Osiąganie wytyczonych celów - 7 kroków przybliżających Cię do realizacji

Osiąganie wytyczonych celów jest tym, co nadaje sens naszemu życiu. Poznaj więc 7 kroków przybliżających Cię do realizacji Twoich postanowień
Osiąganie wytyczonych celów - 7 kroków przybliżających Cię do realizacji

Ostatnia aktualizacja: 01 listopada, 2021

Osiąganie wytyczonych celów, czyli tak zwana metoda 7 C (z angielskiego) działa jak rodzaj przewodnika, który przypomina o filarach, na których opierają się ścieżki prowadzące do Twoich celów. Każdy z tych czynników przyczynia się do płynnego przejścia od chęci do działania. Osiąganie wytyczonych celów nie opiera się bowiem na planach, ale na ich realizacji.

To narzędzie jest szczególnie cenne, gdy chcesz osiągnąć cel, który nie jest łatwy do osiągnięcia. Kiedy chcesz coś zrobić (lub przestać coś robić), musisz się wysilić i pozostać zmotywowanym. Metoda 7 C pomaga zapamiętać wszystko, czego potrzebujesz, aby to zrobić.

Chociaż nie gwarantuje ona sukcesu, to jest bardzo pomocna, zwłaszcza jeśli czujesz, że zaczynasz się oddalać od osiągnięcia wytyczonego celu. Pozwala zmienić kolejność pomysłów i zidentyfikować wszelkie czynniki, które mogą Ci przeszkadzać. Dowiedzmy się więc, jak to działa.

„Zawsze robię to, czego nie mogę zrobić, aby móc się tego nauczyć”.

-Pablo Picasso-

Osiąganie wytyczonych celów — przekonanie

Metoda 7 C głosi, że nie da się osiągnąć swoich celów, jeśli nie masz pełnego przekonania o znaczeniu ich osiągnięcia. W rzeczywistości musisz czuć, że są dla ciebie najlepsze i że twoje życie zostanie znacznie wzbogacone, jeśli je osiągniesz.

Przekonanie jest podstawą motywacji. Z kolei motywacja jest niezbędna, aby zagwarantować, że będziesz próbował dalej. Zanim więc zaczniesz dążyć do celu, upewnij się, że masz jasne powody, dla których to robisz.

Możliwości — cel musi być osiągalny

Kiedy zamierzasz osiągnąć cel, ważne jest, abyś wyznaczył sobie również limit czasu na jego osiągnięcie. Myślenie o tym z wyprzedzeniem to dobry sposób, aby dowiedzieć się, czy jesteś gotowy, czy nie. Musisz być ze sobą bardzo szczery.

Jeśli zdasz sobie sprawę, że zanim zaczniesz zmierzać do celu, powinieneś postawić kilka poprzedzających kroków, przemyśl to. Być może najpierw powinieneś ustalić wstępne cele, które są bardziej zgodne z tym, co jesteś w stanie zrobić w tej chwili.

Odwaga

Każde osiągnięcie wymaga odwagi, zwykle na dwa sposoby. Po pierwsze, odwaga potrzebna do wyznaczenia celu i wyruszenia ścieżką do jego osiągnięcia. Wiele osób nigdy nie przechodzi do realizacji swoich celów, ponieważ nie mają gwarancji, że zakończy się to powodzeniem. Obawiają się porażki.

Po drugie, potrzebujesz odwagi, by stawić czoła niepowodzeniom po drodze, które mogą powstrzymać Cię przed pójściem do przodu. W rzeczywistości mogą wydawać się wówczas przeszkodami nie do pokonania. Wtedy potrzebujesz odwagi, by iść dalej.

Jasno wytyczony kierunek

Jest to naprawdę ważny czynnik w metodzie 7 C. Tak długo, jak będziesz mieć swój cel sformułowany w sposób jasny i precyzyjny, będziesz miał większą szansę na osiągnięcie tego. Dobrze zaplanowany cel oznacza, że doskonale będziesz wiedzieć, w jakim kierunku się udać, aby go osiągnąć.

To jednak nie wystarczy. Musisz także zadać sobie pytanie, w jaki sposób zamierzasz osiągnąć to, co zamierzasz zrobić. Jakie kroki musisz podjąć? Jakie cele pośrednie musisz osiągnąć, aby osiągnąć swój ostateczny cel? Ważny jest cel, ale nie mniej istotna jest sama podróż.

Współczucie, bądź dla siebie miły

Prędzej czy później nadejdzie moment, kiedy sprawy nie pójdą zgodnie z planem. Co więcej, w pewnym momencie możesz zdać sobie sprawę, że na którymś etapie realizacji popełniłeś błąd.

Metoda 7 C mówi ci, że musisz sobie współczuć. Znęcanie się nad sobą lub zbyt surowe osądzanie nie da ci nic dobrego. W rzeczywistości oddalisz się od pożądanego rezultatu. W trudnych czasach zawsze musisz być swoim najlepszym przyjacielem.

Więzi z innymi

Nawet jeśli Twój cel jest indywidualny, ludzie będą uczestniczyć lub czerpać korzyści z tego, co robisz. Z tego powodu uważaj, aby nie zakopać się zbyt głęboko w tym, co chcesz osiągnąć. Jeśli jesteś zbyt jednomyślny, możesz stać się obsesyjny lub skryty.

Dzielenie się swoimi pomysłami z innymi i słuchanie ich myśli jest zawsze pozytywnym posunięciem. W rzeczywistości mogą pomóc ci wzbogacić twoje plany i dodać ci dodatkową energię.

Zobowiązanie

Słowo zobowiązanie pochodzi od XVII-wiecznego anglo-francuskiego „zaangażowania”, które oznacza „przyrzeczenie zaangażowanie siebie, postanowienie lub złożenie przysięgi”. W tym przypadku obietnicę składasz przed samym sobą.

Ta obietnica, którą sobie złożyłeś, oznacza, że faktycznie robisz to, co chcesz, bez zewnętrznej presji. Przekonanie, jasność celu oraz korzystanie z relacji interpersonalnych pozwalają obierać konstruktywne cele i szkicować plany na ich osiągnięcie.

Przydatność metody 7 C

Przede wszystkim metoda 7 C jest narzędziem analizy i refleksji. Warto się nad tym zastanowić, zanim zaczniesz planować realizację konkretnych celów. Warto też wracać do tego od czasu do czasu, jeśli czujesz, że wahasz się na którymś etapie realizacji długoterminowego celu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.