Giorgio Nardone - 5 cytatów na temat relacji miłosnej

Giorgio Nardone - 5 cytatów na temat relacji miłosnej
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Giorgio Nardone jest uważany za jednego z twórców Krótkoterminowej Terapii Strategicznej. Ten psychoterapeuta napisał wiele książek, w których adresuje tak złożone problemy, jak zaburzenia jedzenia, lęki oraz inne ważne odkrycia psychologii.

Aby lepiej zrozumieć jego idee, przyjrzymy się pięciu cytatom Giorgio Nardone zapożyczonych z jego książki pt. Błędy, które kobiety czynią w miłości.

W tej książce Giorgio Nardone proponuje 17 różnych sposobów, w których kobiety interpretują miłość. Posiadają one zabawne nazwy, typu “Wróżka”, “Śpiąca królewna” czy “Całująca żaby”. Łatwo jest utożsamiać się z tymi scenariuszami. Opisują one sposób, w jaki uczymy się nawiązywać ze sobą relacje, a który znormalizowany jest przez społeczeństwo. 

1. Każdy bodziec potrzebuje zmiany

“Jeśli nawet najbardziej ekscytujący bodziec będzie się powtarzać, staje się on coraz mniej skuteczny, jeśli chodzi o zalety naszej percepcji i fizjologicznej adaptacji. Aby przyciąganie pozostało żywe, potrzebuje ciągłej zmiany.”

Pierwszy cytat Giorgio Nardone burzy jeden z powszechnych przekonań na temat miłości romantycznej: że namiętność nigdy nie umiera. To nieprawda. Bez zmiany, przyciąganie wygasa niczym płomień świecy. Giorgio Nardone proponuje dwa wyjścia jak rozwiązać ten problem:

  • Różnorodność bodźców. Kiedy nie ma zróżnicowania, pojawia się nuda. Kluczem jest włączanie kilku nowych zajęć. Możesz na przykład zaproponować “zabawki” w sypialni. Pomoże to w utrzymaniu, a nawet zwiększy namiętność.
  • Zmiana bodźca lub jego brak. Robienie absolutnie wszystkiego razem może doprowadzić do “zużycia” relacji. Może też sprawić, że Ty i Twój partner będziecie kłócić się o drobnostki. Zacznijcie robić rzeczy osobno, tak byście mogli za sobą zatęsknić. Możecie też wypróbować wysyłać sobie erotyczne sms-y lub pozostawiać dla siebie sugestywne wiadomości w domu.
Muzyka

2. Samooszukująca się miłość według Giorgio Nardone

“Na początku relacji widzimy w drugiej osobie tylko to, co chcemy zobaczyć. Miłość to najbardziej wyszukane oszustwo. Kiedy ten początkowy impuls związku traci moc, rozczarowania są nieuniknione.”

Kiedy się zakochujesz, idealizujesz drugą osobę. Oczekiwania, które posiadasz sprawiają, że ignorujesz to, co Ci się nie podoba. Jednakże początkowe etapy relacji tak czy tak przeminą. Kiedy to się stanie, ten “idealny partner” spadnie z piedestału.

To właśnie wtedy osoba, którą masz przed sobą zaskakuje Cię. Zaczniesz irytować się rzeczami, na które wcześniej nie zwracałaś uwagi. To rozczarowanie może być takim ciosem, że relacja stopniowo zaczyna się rozpadać. Z tego powodu ważne jest, by być świadomym tego samooszukiwania się oraz popracować nad tym, by zidentyfikować to, zanim wpadniesz w pułapkę.

3. Egoizm w relacji

“Aby przetrwać, relacja musi zadowolić każdą potrzebę i pragnienie. W romantycznym związku, egoizm jednej osoby musi zbiegać się z egoizmem tej drugiej. Jeśli tak się nie dzieje, relacja nie przetrwa.”

Trzeci cytat Giorgio Nardone pozwala nam zastanowić się nad egoizmem, który jest nieodłączną częścią relacji. Pomyśl o nim jako o potrzebach i pragnieniach, które oczekujesz ze zostaną spełnione przez Twego partnera.

Na przykład wyobraź sobie, że Twoja koncepcja pary to dwoje ludzi, którzy odnoszą się do siebie z czułością. Ponadto to coś, co sprawia, że czujesz się dobrze. Okazujesz uczucia i oczekujesz, że to samo zostanie okazane Tobie. Ale wyobraź sobie, że Twój partner jest chłodny, zdystansowany oraz niechętny okazywaniu emocji.

Pływanie we włosach

W tym przypadku “egoizm” każdej ze stron nie zbiega się. W rezultacie, wraz z upływem czasu stanie się jasne, że para nie jest w stanie ruszyć naprzód. Przyczyną będą pojawiające się konflikty, gdzie każda z osób będzie wymagać rzeczy, których ta druga nie jest w stanie dać.

4. Wzajemne uzupełnianie się niekoniecznie jest czymś dobrym

“To, że jedna osoba uzupełnia drugą w związku nie jest dobrą rzeczą. Co więcej, zazwyczaj jeśli ktoś to robi dzieje się tak, ponieważ w interakcji tych dwojga istnieją pewne dysfunkcjonalne elementy, a para nawzajem się dokarmia.”

Kiedy myślimy o ludziach w związku, którzy się wzajemnie uzupełniają, wyobrażamy sobie dwie osoby, które idealnie się rozumieją. Jednak według Giorgio Nardone, kiedy dwie osoby nawzajem się wypełniają, oznacza to, że coś nie funkcjonuje tak jak powinno. Na przykład w relacji może istnieć osoba dominująca i uległa.

Fakt, że dwie osoby wzajemnie się uzupełniają nie oznacza, że jest to coś zdrowego. Osoba emocjonalnie zależna może być przyciągana do kogoś o osobowości unikającej (Kojot i Struś Pędziwiatr). Jak widzisz, istnieją “komplementarne pary”, które są wyraźnie dysfunkcjonalne.

5. Pary powinny się adaptować

“Relacja jest jak żywy organizm. Aby utrzymać równowagę, obie osoby muszą nauczyć się adaptacji. Powinny rozwijać się wraz ze zmianami, które z pewnością zostaną przyniesione przez czas.”

Ten ostatni cytat Giorgio Nardone mówi o tym, że pary muszą się zmieniać wraz z czasem. I nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie. Umiejętność adaptacji jest znakiem, że relacja może przetrwać. 

Niemniej jednak, zawsze istnieją pewne problemy. Brak namiętności, rutyna, dzieci…

To wszystko może sprawić, że relacja zacznie wygasać. Jednak nie oznacza to jej końca, jeśli para wie jak się adaptować oraz szukać rozwiązań. Jeśli nie potrafi tego zrobić, a zaczyna wręcz obwiniać się nawzajem, wtedy skazana jest na niepowodzenie.

Giorgio Nardone

Każda z tych wypowiedzi Giorgio Nardone pomaga nam ujrzeć miłość w relacji w innym świetle. Podkreśla aspekty, przez które musi przejść każda para. O których cytatach z tego artykułu będziesz pamiętać? Czy któryś z nich szczególnie zapadł Ci w pamięć?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.