Uczucie zazdrości w związku i szaleństwo z tym związane

Uczucie zazdrości w związku i szaleństwo z tym związane

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2018

Uczucie zazdrości? Zadaj sobie pytanie, czy kiedykolwiek bałeś się utraty kogoś, kogo kochasz. Strach to kolejny aspekt miłości. Boimy się stracić to, co mamy i kim jesteśmy, co może w ostateczności wzbudzić uczucie zazdrości, jeśli nie będziemy ostrożni.

Jak zachowują się zazdrośni ludzie?

Zazdrośni ludzie zawsze zwracają uwagę na każdy krok, jaki podejmuje ich partner, obserwując i kontrolując go, by w ten sposób ograniczyć jego działania. Myślą, że w ten sposób mogą zapobiec niewierności partnera lub odkryć jej brak.

Każdego, kto znajduje się w jego pobliżu postrzegają jako zagrożenie: współpracowników, kolegów z klasy, rodzinę, przyjaciół, a nawet zwykłych znajomych. Niektórzy ludzie są zazdrośni o doświadczenia swoich partnerów z przeszłości – z czasów, zanim ich poznali.

Zazdrosny mężczyzna.

 Istnieją dwa główne rodzaje zazdrości: obsesyjne i urojeniowe. Dana osoba może doświadczać jednego lub obu typów w tym samym czasie.

Czym jest obsesyjna zazdrość?

Obsesyjna zazdrość charakteryzuje się wykonywaniem rytuałów w celu weryfikacji, sprawdzenia i kontrolowania zachowania partnera. Oto kilka kluczowych przykładów:

 • Czytają wiadomości tekstowe swoich partnerów, e-maile i wszystko, co umieszczą w mediach społecznościowych.
 • Dążą do konfrontacji za każdym razem, gdy mają jakieś podejrzenia odnośnie zdjęcia, wiadomości lub połączenia telefonicznego.
 • Ciągle dzwonią do swoich partnerów i robią im niespodziewane wizyty tylko po to, by potwierdzić, że są tam gdzie mówili, że będą.
 • Zabraniają im robienia makijażu, układania włosów, ubierania się jak chcą, itp., ponieważ uważają, że wszystko to doprowadzi do niewierności.
 • Próbują odseparować ich od rodziny, która według nich może wysyłać im wiadomości od potencjalnych kochanków.
 • Odsuwają ich od przyjaciół przeciwnej płci, aby nie dopuścić do oszustwa.
 • Próbują odsunąć od znajomych tej samej płci, na wypadek gdyby przejawiali zainteresowanie tą samą płcią.

Kiedy wprowadzają w życie takie zachowania, jest to pożywką dla ich uczucia niepokoju, zamartwiania się i nieufności. Ich zniekształcone myślenie powoduje emocjonalne cierpienie.

 • Czują się nieatrakcyjni.
 • Boją się samotności.
 • Uważają, że każdy może być lepszy od nich i może odciągnąć od nich partnera.
 • Brakuje im pewności siebie i próbują ją narzucić.

Smutna kobieta.

Urojeniowe uczucie zazdrości – czym się charakteryzuje?

Ludzie, których zazdrość jest spowodowana urojeniem, są przekonani o poczuciu winy partnera, podczas, gdy nie mają ku temu absolutnie żadnego powodu. Ich zazdrość jest bardzo przesadna i staje się błędnym cyklem (każdy mały szczegół może świadczyć o tym, dlaczego ich zazdrość jest uzasadniona). Są wyjątkowo zaborczy.

Ludzie ci nieustannie poszukują tajemniczych kochanków, myśląc, że ktoś taki musi istnieć, mimo iż nie ma ku temu żadnych podstaw.

Przyjmują postawę czujności i nieufności, powodując, że ich partner staje sie pełen rezerwy i czuje się urażony. Oboje sprawiają sobie nawzajem cierpienie i wzmacniają tylko zachowanie drugiej osoby. Zazdrosna osoba staje się coraz bardziej czujna, a partner staje się coraz bardziej powściągliwy.

Czują się źle z powodu cierpienia partnera, ale to nie przeszkadza, by ich zazdrość manifestowała się z byle powodu. Zazwyczaj uczucie zazdrości kończy się agresją, czy to werbalną, fizyczną czy psychologiczną. Gdy się uspokoją, wracają do początku cyklu i błagają o przebaczenie.

Czy zazdrośni ludzie mogą się zmienić?

Oczywiście zazdrośni ludzie mogą się zmienić. W rzeczywistości, techniki terapii poznawczo-behawioralnej okazały się jednymi z najlepszych narzędzi do wprowadzenia tych zmian. Dzięki leczeniu osoby zazdrosne mogą nauczyć się ufać innym i bardziej wierzyć w lojalność partnera i chęć bycia z nimi.

Szczęśliwa para.

Mogą się zmienić, gdy zrozumieją, że posiadają wiele zalet i są godni bycia kochanymi, kiedy zaakceptują, że są zdolni do zmiany swoich słabości i uznają, że mogą dać swemu partnerowi trochę przestrzeni. Zmiana utrzyma się na stałym poziomie, gdy zyskają poczucie własnej wartości i kontroli nad swoim życiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.