na zdradę w związku? Często są to niszczycielskie wydarzenia, które pozostawiają w nas pustkę.
Trauma zdrady jest jak blizna na mózgu, która nie może się zagoić i atak na podstawowe zasady przetrwania. Aby czuć się bezpiecznie, musimy budować więzi społeczne. Jednak kiedy te zawodzą, wiele z naszych mentalnych i emocjonalnych fundamentów załamuje się. Uzdrowienie ich jest naszym obowiązkiem.
W obliczu traumy związanej ze zdradą ważne jest, abyśmy się nie obwiniali.
Trauma zdrady
Trauma zdrady definiuje psycho-emocjonalne doświadczenie doznane po zerwaniu lub naruszeniu więzi zaufania. To doświadczenie może być spowodowane przez jedną lub kilka osób, a nawet niektóre instytucje. Koncepcja została ukuta przez naukowczynię Jennifer Freyd w 1994 roku. Podkreśliła ona potrzebę zwracania większej uwagi na tego typu doświadczenia.
W jednej ze swoich najwybitniejszych prac, Betrayal Trauma: The Logic of Forgetting Childhood Abuse, 1998, Freyd twierdzi, że dzieci, które są źle traktowane i wykorzystywane przez rodziców, rozwijają również traumę zdrady.
Poczucie, że ich życie zależy od ludzi, którzy wyrządzają im krzywdę, powoduje głęboki ból psychiczny w umysłach dzieci. Niektórzy usuwają lub blokują te wydarzenia ze swojej pamięci. Kiedy dzieci muszą polegać na tych postaciach, które powodują ich cierpienie, ich mózgi mogą stłumić te akty za pomocą mechanizmów obronnych. Są to niezwykle złożone sytuacje.
Rodzaje traumy zdrady
Myśląc o traumach spowodowanych rozczarowaniami i zdradami, możemy od razu wyobrazić sobie te spowodowane relacjami emocjonalnymi. Istnieje jednak wiele rodzajów przypadków i wszystkie są równie szkodliwe.
Wpływ zdrady zawsze zależy od tego, jak bardzo polegamy na osobach, które podważają nasze filary zaufania. Oto różne rodzaje traumy związanej ze zdradą.
- Postacie przywiązania (członkowie rodziny). Jest to najczęstszy typ.
- Zdrada instytucjonalna. Ma miejsce, gdy instytucje lub organizacje, które powinny nas wspierać lub zaspokajać nasze potrzeby, działają przeciwko nam lub zaniedbują nas. Zwykle dotyczy to instytucji społecznych, zdrowotnych lub wojskowych.
- Romantyczne zdrady. Relacje romantyczne to typowe przypadki traum związanych ze zdradą. Pojawiają się z powodu nieszczęścia, kłamstw, a także przemocy w związku.
- Nadużycie zaufania między przyjaciółmi. Te doświadczenia mogą być szczególnie bolesne.
Manifestacja traumy zdrady
Rush University (USA) przeprowadził badania, aby zrozumieć tę psychologiczną rzeczywistość. Stwierdzono, że zdrada może pozostawić fizyczne i psychiczne konsekwencje.
Co więcej, badacze stwierdzili, że im bardziej intymne powiązania z osobą, która nas zraniła, tym większe konsekwencje nas czekają. Oto możliwe skutki zdrady.
- Zespół stresu pourazowego.
- Lęk, który prowadzi do objawów depresyjnych.
- Problemy w regulacji emocji.
- Aleksytymia (u dzieci, które doświadczają traumy zdrady ze strony opiekunów).
- Dysocjacja (umysł odłącza się od chwili obecnej lub wypiera traumatyczne doświadczenie).
- Cierpiący przestają ufać ludziom i w ich relacjach pojawiają się problemy.
- Zaburzenia odżywiania.
- Problemy ze zdrowiem fizycznym, na przykład zaburzenia trawienia, zmęczenie, alergie i inne.
Wiele zdrad bierze się znikąd, bez żadnego wyjaśnienia. Co więcej, bez względu na to, jak bardzo próbujemy znaleźć ich znaczenie, błądzimy w kółko. Jest to dla nas niezwykle trudne do zaakceptowania.
Jak leczyć traumę psychiczną?
W dzisiejszym świecie jesteśmy zdeterminowani, aby przekonać samych siebie, że w bolesnej sytuacji musimy się wziąć w garść i iść dalej. Większość z nas doświadczyła kiedyś zdrady. Co jednak zwykle robimy w takiej sytuacji? Z reguły zaciskamy zęby, tłumimy ból i próbujemy o nim zapomnieć.
Jednak wypieranie tego, co się stało, nie zawsze działa. Generalnie podłoże gniewu, smutku, a nawet poczucia winy zawsze w nas pozostaje. Konieczne jest zajęcie się raną pochodzącą ze wszystkich zdrad. Oto kilka wskazówek:
Zostaw miejsce na ból i zdefiniuj go
Pierwszym krokiem jest rozpoznanie bólu i opisanie go. Musimy być szczerzy wobec siebie i pokazać, jak się czujemy.
Wyraź swoje emocje
Zdrady wzbudzają duże ładunki emocjonalne, które są podsycane przez niezwykle złożone stany osoby zdradzanej. Może ona odczuwać na przykład smutek, złość, brak nadziei, a nawet poczucie winy. Pomocne może być zapisanie tych odczuć i emocji lub podzielenie się nimi z bliskimi. Wyrażanie na głos tego, co czujemy, może być bardzo oczyszczające.
Poszukaj wsparcia psychologicznego
Za tego rodzaju traumą mogą kryć się również inne zdrady. Często osiągamy dorosłość bez uleczenia ran otrzymanych w dzieciństwie. W takich przypadkach ciężar naruszonych i uszkodzonych więzi afektywnych staje się ogromny. Nasze blizny często wpływają na naszą zdolność do osiągnięcia dobrego samopoczucia w wieku dorosłym.
Wreszcie, jeśli cierpisz z powodu traumy po zdradzie, powinieneś szukać wsparcia profesjonalistów specjalizujących się w tej dziedzinie. Leczenie tych ran może być długą i bolesną podróżą, ale możliwe jest osiągnięcie dobrego samopoczucia i odzyskanie poczucia spokoju wraz z uczuciem miłości własnej.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Babcock RL, DePrince AP. Childhood betrayal trauma and self-blame appraisals among survivors of intimate partner abuse. J Trauma Dissociation. 2012;13(5):526-538. doi:10.1080/15299732.2012.694842
- Gagnon, K. L., Lee, M. S., & DePrince, A. P. (2019). Victim–perpetrator dynamics through the lens of betrayal trauma theory. In The Abused and the Abuser (pp. 131-140). Routledge.
- Goldsmith RE, Freyd JJ, DePrince AP. Betrayal trauma: associations with psychological and physical symptoms in young adults. J Interpers Violence. 2012;27(3):547-567. doi:10.1177/0886260511421672
- Freyd, J. J. (1996). Betrayal trauma. Encyclopedia of psychological trauma, 76.
- Kahn, L. (2006). The understanding and treatment of betrayal trauma as a traumatic experience of love. Journal of Trauma Practice, 5(3), 57-72.