Toksyczny związek – jak uniknąć takiej relacji?

Toksyczny związek – jak uniknąć takiej relacji?

Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia, 2017

Kochasz swojego partnera, ale jednocześnie zauważasz dziwne rzeczy: gdy nie ma go przy Tobie, czujesz się spokojna i zrelaksowana. Możesz w końcu odetchnąć i odpocząć. Miłość może stać się toksyczna. Czasem tworzy smutek i wysysa całą radość z życia. Zostaje tylko zazdrość i nieufność. Tak właśnie funkcjonuje toksyczny związek.

Większość z Was w tym momencie może pomyśleć, że taki stan rzeczy będzie przecież bardzo łatwy do rozpoznania. Niestety to nie prawda. Dlatego toksyczny związek niektórym przytrafia się wiele razy.

Kiedy jest się w kimś zakochanym, racjonalny, zdroworozsądkowy osąd oraz stan emocjonalny może ulec poważnemu zniekształceniu, co zarazem może powodować poważne problemy z tak zwanym “powrotem” do rzeczywistości. Otwórz oczy…

W dzisiejszym artykule chcemy zaprezentować garść najbardziej oczywistych wskazówek, które pozwolą Ci określić, czy wpadłaś w tak zwany toksyczny związek.

Jak rozpoznać toksyczny związek?

1. Dostrzegasz mury tam, gdzie kiedyś były drzwi

Całkiem prawdopodobne jest to, że zanim zdecydowałaś się na związek, byłaś bardzo niezależną kobietą. Podjęłaś już wszystkie istotne decyzje dotyczące Twojej kariery zawodowej oraz życia rodzinnego.

Miałaś znajomych, wychodziłaś spotykać się ze znajomymi i ogólnie rzecz biorąc wiodłaś ułożone, szczęśliwe życie, według własnej, codziennej rutyny.

Smutny uśmiech

Ale teraz związek w jakim tkwisz całkowicie zmienił Twoją rzeczywistość:

  • Zauważasz, że nie możesz podjąć samodzielnej decyzji bez wcześniejszego uzgodnienia jej z partnerem. Kiedy wspomnisz, że masz zamiar pójść wieczorem na kolację organizowaną przez Twoją firmę lub udać się na zakupy z przyjaciółką, Twój partner nie wyrazi na to zgody.
  • Twoje życie, od rana do wieczora, dzień w dzień, jest nieustannie kontrolowane. Jednym z objawów toksycznego związku jest na przykład konieczność zmiany stylu ubierania się tak, aby zadowolić partnera.
  • Pojawia się przymus rezygnacji z wielu rzeczy, które wcześniej Cię cieszyły: noszenie makijażu, nieograniczone korzystanie z telefonu komórkowego, wracanie do domu nieco później…
  • Możesz również zauważyć, że Twój partner wpływa hamująco na Twój rozwój osobisty. Może nie nadajesz się na wyższe stanowisko w Twojej firmie. Z dnia na dzień wokół Ciebie zaczynają pojawiać się mury nie do pokonania. Stają one w miejscach, w których wcześniej widziałaś nieograniczone możliwości…
  • Każdego kolejnego dnia wydaje Ci się, że wokół Ciebie powstaje niewidzialny płot.

2. Twoje uczucia są ignorowane, atakowane lub poddawane manipulacjom

Większość ludzi z wielkim entuzjazmem angażuje się w związek. Miłość jest tak intensywna, przytłaczająca, szczera i pełna emocji, że jest całkowicie normalnym zjawiskiem chęć zaoferowania drugiej osobie, całego siebie.

Ale pamiętaj, że ważne jest także odwzajemnianie tej miłości poprzez drugą osobę. Oboje zasługujecie na troskę.

  • Podstawowy mechanizm, jakim cechuje się toksyczny związek jest manipulacja emocjonalna. I to właśnie ona często przejawia się w najbardziej subtelnych i destrukcyjnych działaniach.
  • Toksyczni ludzie zawsze szukają czegoś, z czego mogą odnieść korzyści dla siebie samych. Zazwyczaj mają oni bardzo niską samoocenę i słaby charakter.
  • Ta ich niepewność rodzi nieufność i chęć kontrolowania partnera. Być może obawiają się bycia opuszczonym, nieustannie liczą się z możliwością, że inna osoba może odciągnąć Cię od nich. Taka postawa prowadzi do chęci ciągłego nadzoru i rozwoju niepohamowanej zazdrości.
  • Dążenie do kontrolowania Cię stawia ich w pozycji władzy absolutnej, gdzie tylko jeden z partnerów w związku ma prawo do podejmowania decyzji.
  • Jeśli nie zrobisz tego, o co Cię prosi, użyje on całej masy różnych sprytnych sposobów wywołania u Ciebie poczucia winy. To właśnie Twój partner odgrywać będzie rolę ofiary, zrzucając całą winę na Ciebie.

Trzeba być bardzo ostrożnym, a jeśli zauważasz coś takiego u siebie, przeanalizuj całą sytuację i sprawdź, czy przypadkiem nie wpadłaś w toksyczny związek.

3. Poczucie niezadowolenia rośnie u Ciebie dzień po dniu…

Nadal możesz kochać swojego partnera, ale jednocześnie zauważasz dziwne rzeczy: gdy nie ma go przy Tobie, czujesz się spokojna i zrelaksowana.

Możesz w końcu odetchnąć i odpocząć. Przyjrzyj się innym parom mieszkającym razem i tworzącym bardziej harmonijne związki, w których partnerzy szanują nawzajem osobistą przestrzeń i pozwalają na swobodny rozwój osobisty drugiej strony.

Zwróć uwagę na swoje prawdziwe uczucia. Jeśli czujesz niedosyt, a dodatkowo występuje u Ciebie którekolwiek z wyżej opisanych zjawisk, czy też masz wrażenie zagubienia lub rozpadania się… oznacza to po prostu, że nie jesteś już tą osobą, którą byłaś wcześniej.

Możesz zacząć zauważać u siebie poczucie niskiej samooceny lub wręcz załamania.

Koniec miłości

Trzeba wziąć to wszystko pod uwagę. W wielu przypadkach problemy natury emocjonalnej mogą przekształcić się w objawy fizyczne. Co należy przez to rozumieć? Niepokój i strach może powodować ciągłe bóle głowy, brzucha, nudności i inne podobne dolegliwości.

Osoby, u których występują podobne objawy często udają się z nimi do lekarza, ale nigdy nie otrzymają u niego właściwej diagnozy. Lekarz może na przykład powiedzieć Ci, że dopadła Cię migrena, ale tak naprawdę cierpisz na depresję wywołaną nieszczęśliwą sytuacją, w jakiej się znalazłaś.

Toksyczny związek – jak się wyrwać?

Być może trudno Ci w to uwierzyć, ale statystyki pokazują, że toksyczny związek może trwać wiele lat. Jak to możliwe? Oto niektóre z możliwych powodów utrzymywania się takiego związku:

Niektórzy boją się konsekwencji pozostawienia partnera. Boją się o swoje dzieci lub o to, że ich małżonek może zwrócić się przeciwko nim i jeszcze bardziej ich krzywdzić.

Niektórzy z nas po prostu nie wyobrażają sobie życia w samotności. Z tego też powodu zmuszają się do cierpienia i tkwią na siłę w nieszczęśliwej sytuacji, bojąc się pozostania samemu.

Toksyczny związek może trwać tak długo, ponieważ strony są od siebie uzależnione. Jest to jednak niezdrowa relacja powodująca jedynie rany psychiczne. Często żadna ze stron nie zdaje sobie z tego sprawy. Wydaje się to dziwne, niestety jest jednak prawdziwe.

Zerwany związek

Aby wyrwać się z toksycznego związku należy najpierw zdać sobie sprawę z tego, co się w rzeczywistości dzieje. Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest zrozumienie i zaakceptowanie sytuacji i przyznanie się przed samą sobą, że jest się nieszczęśliwą.

Być może Twoi znajomi i rodzina zauważyli wszystkie oznaki już znacznie wcześniej, niż Ty. Oprzyj się na nich, poszukaj wsparcia, gdy tylko będzie Ci ono potrzebne.

Kolejnym krokiem jest rozmowa z partnerem. Powiedz mu, jak się czujesz, wyjaśnij swoją frustrację i niezadowolenie. Jeśli okaże się, że nie będzie to stanowiło dla niego motywacji do podjęcia prób zmiany obecnego stanu rzeczy, lub jeśli uważasz, że nie ma szans na poprawę czegokolwiek… czas zakończyć związek.

Twój spokój i równowaga emocjonalna powinny zawsze stać na pierwszym miejscu, więc nawet nie próbuj wątpić w swoje możliwości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.