Toksyczne małżeństwo – 7 niepodważalnych oznak

Toksyczne małżeństwo

Toksyczne małżeństwo. Kiedy mamy z nim do czynienia? Można powiedzieć, że toksyczne małżeństwo to takie, w którym jedna lub obie osoby bardziej odczuwają cierpienie, niż radość. Pojawia się w nim rutyna, która nie pozwala na zdrowy przekaz emocjonalny. Czy jednak toksyczne małżeństwo to każde, w którym pojawiają się problemy? Nie. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się kilku oznakom, które pomogą nam je rozpoznać.

Toksyczne małżeństwo cechuje się przede wszystkim istnieniem zależności emocjonalnej, zaborczych zachowań, zazdrości, manipulacji czy często pojawiających się kłótni. Oznaki te wskazują również na brak równości między partnerami. Jedno zdobywa teren i przejmuje kontrolę, podczas, gdy drugie pozostaje w cieniu i jest manipulowane.

Zdrowa relacja zapewnia wzajemną przyjemność, szczęście i dobre samopoczucie. Toksyczne małżeństwo natomiast jedna lub obie strony czują się nieszczęśliwe, smutne i niespokojne przez cały czas, który spędza z partnerem. To cierpienie jest powodem silnego wyczerpania emocjonalnego, zarówno w samym związku, jak również w całej rodzinie. Przyjrzyjmy się więc wspomnianym już wcześniej zwiastunom toksyczności.

Sprawili, że uwierzyliśmy, że każdy z nas stanowi połowę pomarańczy, i że życie ma sens jedynie wtedy, gdy odnajdziemy tę drugą część. Nikt nie uczył nas, że rodzimy się jako całość, że nikt inny nie jest odpowiedzialny za zapewnienie nam tego, czego nam w życiu brakuje.

-John Lennon-

Toksyczne małżeństwo oparte na zależności emocjonalnej

Zależność emocjonalna stanowi pułapkę psychologiczną, która uzależnia szczęście jednej osoby od pozostawania z inną. Osoby zależne są zdolne rozpoznać złe traktowanie i to, że nie są doceniane. Nie mają jednak zdolności, która pozwoliłaby im się wydostać z tej zależności.

Osoba taka prosi o wybaczenie nawet tego, czego nie zrobiła, jest posłuszna i przesadnie dba o najdrobniejsze szczegóły, żeby tylko partner czuł się wygodnie, choć oznacza to często zrzeczenie się swoich praw. Robią dosłownie wszystko, żeby tylko zdobyć w ten sposób aprobatę i miłość partnera.

Para - partnerzy

Prawdopodobnie podstawę zależności emocjonalnej stanowi niskie poczucie własnej wartości. Uczucie to sprawia, że osoba zależna nie czuje się równa swojemu partnerowi. Osoby takie często zbytnio się krytykują i dlatego czują się winne. Biorą na siebie winę nawet a to, że partner je znieważa. Nie rozumieją jednak, że zniewagi partnera wzrastają w miarę jak zwiększa się stopień podporządkowania.

Osoba zależna zawsze wraca do toksycznego związku tak jak narkoman po raz kolejny sięga po jeszcze jedną dawkę. Za każdym powrotem sytuacja jedynie się pogarsza powodując jeszcze większą zniewagę, odbierając resztki godności i zabijając ostatni cień poczucia własnej wartości.

Nie istnieje miłość zdolna wypełnić pustkę występującą u osoby, która nie kocha samej siebie.

Jak rozpoznać toksyczne małżeństwo?

Miłość i zależność wzajemnie się wykluczają. Jeśli współistnieją, to wzajemnie się niszczą. W przypadku, gdy do tego dojdzie, choć relacja przetrwa, miłość zamieni się w zwykłą potrzebę, która musi być spełniona, by dana osoba mogła być szczęśliwa. Prowadzi to jednak do przekroczenia granic szacunku oraz do obsesji na tle kontroli, która wraz z potrzebą aprobaty zdominują relację.

Niepokojące emocje i toksyczne relacje zidentyfikowano jako czynniki ryzyka, które wspomagają powstawanie niektórych chorób.

Kłótnie w związkach zdarzają się często. Nie ma nic złego w posiadaniu odmiennych opinii i ich wyrażaniu partnerowi. Problem pojawia się, gdy wymiana zdań przeradza się w kłótnie, a te w rutynę. Dochodzi do podnoszenia głosu i zatarcia się podstawowych granic. Dochodzi więc do toksycznych zachowań, które wyszczególniono poniżej:

  • Brak wzajemnego szacunku.
  • Jeden partner ma większą władzę nad obojgiem, niż drugi.
  • Nie podejmuje się wysiłków mających na celu uszczęśliwienie partnera.
  • Myli się miłość z obsesją.
  • Oskarża się partnera o wszystko lub jest się oskarżanym.
  • Przede wszystkim usprawiedliwia się zachowanie partnera.
  • Kłótnie są stałym elementem komunikacji.

Pokłóceni

Wszystkie te oznaki tworzą ciężką atmosferę, która uniemożliwia istnienie zdrowej więzi. Nikomu nie służą, ale wyrządzają wiele szkody. Mogą doprowadzić do prawdziwej patologii. Właśnie dlatego tak ważne jest nauczenie się niezależności emocjonalnej. Dzięki niej będziemy mogli być w pełni szczęśliwi bez względu na to czy ktoś przy nas jest.

Zależność wiąże i poddaje manipulacji, natomiast niezależność emocjonalna dodaje skrzydeł. Dbaj więc o siebie i kochaj się. Tylko to stanowi solidną podstawę tworzonych przez nas zdrowych związków.

Nie możesz uzależniać od kogoś swojego szczęścia, żadna relacja nie zapewni Ci pokoju, którego nie udało Ci się uzyskać w pojedynkę.

Scroll to Top