Oskar Schindler i lista, która uratowała 1100 istnień ludzkich

Niewątpliwie jedną z najsłynniejszych postaci w historii XX wieku był Oskar Schindler. Był przedsiębiorcą z dobrymi kontaktami na wyższych szczeblach rządu nazistowskich Niemiec. Sporządził listę, która uratowała 1100 Żydów przed wysłaniem do obozów zagłady.
Oskar Schindler i lista, która uratowała 1100 istnień ludzkich
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Sonia Budner

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Społeczeństwo XX wieku musiało stawić czoła ogromnej ilości zła. Gdybyś jednak musiał zwrócić szczególną uwagę na jedno wydarzenie, najprawdopodobniej byłby to horror Holocaustu II wojny światowej. Poniższy artykuł dotyczy jednej z najwybitniejszych postaci tamtego okresu, której siła nie była ani polityczna, ani strategiczna. Ten człowiek był oddany ratowaniu ludzkiego życia. Nazywał się Oskar Schindler.

Oskar Schindler był niemieckim biznesmenem, który uchronił życie ponad tysiąca Żydów przeznaczonych na pewną śmierć z rąk nazistów. Zrobił to, zatrudniając ich w swoich fabrykach. Utrzymywał nawet otwarte miejsca pracy, kiedy nie były tak naprawdę potrzebne. Schindler był kluczową postacią w walce przeciwko prześladowaniom i ludobójstwu narodu żydowskiego w Europie w połowie ubiegłego wieku.

Obóz koncentracyjny.

Oskar Schindler i jego wczesne lata

Oskar Schindler urodził się w Sudetach w niemieckiej rodzinie katolickiej 28 kwietnia 1908 roku. Jego ojciec był przedsiębiorcą zajmującym się sprzętem rolniczym, posiadał własną fabrykę. Oskar nie był szczególnie wybitnym uczniem w szkole. W związku z tym nie studiował na uniwersytecie, ale uczęszczał do szkoły biznesu.

Około 1924 zaczął podejmować różne formy pracy dorywczej. Cztery lata później poznał Emilie Pelzl i zgodził się pracować w fabryce jej ojca. Trwało to do lat 30. i nadejścia kryzysu gospodarczego, który silnie dotknął fabrykę. W tym samym czasie w Niemczech promowano Nacjonalistyczną Partię Socjalistyczną.

Wyczuwając moc zwrotów finansowych, Schindler wstąpił do organizacji pronazistowskiej. Przez chwilę poświęcał się przekazywaniu informacji niemieckiemu wywiadowi. Został jednak aresztowany przez władze czeskie, oskarżony o szpiegostwo i skazany na śmierć. W tym samym czasie wojska niemieckie zaatakowały Sudety. W związku z tym został zwolniony.

II wojna światowa

Rok później Niemcy najechały Polskę i rozpoczęła się II wojna światowa. Schindler przeniósł się do Krakowa i poświęcił się przemytowi różnych produktów. Używał ich do przekupywania wysokich rangą niemieckich oficerów. W nagrodę, dzięki jego kontaktom w partii, hitlerowcy przekazali mu dawną żydowską fabrykę naczyń emaliowanych do produkcji naczyń kuchennych dla armii niemieckiej.

W tym czasie fabryka miała bardzo ograniczoną siłę roboczą. Zanim jednak rozpoczął się Holocaust, żydowski księgowy Icchak Stern zaproponował Schindlerowi, aby pozyskał siłę roboczą do fabryki od gminy żydowskiej w Krakowie. Była to najtańsza dostępną opcja, a fabryka zwiększyła liczbę pracowników z 45 do ponad 1700.

Oskar Schindler i społeczność żydowska

W miarę nasilania się nazistowskich okrucieństw wobec Żydów, Schindler, podobnie jak wielu innych, zmienił zdanie na temat partii. Co więcej, kiedy naziści zaczęli przenosić Żydów z Krakowa do obozów koncentracyjnych, wielu pracowników Schindlera, w tym jego księgowego, wsadzono do pociągów śmierci w celu natychmiastowego przetransportowania ich.

Schindler przybył jednak w samą porę, aby negocjować z oficerami SS w sprawie powrotu jego pracowników do fabryki. Udało mu się odzyskać swoich pracowników z pociągu i bezpiecznie odeskortować ich z powrotem. Mimo to wywozy do obozów zagłady dopiero się rozpoczęły. Wszyscy wiedzieli, że to tylko kwestia czasu, zanim sytuacja ta się powtórzy.

Biurko.

Lista Schindlera

W 1943 roku naziści utworzyli obóz koncentracyjny Płaszów. Do tej pory Schindler był w stanie chronić swoich pracowników w fabryce i dzięki łapówkom udało mu się trzymać ich z dala od obozów koncentracyjnych. Jednak rok później wszyscy Żydzi bez wyjątku zaczęli być wysyłani do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Schindler poprosił partię, aby pozwoliła mu przenieść swoją fabrykę do Sudetów i kontynuować produkcję przedmiotów potrzebnych na wojnę. Upoważnili go do tego i poprosili o sporządzenie listy żydowskich robotników, których chciał ze sobą zabrać.

Schindler z pomocą Sterna sporządził listę 1100 Żydów uznanych przez niego za „niezbędnych” do kontynuowania produkcji przez fabrykę w Sudetach. W ten sposób Oskar Schindler zdołał ocalić życie ponad tysiącowi podległych mu żydowskich robotników. Obecnie żyje ponad 7000 potomków Żydów uratowanych przez mężczyznę z Holocaustu.

Pod koniec wojny Schindler i jego żona byli całkowicie zrujnowani. Wykorzystali całą swoją fortunę na zapłacenie łapówek, co zrobić, aby ocalić wszystkich niewinnych istnień. Schindler spędził resztę swojego życia, żyjąc z darowizn składanych przez tych, których uratował. Stali się znani jako Schindlerjuden (Żydzi Schindlera).

Osk


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ott, Brian (1996) Memorializing the Holocaust: Schindler’s List and Public Memory.The review of Education and Pedagogy I Cultural StudIes Vol. 18. No. 4. pp. 443-457. OPA (Overseas Publishers Association) The Netherlands under license by Gordon and Breach Science Publishers
  • Jackson, M.W. (1988) Oskar Schindler and Moral Theory. Journal of Applied Philosophy Vol. 5, No. 2 (1988), pp. 175-182

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.